Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Obrzęki

     Często zgłaszają się do mnie pacjenci zaniepokojeni pojawieniem się obrzęków nóg, dłoni lub twarzy. Przyczyny obrzęków mogą być bardzo różne, dlatego każdy pacjent wymaga indywidualnej oceny.

     Obrzęk jest spowodowany nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. Rozpoznaje się go, gdy po uciśnięciu ciała palcem powstaje dołek, który po kilku chwilach znika. Zaznaczam, że ślad po gumce od skarpek nie jest obrzękiem, nie jest też objawem choroby - świadczy jedynie o zbyt ciasnych skarpetkach. Nie trzeba wówczas chodzić do lekarza, lecz raczej do sklepu po bezuciskowe skarpetki. Także po wielogodznnej podróży w pozycji siedzącej uczucie ciężkich nóg i obrzęki nie powinny nas niepokoić. Na ogół wystarczy powrót do aktywnego życia, czasem także wyższe ułożenie kończyn. Takie obrzęki powinny szybko ustąpić. U kobiet wzrost estrogenów (np. przed miesiączką lub wskutek leczenia hormonami) może dawać podobne przemijające objawy.

     Nieodpowiednie odżywianie, szczególnie dieta ubogo-białkowa, a także nadmierne używanie soli i przypraw może dawać obrzęki. Zmiana nawyków żywieniowych rozwiązuje problem. Żylaki podudzi oraz płaskostopie zwiększają skłonność do obrzęków. Także w czasie upałów, szczególnie gdy wypijamy zbyt mało płynów, łatwo o gromadzenie się wody.

     Jeśli obrzękom towarzyszy ból, zaczerwienienie lub gorączka, świadczy to o zapalnej przyczynie choroby i wymaga konsultacji lekarskiej. Takie obrzęki nie są symetryczne. Mogą być spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub być reakcją na ukąszenie np. owada. Obrzęki bywają spowodowane utrudnionym odpływem krwi - tak dzieje się w przypadku zakrzepicy żylnej, zwykle podudzia. Także utrudniony odpływ limfy powoduje obrzęk. W tych przypadkach obrzęk nie jest bolesny. Powyższe przykłady dotyczą obrzęków miejscowych.

     Obrzęki mogą być także uogólnione, są wówczas jednym z objawów choroby całego ogranizmu. W niewydolności serca obrzęki dotyczą przede wszystkim stóp, są symetryczne, nasilają się wieczorem, a po nocnym wypoczynku ustępują. U osób leżących nogi nie będą spuchnięte, lecz obrzęk pojawi się w okolicy kości krzyżowej, bo ta część ciała jest wówczas najniżej położona. Inaczej dzieje się w chorbach nerek, gdy dochodzi do dużej utraty białka z moczem. Obrzęki występują rano, pojawiają się na twarzy, szczególnie powiekach, często także dotyczą dłoni. Obrzęki uogólnione, nierzadko z towarzyszącym wodobrzuszem, występują u chorych z marskością wątroby.

     Obrzęk twarzy może być także objawem uczulenia: w takim przypadku pojawia się szybko, jest niebolesny, może wystąpić swędząca wysypka. Jeśli wystąpią kłopoty z oddychaniem, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

     Podobnie choroby tarczycy mogą powodować obrzęki. Także wiele leków zatrzymuje wodę w organizmie: leki hormonalne, jak kortykosterydy, estrogeny, testosteron, a także leki przeciwbólowe i niektóre podawane u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (blokery kanału wapniowego).

    W zależności od przyczyny powstania obrzęków inne jest ich leczenie. Zadaniem lekarza jest zalecenie odpowiedniej diety, leków, czasem zmiany pewnych nawyków. Jednak do uzyskania sukcesu konieczna jest współpraca pacjenta.


Izabela Pakulska
lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 września 2010


   

Wasze komentarze:
 Nela: 02.06.2017, 19:18
 Bzdura
 Ada: 19.06.2016, 19:04
 Przepraszam, ale śmieszą mnie często porady typu-skonsultuj się z lekarzem, pod kontrolą lekarza itp. Zawsze, gdy mama ma problem ze zdrowiem, idę do lekarza rodzinnego i muszę mu podpowiadać, co można zrobić, bo zawsze mówi, że tak już jest u starszych i tyle.
 lekarz : 10.05.2013, 17:46
 jednym słowem bzdury
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej