Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zmiana klimatu

     Wakacyjne wyjazdy klimatyczne są ważnym elementem leczenia chorów alergicznych. Wiadomo, że w mieście powietrze jest zanieczyszczone spalinami i różnymi chemikaliami, co sprzyja rozwojowi rozmaitych uczuleń. Zmiana klimatu na pewno poprawi samopoczucie, wzmocni odporność, często złagodzi lub nawet zlikwiduje przykre dolegliwości chorobowe.

     Należy jednak pamiętać, że dla osób alergicznych istotne są miejsce i czas wyjazdu. Pacjenci uczuleni na pyłki przed podjęciem decyzji o podróży wakacyjnej na pewno muszą zapoznać się z kalendarzem pylenia roślin. Powinni bowiem unikać miejsc, gdzie można spodziewać się wysokiego stężenia szkodliwych alergenów. Zwykle w górach na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. jest już bezpiecznie. Polecane są również wakacje przy dużych zbiornikach wodnych, nad otwartym morzem, gdzie powietrze jest szczególnie czyste, a wiejący od morza wiatr praktycznie nie zawiera pyłków. Czasem korzystny jest wyjazd za granicę, do innej strefy klimatycznej - jest tam często zupełnie inne środowisko i inna roślinność. Jeśli natomiast zaplanujemy niedaleki wyjazd na działkę, to wcześniej warto skosić tam trawę. Lepiej również unikać długich spacerów po łąkach i polach, zwłaszcza przy słonecznej i wietrznej pogodzie. Bardzo korzystne są spacery po deszczu, który oczyszcza powietrze z pyłków i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Choć jednocześnie warto wiedzieć, że na wsi czy na działce pyłki roślinne szkodzą znacznie mniej niż te w dużym mieście, gdzie są dodatkowo połączone z różnymi drażniącymi i toksycznymi cząsteczkami.

     Należy pamiętać, że osoby alergiczne powinny w czasie wakacji zdecydowanie unikać starych drewnianych domów, gdzie zwykle jest dużo wilgoci sprzyjającej namnaża-niu grzybów pleśniowych i niebezpiecznych roztoczy. Na wyjazd trzeba czasem zabrać własną pościel, ponieważ poduszki w wynajmowanych kwaterach mogą być napełnione pierzem lub wełną, a to może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości u osób uczulonych. Zawsze trzeba zachować ostrożność. A najlepiej wybrać pokój suchy i słoneczny w nowym ośrodku wypoczynkowym.

     Modne ostatnio wczasy agroturystyczne nie są polecane dla osób uczulonych na sierść zwierząt. Natomiast zawsze bardzo korzystne są wyjazdy sanatoryjne, gdzie poza ważną zmianą klimatu można dodatkowo skorzystać z inhalacji, masaży i kąpieli leczniczych. Warto podkreślić, że niezależnie od miejsca wypoczynku nie wolno zapominać o apteczce z lekami. Ich brak może popsuć każdą wakacyjną przygodę. Alergolog powinien doradzić, które preparaty należy stosować codziennie, a które tylko w pewnych niebezpiecznych sytuacjach. Należy ponadto pamiętać, że wyjazd wakacyjny nie może być krótszy niż 2-3 tygodnie. Tylko taka zmiana klimatu wpłynie korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne .


Ewa Najberg - alergolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

14 lipca 2012


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej