Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Powroty z wakacji

     Witamy nasze dzieci wracające z kolonii i obozów z radością. A i dzieci cieszą się, że już są w domu. Przyglądamy się sobie wzajemnie, jak byśmy chcieli ponownie się poznać. Co stwierdzamy? Dziecko urosło, zmężniało, jest opalone, aktywne i samodzielne, opowiada o swoich przeżyciach, które nas rozbawiają, ale czasem napawają lękiem.

     Zmiana, jaką obserwujemy w wyglądzie i sprawności dziecka, jest dobrym objawem. Świadczy o tym, że dziecko dobrze wykorzystało wakacje. Aktywność i wysiłek na świeżym powietrzu były pozytywnym bodźcem dla rozwoju fizycznego, a przeżycia i doświadczenia były dobrą szkołą życia.

     Gdy uspokoją się pierwsze emocje, czas, aby dokładnie obejrzeć dziecko i przez najbliższy czas obserwować jego samopoczucie. Przed kąpielą należy obejrzeć skórę dziecka. Może znajdzie się kleszcza, którego trudno było usunąć albo ślad po jego obecności. Jeżeli kleszcz wkręcił się głęboko w skórę i nie daje się usunąć pęsetą, należy udać się z dzieckiem do najbliższej przychodni i prosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza. Obrączkowate zaczerwienienie z niewielkim obrzękiem w miejscu gdzie byl usunięty kleszcz to sygnał, że mógł zarazić dziecko boreliozą. Lekarz zdecyduje, czy podjąć leczenie i jak z dzieckiem postępować. Zdarza się, że stopy są pokaleczone, między palcami skóra jest zaczerwieniona, sącząca się i bolesna - to może być grzybica. Wcześnie rozpoczęte leczenie, zmiana obuwia i skarpetek (konieczne są czysto bawełniane), odpowiednia pielęgnacja pomogą szybko wyleczyć grzybicę i zapobiec powikłaniom.

     Czasem u dziewczynki może dojść do grzybicy intymnych części ciała. Grzybicą łatwo zarazić się w basenach kąpielowych i wspólnych łazienkach. Daje to przykre uczucie pieczenia, swędzenia, może powodować zapalenie cewki moczowej. Dziewczynka może te objawy ukrywać, bo to dla niej wstydliwa i niepokojąca sytuacja. Podejście do dziecka wymaga dużej delikatności i dyskrecji. Wytłumaczenie przyczyny tej choroby i konieczności wizyty u lekarza uwolni dziewczynkę od tego problemu. Należy pamiętać, że swędzenie intymnej okolicy może być wynikiem inwazji owsików, ale to ujawni się dopiero za dwa, trzy tygodnie.

     Mniej kłopotliwa, ale wstydliwa pamiątka z wakacji to wszawica. Istnieje przekonanie, że wszy lubią długie, gęste włosy u dziewczynek, ale to nieprawda. Wszy mogą rozmnożyć się również w krótko przyciętych włosach u chłopca, dlatego trzeba dokładnie obejrzeć głowę dziecka i wydać wojnę tym pasożytom. W każdej aptece można kupić specjalny szampon ze środkiem owadobójczym. Na ogół dwukrotne umycie głowy likwiduje nie tylko wszy, ale również ich jaja - gnidy. Wszy łatwo przedostają się na otoczenie, dlatego warto, by leczniczego szamponu użyli wszyscy domownicy.

    Dopełnienie powyższych wskazań pozwoli każdej rodzinie cieszyć się zdrowiem i dobrymi wspomnieniami z wakacji.


Lek. pediatra
Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej