Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)

     Wirusowe zapalenie wątroby jest nazywane także żółtaczką zakaźną. Ta nazwa jest trochę myląca. Jest to rzeczywiście choroba zakaźna, nie musi jednak przebiegać z żółtaczką. Istnieje kilka wirusów powodujących zapalenie wątroby. W Polsce mamy praktycznie do czynienia z trzema typami: A oraz B i C.

     WZW typu A jest problemem niewielkim. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Jest jedną z chorób „brudnych rąk", co oznacza, że podstawowe znaczenie w jej zapobieganiu ma higiena. Na WZW typu A w Polsce najczęściej chorują dzieci oraz osoby powracające z Egiptu, z krajów basenu Morza Śródziemnego, wschodniej Europy oraz Rosji. Choroba na ogół przebiega z niewielkimi objawami, takimi jak męczliwość, nudności, wymioty i bóle brzucha. Może mieć też przebieg burzliwy. Nie pozostawia jednak trwałego uszkodzenia wątroby i nie wymaga specjalnego leczenia.

     Inaczej jest z WZW typu B i C. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z krwią - przez niejałowe narzędzia medyczne, żyletki, nożyczki, maszynki do golenia. Można zarazić się u dentysty, u fryzjera, podczas manicure'u, w czasie wykonywania tatuażu. Warto upewnić się, czy stosowane narzędzia są odpowiednio dezynfekowane. U narkomanów często zakażeniu wirusem żółtaczki towarzyszy zakażenie wirusem HIV. Do zakażenia może dojść także w czasie kontaktów seksualnych. Chociaż początek choroby jest podobny do stwierdzanego w zakażeniu typu A, w żółtaczce przenoszonej drogą krwi, szczególnie typu C, u wielu pacjentów dochodzi do przewlekłego zapalenia wątroby, jej marskości i w konsekwencji do raka wątroby.

     Na WZW typu B i C zapada około 2-3 tysięcy osób rocznie. Natomiast liczba już zakażonych jest znacznie większa. Wirusem typu B zakażonych jest około 300 tysięcy osób, a wirusem typu C około pół miliona. To bardzo dużo, a większość tych osób nie wie, że jest zakażona! Osobom tym nic im nie dolega, nie mają objawów choroby - mogą zjeść cięż-kostrawne pokarmy i napić się alkoholu. Czasem pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, są one jednak najczęściej związane z chorobami współistniejącymi - kamicą pęcherzyka żółciowego, chorobami jelit, żołądka lub dwunastnicy.

     Bardzo ważne jest rozpoznanie zakażenia oraz ustalenie wskazań do leczenia. Podstawowym badaniem jest oznaczenie enzymów wątrobowych, nazywanych transaminaza-mi. One pierwsze reagują na zapalenie wątroby. Podwyższone poziomy transaminaz świadczą o podrażnieniu wątroby lub jej zapaleniu. Do tego momentu diagnostyka wszystkich typów zapalenia wątroby jest podobna. Jeśli poziom transaminaz jest podwyższony, konieczne jest skierowanie na badania w kierunku zakażenia wirusem typu B i C. Lekarz rodzinny może oznaczyć obecność HbsAg - białka wirusa zapalenia wątroby typu B; jeśli jest ono obecne - czyli wynik jest dodatni - dana osoba jest zarażona. Lekarz rodzinny niestety nie może wykonać badań w kierunku zakażenia wirusem C. Badanie to można wykonać w specjalistycznym ośrodku lub odpłatnie. Nie każdy zakażony pacjent wymaga leczenia, ale o tym za tydzień.


Marlena Kundera
- internista
Tekst pochodzi z Tygodnika

3 lipca 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej