Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wakacje z kleszczami. Co robić w przypadku ukąszenia?

Na ukąszenia przez kleszcze narażeni jesteśmy najczęściej latem. Borelioza przenoszona przez te roztocza jest jedną z poważniejszych chorób o groźnych następstwach.

Kleszcze zaliczane są do gatunku pajęczaków, rzędu roztoczy. Żyją w lasach i na pastwiskach. Pasożytują na ptakach i ssakach, atakują też człowieka. Odżywiają się krwią i przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze, m.in. wirusy tzw. wczesnoletniego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych oraz bakterie zwane krętkami. Badania na zwierzętach sugerują, że aby doszło do przeniesienia drobnoustroju, kontakt z zakażonym kleszczem musi być dłuższy niż 48 godzin.

Należy podkreślić, że człowieka zakaża nie tylko postać dojrzała kleszcza, którą stosunkowo łatwo zauważyć (długość od 1,5 do 4,0 milimetrów; nassane krwią samice do 11 mm), ale także dwa wcześniejsze stadia rozwojowe, a mianowicie larwa i nimfa. Większość przypadków zakażeń u dzieci jest nabyta od kleszczy w stadium nimfy, która może być przeoczona.

Wciąż aktualnym problemem jest przenoszenie przez kleszcze krętków, wywołujących u człowieka boreliozę zwaną także chorobą z Lyme. 80 proc. klinicznych przypadków tej choroby występuje w czerwcu i lipcu. W Polsce choroba szerzy się na terenach zalesionych głównie Pomorza i Pojezierza Zachodniego, dawnego województwa białostockiego oraz Puszczy Karpackiej. Do osób najbardziej narażonych na tę chorobę należą leśnicy, pracownicy weterynarii, rolnicy zamieszkujący obrzeża lasów oraz myśliwi. Obserwacje w regionie Wielkopolski dotyczące pacjentów leczonych przez dermatologów wykazały, że tylko u połowy z tych chorych miało miejsce ukłucie przez kleszcza. Częściej chorowały kobiety, pracownicy leśni i mieszkańcy wsi. Wśród mieszkańców miast - osoby pracujące w swoich ogródkach działkowych.

Borelioza to choroba o tyle poważna, że wczesna faza zakażenia może być niezauważona nawet przez samego chorego. U części chorych zakażenie ma przebieg bezobjawowy, ale może odezwać się po wielu latach i dotyczyć wielu narządów takich jak: układ nerwowy, serce, narząd wzroku czy układ kostno-stawowy. Borelioza jest także niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż krętki mogą przenikać do płodu i powodować poronienia, przedwczesne porody, a nawet śmierć wewnątrzmaciczną. U dziecka urodzonego przez matkę chorą na boreliozę w czasie ciąży opisywano zaburzenia rozwoju, wysypki skórne, ślepotę, wady rozwojowe palców.

W klasycznej postaci borelioza przebiega w trzech następujących po sobie fazach. W I fazie zwraca uwagę rumień skóry (czerwona obrączka z przejaśnieniem w środku). Może dołączyć się gorączka, osłabienie, zapalenie spojówek, bóle kostno-stawowe, rzadziej powiększenie węzłów chłonnych. Należy niezwłocznie udać się do lekarza. W kolejnej fazie dochodzi do zajęcia wielu narządów, jednak natężenie objawów zależy od wielu czynników m.in. dawki zakaźnej, szczepu krętka, jak i odpowiedzi organizmu chorego. Zmiany dotyczą najczęściej układu nerwowego, kości i stawów, serca oraz narządu wzroku. W tej fazie trudniej postawić właściwą diagnozę, co dodatkowo opóźnia leczenie. W kolejnym stadium choroby zasadniczym objawem jest zapalenie stawów. Utrapieniem są nawracające i wędrujące bóle zarówno dużych (szczególnie kolanowych), jak i małych stawów. Bóle utrzymują się przez tygodnie lub miesiące. Na skórze mogą występować różne guzki (także włókniste w okolicy stawów), sinoczerwone plamy, ogniska cienkiej jak bibułka skóry czy wyłącznie zmiany obrzękowe. Częste są nerwobóle, niedowłady lub zaburzenia czucia.

Wczesnoletnie (lub kleszczowe) zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych groźniejsze jest dla dorosłych niż dzieci. Pierwsze stadium choroby przypomina infekcję grypową. Po krótkotrwałej poprawie dochodzi do rozwoju ciężkich objawów ze strony układu nerwowego.

Pragnę przypomnieć, że typowymi miejscami ukąszenia przez kleszcze są: głowa, uszy, miejsca zgięcia stawów, ręce i nogi. Ukąszenie na ogół nie jest bolesne. Kleszcza usuwamy w całości po dezynfekcji skóry. Obserwujemy miejsce ukąszenia. Nie stosujemy antybiotyków "na zapas". Leczenie musi odbywać się pod nadzorem lekarza. Obecnie w fazie prób na ludziach jest szczepionka przeciwko boreliozie. Dostępna jest szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i opon mózgowych.

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej