Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Otyłość - choroba społeczna

     Otyłość to stale rosnący problem społeczny. Według badań tylko 32% kobiet i 30% mężczyzn ma prawidłową masę ciała. Dziś otyłość klasyfikowana jest jako choroba przewlekła, mogąca prowadzić do licznych powikłań. Zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych.

     Przyczyny otyłości są różnorodne. Powstaje ona głównie w rezultacie stosowania nieprawidłowej diety oraz zbyt małej aktywności ruchowej. Ilość tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenie w organizmie często są uwarunkowane genetycznie.

     Do otyłości mogą prowadzić zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy czy tzw. zespół policystycznych jajników. Szybki wzrost tkanki tłuszczowej może być też następstwem stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych i przedwiekowych, nasennych, hormonów sterydowych lub insuliny. Zwiększenie tkanki tłuszczowej może wystąpić także w niektórych stanach fizjologicznych takich jak ciąża, menopauza a także w trudnych sytuacjach wynikających na przykład z przewlekłego stresu.

     Od lat znany jest związek otyłości z cukrzycą. Osoby ze znaczną nadwagą 50-krotnie częściej zapadają na cukrzycę niż ludzie szczupli. Otyłość zwiększa też ryzyko choroby wieńcowej, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego. Może prowadzić do zaburzeń oddychania, pojawienia się tzw. bezdechu sennego. Ponadto w otyłości rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre nowotwory: piersi, jelita grubego, macicy, pęcherzyka żółciowego, prostaty. W wyniku nadmiernego obciążenia stawów i kręgosłupa często dochodzi do uszkodzeń i powstawania zespołów bólowych, a na skutek utrudnionego odpływu krwi z kończyn dolnych pojawiają się żylaki.

     Jak radzić sobie z otyłością? Najważniejsze jest ustalenie, czy otyłość nie jest następstwem choroby zasadniczej. W tym celu warto zgłosić się do lekarza. Specjalista zdiagnozuje przyczynę i w razie potrzeby zleci terapię farmakologiczną oraz określi zasady postępowania. Warto też skorzystać z porad dietetyka, który ustali odpowiednią dietę.

     By zwiększyć skuteczność terapii, obok zmian nawyków żywieniowych i stylu życia, może być konieczna przebudowa psychiki, by wzmocnić samoocenę. Wtedy potrzebne będzie wsparcie psychologa.

     Warto przypomnieć, że walcząc z nadwagą, walczymy o zdrowie. Naszym moralnym obowiązkiem jest podjąć tę walkę.


Anna Piotrowska-Świrszcz
lekarz endokrynolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 kwietnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Oskar FAND, już Wwa: 09.02.2014, 21:20
 MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. ***** 1. PIERWSZY POWÓD: To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz już ludzki. Tyjemy od tłuszczu w tempie ekspresowym. 2. DRUGI POWÓD: Konsumpcja węglowodanów, ale tylko i wyłącznie tych, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru wysoko, zmuszając trzustkę do wydzielania zbyt dużej ilości insuliny, co skutkuje utworzeniem trójglicerydów, czyli również tłuszczu, głównie w górnych partiach ciała np. wychudzone osoby, a z fałdami tłuszczu na twarzy. Należy zatem wykluczyć ze swojego jadłospisu niezdrowe dla człowieka tzw. WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.
 Oskar FAND, London: 04.07.2010, 20:35
 __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu, znajdują się w tabelach z tzw. __INDEKSEM ŻYWIENIOWYM, tj. IŻ produktu. To jest kluczowe przy odchudzaniu !!
 online: 19.05.2010, 01:15
 Dzieki za ciekawy blog
 mama: 05.03.2010, 13:19
 mama
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej