Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Blady, chudy... anemik?

Niedokrwistość (anemia) jest jednym z częstszych objawów chorobowych w medycynie. Spośród różnych przyczyn obniżonego stężenia hemoglobiny i liczby erytrocytów (czerwonych ciałek krwi) około 80 proc. stanowi niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Nasze erytrocyty stają się wtedy mniejsze i słabiej wypełnione hemoglobiną - stąd fachowe określenie niedokrwistość mikrocytarna i niedobarwliwa. Hemoglobina jest niezbędna do roznoszenia tlenu po całym organizmie. Obraz kliniczny niedokrwistości jest wynikiem niedotlenienia tkanek i zaburzonej czynności enzymów zależnych od jonów żelaza. Dlatego objawy chorobowe i dolegliwości są w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza silniej wyrażone niż w przypadkach innego rodzaju anemii z porównywalnymi stężeniami hemoglobiny.

Dyskretnie zaczyna się zmieniać

nasza powierzchowność. Zwracamy uwagę na suche, wypadające włosy, rozdwajające się bądź przedwcześnie siwiejące. Zauważamy kruche paznokcie, z podłużnym prążkowaniem, czasami z wgłębieniami płytki paznokciowej. Także skóra może stać się blada, sucha, pomarszczona. W kącikach ust często obserwujemy zajady. Oprócz defektów kosmetycznych pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego: zanikowe zmiany śluzówki jamy ustnej, pieczenie i wygładzenie języka czy nawet trudności w połykaniu. Coraz gorzej funkcjonuje mózg, obniża się nasza sprawność intelektualna i fizyczna. Pojawia się uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, często senność. Mogą towarzyszyć bóle głowy, drażli- wość i zmniejszone łaknienie. Brak apetytu może być przyczyną, ale także objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci. W zaawansowanej anemii, u osób dorosłych, pojawić się mogą groźne w skutkach objawy niedotlenienia mięśnia sercowego - dusznica bolesna.

Wśród przyczyn niedoboru żelaza rozważamy m.in.:

  1. Okresy zwiększonego zapotrzebowania tzn. ciążę, okres karmienia u matek, okres przyspieszonego wzrostu (1-2 rok życia, okres przedszkolny, okres młodzieńczy - dojrzewania płciowego) i indywidualnie dla każdego czas zwiększonego wysiłku fizycznego czy umysłowego.
  2. Niedobór w pożywieniu (dieta bezmięsna, ubogobiałkowa, stany przebiegające ze spaczonym łaknieniem - często u ludzi starszych).
  3. Złe wchłanianie - np. w niektórych chorobach przewodu pokarmowego.
  4. Utratę z organizmu związaną z przewlekłymi krwawieniami. Najczęściej w chorobach przewodu pokarmowego (m.in. choroba wrzodowa, nowotwór, żylaki przełyku, uchyłkowatość jelit, żylaki odbytu), krwawień z dróg rodnych u kobiet, z układu moczowego bądź płuc, czy też w związku z zabiegiem operacyjnym lub urazem.

Niektórym sytuacjom można zapobiec

dlatego lekarze zalecają kobietom w ciąży i karmiącym matkom, preparaty żelaza wraz z zestawami wielowita- minowymi. W innych okresach zwiększonego zapotrzebowania wystarczające byłoby zwrócenie uwagi na dietę. Właściwe leczenie chorób mających w swoim obrazie przewlekłe krwawienia lub skłonność do nich, może zapobiec rozwojowi niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Najlepszym naturalnym źródłem żelaza

jest białko zwierzęce - mięso. Zawarte w nim aminokwasy i jego kwaśny odczyn nasilają wchłanianie żelaza, podobnie witamina C i kwas cytrynowy (soki owocowe). Natomiast związki roślinne takie jak fityniany, szczawiany (nasze babcie wmuszały nam szpinak) a także fosforany (napoje typu "cola"), węglany (woda gazowana), tanina (herbata) i niektóre środki używane do konserwowania żywności, a zwłaszcza mięsa, zmniejszają wchłanianie żelaza. Marnym źródłem żelaza, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania, jest konserwa mięsna.

Dr med. EWA WYSOCKA internista


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Anioła StróżaModlitwa do Anioła Stróża

Litania do Anioła StróżaLitania do Anioła Stróża

Prośby do Anioła StróżaProśby do Anioła Stróża

Koronka do Aniołów StróżówKoronka do Aniołów Stróżów

Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?Nie potrafię się modlić, myśli mi uciekają, nie mogę się skupić. Co mam robić?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej