Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Fiołek i stokrotka

     Obok fiolka trójbarwnego, czyli bratka, o którym pisałam przed tygodniem, istnieje także fiolek wonny (Viola odorata). Fioletowy, o pięknym zapachu, kwitnie od kwietnia do maja. Zawiera mikroelementy, witaminę C i flawonoidy. W ziołolecznictwie wykorzystuje się jego kwiaty i liście, świeżo zebrane lub ususzone.

     Napar z fiołka obniża gorączkę, ułatwia trawienie, oczyszcza organizm, działa uspokajająco. Można stosować go także do przemywania skóry. Przygotowuje się go następująco: zalewa się łyżeczkę suszonego ziela szklanką wrzątku, nakrywa na 15 minut, przecedza i pije.

     Szersze działanie ma syrop z fiołka. Można go przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez dwa lata. Jest wykorzystywany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych: ułatwia wykrztuszanie, likwiduje suchość w gardle. Stosowany jest także w stanach napięcia i wynikających z nich bólów głowy czy bezsenności. Syrop przygotowuje się, gotując pod przykryciem trzy szklanki kwiatów w jednej szklance wody przez około 15 minut. Odstawić, nawet na kilkanaście godzin, przecedzić, ponownie podgrzać i dodawać stopniowo cukier trzcinowy (ok. 500 g), mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Płyn gęstnieje. Można dodać trochę soku z cytryny dla przywrócenia koloru. Wlać do butelek. Pić go po łyżeczce 2- 3 razy dziennie przy infekcji, bólach głowy, kłopotach z trawieniem, a w bezsenności - łyżeczkę przed snem.

     Inny cenny kwiatek to stokrotka (Bellis perennis). Kwitnie wczesną wiosną do maja, potem jesienią. W ziołolecznictwie stosuje się kwiaty i liście. Kwiaty należy zbierać w słoneczny dzień. Cenne są zarówno rośliny rosnące dziko, jak i te z ogródka. Kolor nie ma znaczenia. Ważne, żeby były zbierane, tak jak inne zioła, w czystym środowisku. Stokrotka zawiera wiele cennych składników: saponiny, flawonoidy, śluzy, garbniki, kwasy fenolowe, żywice, mikroelementy, a także witaminy. Podobnie jak bratek, ma działanie przeciwzapalne. Stosowana w zapaleniu górnych dróg oddechowych, a nawet w zapaleniu oskrzeli, ułatwia wykrztuszanie. Po kuracji antybiotykowej hamuje namnażanie się grzybów. Naparem można płukać gardło. Roślina działa też moczopędnie, bywa stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych. Poprawia pracę wątroby, łagodzi stany zapalne pęcherzyka żółciowego. Tak jak bratek może być stosowana w stanach zapalnych skóry i w trądziku. Ułatwia gojenie się ran. Działa oczyszczająco na organizm, ułatwia wydalanie szkodliwych substancji.

     Stokrotkę można stosować świeżą. Właśnie teraz można zrobić sok z liści i kwiatów, korzystając z sokowirówki lub nawet maszynki do mięsa. Pije się go po łyżeczce trzy razy dziennie (rozcieńczony w wodzie); stopniowo, po tygodniu, zwiększa się ilość do dwóch łyżeczek. Można też robić z niego okłady, które powodują, że cera staje się ładniejsza, zdrowsza. Piegi czy plamy wątrobowe na rękach stają się bledsze. Można także rozetrzeć kwiatki ze świeżym ogórkiem i taką papkę przykładać na piegi czy plamy - jest wówczas jeszcze skuteczniejsza. A listki można dodawać do sałatek.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 708


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej