Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Leczyć chondromalację?

     To najmodniejszy ostatnio - poza osteoporozą - termin. Opisuje nie tylko zużycie chrząstki z powodu postępujących zwyrodnień u osób starszych, ale i zmiany o typie przeciążeniowym u ludzi młodych.

     W praktyce klinicznej najczęściej problem chon-dromalacji dotyczy stawów kolanowych. Brak regularnej umiarkowanej aktywności ruchowej od najmłodszych lat, nadwaga, zaburzenia osi kończyny (koślawość, szpotawość) oraz sumujące się mikrourazy są przyczyną powstawania kolejnych stopni chondromalacji. O ile w I stopniu i wg różnych autorów w II stopniu zmiany o typie rozmiękania, spluszowacenią chrząstki są odwracalne, o tyle przy zmianach III i IV stopnia są uszkodzeniami trwałymi, upośledzającymi sprawność kończyny. A przede wszystkim powodującymi ból chorego stawu! Oprócz podstawowego badania klinicznego i przeprowadzenia wywiadu, pomocne w rozpoznaniu powinno być badanie usg, a w szczególności rezonans magnetyczny. U osób starszych, z zaawansowanymi już zmianami chrząstki, z reguły badanie radiologiczne jest wystarczające.

     Leczenie zdiagnozowanych chondromalacji powinno polegać na fizjoterapii, w tym krioterapii miejscowej i ogólnej, co wymaga uwzględnienia przeciwwskazań. Stosujemy też farmakoterapię, głównie leki przeciwbólowe : przeciwzapalne oraz tzw. wiskosuplementacje - czyli iniekcje dostawowe wykonywane przez ortopedę. Podstawowym składnikiem zastrzyku jest kwas hialuronowy. Doustne przyjmowanie - też modnej - glukozaminy czy preparatów homeopatycznych itp. pozostawiam do decyzji pacjentów prosząc, aby pamiętali, że im większe zmiany chrząstki w stawie, tym szansa na poprawę będzie mniejsza.

     Chciałbym podkreślić, iż jednym z czynników stymulujących produkcję płynu wewnątrzstawowego, który ochrania i smaruje staw, a także amortyzuje wstrząsy jest aktywność ruchowa! To ostatecznie warunkuje prawidłową kondycję naszej chrząstki i w konsekwencji chroni nasze stawy przed postępem chondromalacji.

     Leczenie operacyjne, mimo iż żyjemy w XXI wieku, jest jeszcze dalekie od spełnienia oczekiwań pacjentów. Wyniki leczenia najnowszymi metodami rekonstrukcji powierzchni chrzestnych - namnażania i przeszczepiania chondrocytów - dzięki postępowi inżynierii genetycznej są obiecujące, ale jeszcze bardzo drogie, a co za tym idzie nie są dostępne dla wszystkich.

     Dlatego szanujmy swoje stawy. Nie ulegajmy magii reklam, że na wszystkie bolączki znajdziemy tabletkę, po której cofnie się czas i będziemy mieli znowu zdrowe nogi.

     Pamiętajmy, że żaden sztuczny staw czy najlepiej zoperowane uszkodzenie powierzchni chrzestnej stawu nie przywróci nam pełnego komfortu i zadowolenia.

Piotr Nowak
lek. ortopeda

Tekst pochodzi z Tygodnika

6 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:
 Greg: 16.01.2011, 22:23
 Ja uległem wypadkowi w pracy 14.04.2010r.... przez co uszkodzone zostały więzadła poboczne przyśrodkowe I/II stopnia oraz łąkotka poboczna przyśrodkowa także I/II stopnia... i chondromalacja II stopnia... Do końca października 2010r czekałem na operację... 30 listopada wygasła mi umowa w pracy... i teraz pozostaje tylko odszkodowanie... =( =/
 leń: 16.11.2010, 16:16
 Witam.Mam chondromalację II stopnia i bardzo utrudniło to moje życie.Zwłaszcza teraz gdy mam 17 lat i nie mogę się rozwijać fizycznie.
 siatkarz: 27.10.2010, 08:49
 niestety, ale chyba ja też to mam. przy wyskoku mnie bardzo bolą kolana i przy chodzeniu po schodach :( boję się, że to koniec siatkówki, gdyż ten sport wyjątkowo obciąża stawy, szczególnie kolanowe :(
 byla artystyczka ...: 01.05.2010, 00:39
 hmm... ja mam 15 lat i przez chondromolacje II stopnia zniszczono mi marzenia zwiazane z gimnastyka artystyczna,a problemy z kolanem zaczely sie dosyc dawno bo 7 lat temu
 chory: 14.02.2010, 19:32
 to fajnie, bo ja mam chonndromalacje IV stopnia....i 16 lat. Ciesze sie, że zdążyłem sie nacieszyć sportem. :|
[1] (2)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej