Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Po prostu przeziębienie

     Przed tygodniem zniechęcałam czytelników do stosowania antybiotyków. Jesień to czas sprzyjający przeziębieniom, czuję się więc zobowiązana do podania kilku informacji, jak sobie z nimi radzić.

     Bóle głowy, ból gardła, katar, kaszel to objawy przeziębienia. Może im towarzyszyć stan podgorączkowy, a nawet gorączka (czyli temperatura powyżej 38 st. C). Takie dolegliwości w większości przypadków są spowodowane przez wirusy, a jest ich około 200! Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - przez krople śluzu i śliny. Dlatego tak ważne jest zasłanianie ust w czasie kaszlu lub kichania, używanie chusteczek jednorazowych oraz częste, dokładne mycie rąk.

     Jeśli zmarzliśmy, przemoczyliśmy nogi, przebywaliśmy blisko kogoś z katarem i kaszlem, proponuję zjeść talerz gorącego domowego rosołu, wypić herbatę z malinami, połknąć tabletkę pąracetamolu lub ibupromu, dużo witaminy C i wcześnie położyć się spać. To często wystarcza, żeby zapobiec chorobie. Jeśli jednak pojawią się dalsze objawy, pamiętajmy o wypijaniu dużej ilości płynów i o płukaniu gardła. Także preparaty z jeżówki skracają czas występowania objawów. Przypominam o zakazie jedzenia słodyczy w czasie infekcji!

     Najbardziej niebezpieczne są pierwsze trzy dni choroby. Wtedy człowiek chory rozsiewa wokół siebie najwięcej wirusów - i najgorzej się czuje. Jednym z wirusów szczególnie aktywnych jesienią i zimą jest wirus grypy. Najczęściej typ A, który dzieli się na wiele podtypów (np. ubiegłoroczny AH1N1). Wirusy grypy charakteryzuje duża zmienność, dlatego na grypę można chorować co rok (wiele chorób wirusowych np. ospa, odrą dają odporność na całe życie). Choroba zaczyna się nagle wysoką gorączką, bólami głowy i mięśni, znacznym osłabieniem. Najważniejsze jest wówczas picie dużej ilości płynów i leżenie w łóżku. Pacjent wymaga zwolnienia lekarskiego, i to od pierwszego dnia choroby. Zmorą gabinetów lekarskich są "bohaterowie" którzy mówią lekarzowi: "Proszę o zwolnienie od jutra, dziś tych kilka godzin się przemęczę". Prawdopodobieństwo, że zarazili już wiele osób w pracy i w środkach komunikacji, jest ogromne.

     Wysoka gorączka przy zakażeniu grypą trwa krótko, utrzymywanie się jej ponad trzy dni lub ponowne wystąpieniene gorączki sugerują, że doszło do powikłań. Najczęstsze to zapalenie zatok, oskrzeli czy płuc, czasem dochodzi także do zapalenia opon mózgowych lub mięśnia serca. Powikłania mogą być groźne. Zawsze wymagają kosultacji lekarskiej, najczęściej podania antybiotyku. Bywa, że pacjent musi być hospitalizowany. Najbardziej narażone na powikłania są osoby starsze, szczególnie pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, nerek i serca oraz pensjonariusze domów opieki społecznej.

     Profilaktyczne podawanie antybiotyków podczas przeziębienia nie chroni przed powikłaniami. Nie ma także sensu profilaktyczne podawanie nowoczesnych leków przeci-wirusowych takich jak Tamifu czy Relenza. Istnieją szczepionki przeciwko grypie, co roku inna, dostosowana do nowego typu wirusa. W Warszawie w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, trwa do 10 grudnia akcja bezpłatnego szczepienia osób, które ukończyły 65 lat.


Izabela Pakulska
lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 17 paździenrika 2010


   

Wasze komentarze:
 Filip: 28.10.2014, 21:42
 Szkoda że artykuł nie ma odniesień do książek/badań naukowych ponieważ z badań na które trafiłem wynika że podane tutaj środki leczenia przeziębienia nie są skuteczne (ani maliny/ani witamina C). Dodatkowo paracetamol stosuje się w leczeniu objawowym a nie profilaktyce ( z tego co wiem). Szukanie informacji można zacząć od wikipedi i art. naukowych do których artykuł się odnosi. http://pl.wikipedia.org/wiki/Przezi%C4%99bienie
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej