Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Skręcenie czy zwichnięcie

     Na wstępie chciałbym zwrócić uwagę na częste mylenie pojęcia skręcenia stawu skokowego z jego zwichnięciem. W pierwszym przypadku możemy mówić o powstaniu mniejszych lub większych uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich takich jak torebka stawowa i więzadla. Termin „zwichnięcie" powinniśmy zarezerwować dla bardzo ciężkich urazów z destabilizacją stawu, prawie zawsze towarzyszącymi złamaniami i następowymi deformacjami, które nieleczone w trybie ostrodyżurowym mogą prowadzić do kalectwa.

     Czy zawsze ze skręceniem stawu należy udać się do lekarza i czy od razu do specjalisty ortopedy? Jeśli w pierwszym stopniu skręcenia stawu skokowego mamy do czynienia z niewielkim bólem oraz obrzękiem okolicy stawu, chód jest możliwy z niewielkim dyskomfortem, a mechanizm urazu był błahy - możemy poradzić sobie sami. Powinniśmy ograniczyć chodzenie do minimum (odciążenie za pomocą kul łokciowych), kończynę unieść powyżej serca (tzw. elewacja kończyny), wykonać okłady chłodzące najlepiej tzw. cold packiem (krioterapia miejscowa) dostępnym obecnie w każdej aptece, kilka razy w ciągu dnia około 10-15 minut. Do lekarza można udać się przy braku poprawy w ciągu kiku dni od zastosowaniu takiego leczenia, lub - co najwyżej - po zwolnienie z pracy.

     Pod żadnym pozorem nie wolno rozgrzewać okolicy chorego stawu np. maścią Ben-Gay i wykonywać okluzyjnych (szczelne owijanie folią spożywczą) okładów z altacetu. Postępowanie takie nasila dolegliwości, powoduje macerację naskórka i wydłuża leczenie.

     Przy skręceniach stawu skokowego II i III-go stopnia - rozerwanie torebki stawowej, więzadeł stabilizujących staw - odczuwamy ból przy samej próbie ruchu stawu i obciążenia kończyny, widzimy duży obrzęk oraz podskórny krwiak w okolicy stawu. Wtedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

     W chwili obecnej panuje pogląd, że jedynie leczenie czynnościowe może przywrócić pełną funkcję stawu skokowego, gdyż unieruchomienie stawu skokowego w opatrunku okrężnym gipsowym wpływa ujemnie na stan chrząstki stawowej oraz opóźnia proces gojenia. Z tego względu wydaje się celowe stosowanie zdejmowanych okresowo stabilizatorów typu air-cast, które umożliwiają prowadzenie ograniczonej, ale kontrolowanej ruchomości stawu w zakresie zgięcia i wyprostu. Dobra stabilizacja stawu i pełna stabilizacja pięty - w stabilizatorze pozwala pacjentowi obciążać kończynę już po upływie 10-14 dni.

     Ponadto prowadzenie takiej formy leczenia umożliwia stosowanie zabiegów fizjoterapii, zapobiega zanikom mięśniowym a tym samym ubytkowi siły mięśniowej, co w konsekwencji skraca czas leczenia. Ta forma leczenia zmniejsza też ryzyko powstania żylnej choroby zakrzepowej (zakrzepicy), tym samym umożliwia skrócenie stosowania profilaktyki przeciwzakrzepo-wej u osób z tzw. czynnikami ryzyka.

Piotr Nowak
lek. ortopeda

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 grudnia 2008


   

Wasze komentarze:
 Fizjo: 02.06.2015, 20:42
 Nieprawidłowe definicje, bez wiedzy radziłbym nie wypowiadać się i nie wprowadzać w błąd ludzi.
 mati: 11.11.2012, 17:44
 kłamstwo
 Stalowy: 07.04.2009, 20:21
 Mam pewno pytanie. Czy podczas skręcenia stawu skokowego II stopnia stosowanie Alteacet'u w formie żelu i owijanie bandażem elastycznym w celu usztywnienia wydłuża czas gojenia się urazy w takim samym stopniu jak okluzyjne okłady ?
 Anka: 21.03.2009, 21:12
 Jeśli mogę dodać...jeśli raz skręciliśmy np kostkę,to jest duże prawdopodobieństwo ponownego urazu,jeśli wcześniej nie zastosowało się rehabilitacji ruchowej (kinezyterapii) i nie wzmocniło układu mięśniowego wokół stawu. Pozdrawiam! :-)
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej