Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowotwory jelita grubego

     Przed tygodniem pisałam o zespole jelita drażliwego. Bóle brzucha, biegunka lub zaparcie,wzdęcia, nudności są typowymi dolegliwościami w tej niegroźnej chorobie. Jeśli towarzyszy im chudnięcie, stany podgorączkowe lub gorączka (czyli temperatura powyżej 38 st. Celsjusza), uczucie osłabienia, nadmierne pocenie - to już nie jest zespół jelita drażliwego. Jeśli w kale pojawia się krew lub śluz, jeśli stolec jest wąski lub wygląda jak tzw. kozie bobki to są to objawy, które muszą budzić niepokój. Także zmiana w rytmie oddawania stolca u osób po 40 roku życia, odchodzenie gazów wraz z wypróżnieniem nie jest zjawiskiem normalnym. Konieczna jest wówczas konsultacja lekarska. Opisane objawy mogą występować u pacjenta z nowotworem jelita grubego.

     Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów. U mężczyzn należą do nich także rak ptuc i gruczołu krokowego, u kobiet rak piersi i szyjki macicy. Pojawia się ón u osób po 50 roku życia, ale zdarza sie także u dużo młodszych pacjentów. Czasami dolegliwości są niewielkie, ale nieprawidłowe badania, np. znaczna niedokrwistość skłania do dalszej diagnostyki. Późnym objawem choroby jest niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy guz zatyka światło jelita - wówczas potrzebna jest operacja w trybie pilnym.

     Nie wszystkie przyczyny powstawania tego nowotworu są znane. Jeśli w bliskiej rodzinie ktoś choruje na nowotwór jelita grubego, należy wykonać badania, nie czekając na objawy. Stwierdzono także, że istotne znaczenie na powstanie tego nowotworu ma sposób odżywiania: dieta ubogoresztkowa (bez błonnika, warzyw, owoców) z dużą ilością tłuszczu i mięsa. Także nadwaga oraz przebyte w przeszłości zapalenie jelit zwiększają ryzyko zachorowania.

     Opisane dolegliwości mogą występować także w innych chorobach jelit. Należą do nich na przykład choroby zapalne jelita takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita. Te schorzenia dotyczą ludzi młodych między 20 a 40 rokiem życia.

     Diagnostyka chorób jelit jest dość prosta. Wywiad lekarski oraz badanie pacjenta, w tym tzw. badanie per rectum, jest podstawą podejrzenia choroby. Badaniem tzw. przesiewowym jest badanie zawartości krwi w kale. W niektórych testach oznacza się nie obecność krwi, ale obecność żelaza (które znajduje się w krwinkach czerwonych). Dobrze więc przed takim badaniem nie spożywać preparatów żelaza, suplementów diety zawierających żelazo oraz mięsa.

     Najważniejszym i rozstrzygającym badaniem jest kolonoskopia. Polega ona na wprowadzeniu sondy przez odbyt do jelita. Lekarz może obejrzeć wówczas całe jelito grube, pobrać wycinki, a także usunąć polipy. To bardzo ważne, bo właśnie z polipów, czyli łagodnego nowotworu po pewnym czasie rozwija się rak. Badanie to pozwala na dokładną diagnostykę nie tylko nowotworów, ale także stanów zapalnych. Daje informację o tym, jakie to jest schorzenie, a także jak dużą część jelita zajmuje. Pomaga w ustaleniu leczenia.


Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 CORONER : 30.04.2019, 06:10
 LEKARZE PISZĄCY W INTERNECIE WIDZA TYLKO NOWOTWORY IKOLONOSKOPIE. TE WPISY TO BUDOWANIE GROZY. U KAŻDEGO CZŁOWIEKA DOLEGLIWOŚCI WYGLĄDAJĄ INNACZEJ. PRAWDA O LEKARZACH JEST TAKA ZE INTERESUJE ICH K A S A. A NIE POTRAFIĄ WYLECZYĆ GRYPY PRZEZ ZŁE ROZPOZNANIE.
 oli: 26.03.2019, 14:35
 Ja mam kał 2x plus 1x minus jakie kroki podejmować
 ia: 11.11.2015, 09:50
 Ja mam stale kozie bobki:( moze dwa w miesiącu normalne wyproznienia; (
 iza: 12.06.2015, 19:58
 Stolec tzw kozie bobki to nie jest patologia ani objaw nowotworu jelita
 Beata: 23.01.2015, 10:49
 Obecnie ciekawym rozwiązaniem sa testy genetyczne okreslające predyspozycje do wystąpienia choroby. Można znaleźć na monogen life. Nosicielstwo mutacji sprawia, że powinniśmy wdrożyć odpowiednia profilaktykę, żeby stale obserwowac swój stan zdrowia. A gdyby coś się działo możemy szybko podjąć kroki w kierunku leczenia.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej