Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niedoczynność tarczycy

     Tarczyca to niewielki gruczoł położony na szyi. Spełnia ważną rolę, a zaburzenia jej pracy mogą być bardzo dokuczliwe. Tarczyca wytwarza hormon - tyroksynę (FT4). W zależności od potrzeb organizm przekształca ją w większym lub mniejszym stopniu w substancję bardziej aktywną - trójjodotyroninę (FT3). Niedobór tyroksyny jest przyczyną całego szeregu objawów, które składają się na rozpoznanie nie-doczynności tarczycy. Nadmierne tycie mimo spożywania niewielkich ilości pokarmów, uczucie zmęczenia, senność, mała wytrzymałość na zimno - to typowe skargi pacjenta z niedoczynnością tarczycy. Także wygląd takiego pacjenta jest charakterystyczny - sucha, zimna i blada skóra, obrzęk tkanki podskórnej zmieniający rysy twarzy, suche, łamliwe włosy. Wszystko pracuje wolniej - występuje wolna praca serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, głos jest niski, ochrypły, a oddech wolniejszy. Pacjent skarży się na uporczywe zaparcia, jest apatyczny, depresyjny, ma zaburzenia pamięci, a w zaawansowanej postaci mogą wystąpić nawet otępienie i śpiączka. W badaniach krwi stwierdza się podwyższony poziom cholesterolu, niedokrwistość i zaburzenia elektrolitowe. Wystąpienie któregoś z tych objawów powinno skłonić do wykonania badań w kierunku niedoczynności tarczycy.

     Podstawowym badaniem jest oznaczenie stężenia TSH, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. To nie pomyłka. Jeśli tarczyca wytwarza za dużo swoich hormonów, wówczas przysadka może być leniwa, poziom TSH jest wówczas obniżony. Jeśli natomiast hormonów tarczycy jest za mało, wytwarza dużo TSH, by dać sygnał tarczycy do zwiększenia pracy. Zdrowa tarczyca prawidłowo odpowiada na sygnały "szefa" i wszystko pracuje jak należy. Jeśli jednak tarczyca jest chora, to nawet "przynaglenie" z góry nie poprawi jej działania. W zależności od przyczyny niedoczynności tarczycy, wyniki badania mogą być różne.

     Najczęściej występuje pierwotna niedoczynność tarczycy. Pierwotna, bo jej przyczyną jest uszkodzenie samej tarczycy. Może być ona skutkiem operacji, naświetlań, przewlekłego stanu zapalnego, niektórych leków. Znacznie rzadziej występują postacie niedoczynności tarczycy spowodowane nieprawidłową pracą przysdki mózgowej lub podwzgórza. Objawy dotyczą wówczas nie tylko tarczycy. Najczęstszą przyczyną wtórnej niedoczynności tarczycy są guzy mózgu. Pomocne w postawieniu dokładnej diagnozy jest badanie we krwi poziomu FT4, FT3 oraz przeciwciał stwierdzanych przy zapalnej postaci niedoczynności tarczycy oraz badanie USG.

     U większości chorych leczenie niedoczynności tarczycy polega na podawaniu wytwarzanego syntetycznie hormonu tarczycy - lewotyroksyny. Zaczyna się od małej dawki, stopniowo zwiększając ją. Leczenie musi być prowadzone przez lekarza.


Izabela Pakulska
- lekarz
Tekst pochodzi z Tygodnika

31 lipca 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej