Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Alergia

     Na alergię cierpi od 10 do 30 proc. mieszkańców Europy. Obserwuje się stały wzrost liczby zachorowań. Ma to związek z rozwojem przemysłu i wzrastającej emisji zanieczyszczeń, jest także skutkiem zmiany stylu życia i prawdopodobnie wzrostu higieny. To nie pomyłka. Dawniej układ odpornościowy człowieka walczył z bakteriami i wirusami, obecnie walczy z mniej groźnym wrogiem - alergenem, którego rozpoznaje jako wroga. Wytwarza przeciwciała, potem dochodzi do wydzielenia tzw. mediatorów stanu zapalnego.

     Uczulonym można być właściwie na wszystko. Alergie dzielimy w zależności od tego, jaką drogą dociera do nas alergen. Uczulenia na pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, zarodniki grzybów i sierść zwierząt to alergia wziewna. Alergie pokarmowe dotyczą najczęściej mleka krowiego, jajek, cytrusów, orzechów, ryb. Istnieją alergie kontaktowe, najczęściej na środki czyszczące i kosmetyki, oraz alergie na jad owadów.

     Nie będę wchodziła w szczegóły informacji o mechanizmach reakcji alergicznych. Warto jednak wiedzieć, że dzieli się je na natychmiastowe, kiedy mediatory procesu zapalnego (głównie histamina) powodują gwałtowną reakcję, oraz , późne, gdy objawy pojawiają się po kilku godzinach. W zależności od typu reakcji zaangażowane są różne komórki, wydzielane różne substancje, które powodują dokuczliwe dolegliwości. Alergia może objawiać się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, kaszlem, dusznością. Może wystąpić miejscowo w postaci wysypki lub świądu na ograniczonym obszarze lub dotyczyć całego organizmu, jak w czasie wstrząsu. Takie gwałtowne reakcje wywołują niektóre leki, szczególnie antybiotyki, surowice, środki kontrastowe oraz jad owadów.

     W rozpoznaniu alergii podstawową rolę odgrywa dokładnie zebrany wywiad. Wspólne z lekarzem doszukiwanie się związku między czynnikami zewnętrznymi a wystąpieniem alergii jest najważniejsze. Pozwala często usunąć przyczynę. Pomocne bywają badania krwi - rozmaz, oznaczenie przeciwciał klasy IgE oraz inne badania wykonywane tylko w specjalistycznych ośrodkach. Testy skórne polegają na wstrzyknięciu lub nałożeniu alergenu na zadrapaną powierzchnię skóry. W zależności od wielkości zaczerwienienia, często dużego bąbla, ocenia się stopień wrażliwości na dany alergen.

     Leczenie farmakologiczne alergii polega na łagodzeniu objawów i zahamowaniu wytwarzania mediatorów zapalenia, które objawy te powodują. Są to leki przeciwhistaminowe, przeciwleukotrienowe, kromony oraz glikokortykosterydy. Nazwy brzmią dość skomplikowanie, a mechanizmy działania też nie są proste. Każda z tych grup leków działa na inne recepory. U wielu pacjentów konieczne jest łączenie leków o różnych mechanizmach działania. Immunosupresja swoista, czyli odczulanie jest metodą, która u niektórych pacjentów daje zupełne ustąpienie uczulenia. Musi być prowadzona przez alergologów w pomieszczeniu umożliwiającym natychmiastową pomoc, ponieważ polega na systematycznym podawaniu czynników, które wywołują uczulenie.

     Leczenie alergii bywa uciążliwe i długotrwałe. Czasem istnieją problemy z odróżnieniem alergii od innych schorzeń. Właśnie o tej porze wiele osób zastanawia się, czy katar jest skutkiem infekcji, czy uczulenia. Ale o tym za tydzień.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 czerwca 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej