Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Alergia

     Na alergię cierpi od 10 do 30 proc. mieszkańców Europy. Obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań. Ma to związek z rozwojem przemysłu i wzrastającej emisji zanieczyszczeń, jest także skutkiem zmiany stylu życia i prawdopodobnie wzrostu higieny. To nie pomyłka. Dawniej układ odpornościowy człowieka walczył z bakteriami i wirusami, obecnie walczy z mniej groźnym wrogiem - alergenem, którego rozpoznaje jako wroga. Wytwarza przeciwciała, potem dochodzi do wydzielenia tzw. mediatorów stanu zapalnego.

     Uczulonym można być właściwie na wszystko. Alergie dzielimy w zależności od tego, jaką drogą dociera do nas alergen. Uczulenia na pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, zarodniki grzybów i sierść zwierząt to alergia wziewna. Alergie pokarmowe dotyczą najczęściej mleka krowiego, jajek, cytrusów, orzechów, ryb. Istnieją alergie kontaktowe, najczęściej na środki czyszczące i kosmetyki, oraz alergie na jad owadów.

     Nie będę wchodziła w szczegóły informacji o mechanizmach reakcji alergicznych. Warto jednak wiedzieć, że dzieli się je na natychmiastowe, kiedy mediatory procesu zapalnego (głównie histamina) powodują gwałtowną reakcję, oraz , późne, gdy objawy pojawiają się po kilku godzinach. W zależności od typu reakcji zaangażowane są różne komórki, wydzielane różne substancje, które powodują dokuczliwe dolegliwości. Alergia może objawiać się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem, dusznością. Może wystąpić miejscowo w postaci wysypki lub świądu na ograniczonym obszarze lub dotyczyć całego organizmu, jak w czasie wstrząsu. Takie gwałtowne reakcje wywołują niektóre leki, szczególnie antybiotyki, surowice, środki kontrastowe oraz jad owadów.

     W rozpoznaniu alergii podstawową rolę odgrywa dokładnie zebrany wywiad. Wspólne z lekarzem doszukiwanie się związku między czynnikami zewnętrznymi a wystąpieniem alergii jest najważniejsze. Pozwala często usunąć przyczynę. Pomocne bywają badania krwi - rozmaz, oznaczenie przeciwciał klasy IgE oraz inne badania wykonywane tylko w specjalistycznych ośrodkach. Testy skórne polegają na wstrzyknięciu lub nałożeniu alergenu na zadrapaną powierzchnię skóry. W zależności od wielkości zaczerwienienia, często dużego bąbla, ocenia się stopień wrażliwości na dany alergen.

     Leczenie farmakologiczne alergii polega na łagodzeniu objawów i zahamowaniu wytwarzania mediatorów zapalenia, które objawy te powodują. Są to leki przeciwhistaminowe, przeciwleukotrienowe, kromony oraz glikokortykosterydy. Nazwy brzmią dość skomplikowanie, a mechanizmy działania też nie są proste. Każda z tych grup leków działa na inne recepory. U wielu pacjentów konieczne jest łączenie leków o różnych mechanizmach działania. Immunosupresja swoista, czyli odczulanie jest metodą, która u niektórych pacjentów daje zupełne ustąpienie uczulenia. Musi być prowadzona przez alergologów w pomieszczeniu umożliwiającym natychmiastową pomoc, ponieważ polega na systematycznym podawaniu czynników, które wywołują uczulenie.

     Leczenie alergii bywa uciążliwe i długotrwałe. Czasem istnieją problemy z odróżnieniem alergii od innych schorzeń. Właśnie o tej porze wiele osób zastanawia się, czy katar jest skutkiem infekcji, czy uczulenia. Ale o tym za tydzień.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika

19 czerwca 2011


Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi
Allen J. Dozor, Kate Kelly
Alergie i astma należą do najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci, a ich złożoność wystawia na próbę zarówno lekarzy, jak i rodziców. Dlatego autorzy książki postanowili stworzyć program, który ma pomóc rodzicom i umożliwić dziecku prowadzenie pełnego i aktywnego trybu życia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej