Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowotwory jelita grubego

     Przed tygodniem pisałam o zespole jelita drażliwego. Bóle brzucha, biegunka lub zaparcie,wzdęcia, nudności są typowymi dolegliwościami w tej niegroźnej chorobie. Jeśli towarzyszy im chudnięcie, stany podgorączkowe lub gorączka (czyli temperatura powyżej 38 st. Celsjusza), uczucie osłabienia, nadmierne pocenie - to już nie jest zespół jelita drażliwego. Jeśli w kale pojawia się krew lub śluz, jeśli stolec jest wąski lub wygląda jak tzw. kozie bobki to są to objawy, które muszą budzić niepokój. Także zmiana w rytmie oddawania stolca u osób po 40 roku życia, odchodzenie gazów wraz z wypróżnieniem nie jest zjawiskiem normalnym. Konieczna jest wówczas konsultacja lekarska. Opisane objawy mogą występować u pacjenta z nowotworem jelita grubego.

     Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów. U mężczyzn należą do nich także rak ptuc i gruczołu krokowego, u kobiet rak piersi i szyjki macicy. Pojawia się ón u osób po 50 roku życia, ale zdarza sie także u dużo młodszych pacjentów. Czasami dolegliwości są niewielkie, ale nieprawidłowe badania, np. znaczna niedokrwistość skłania do dalszej diagnostyki. Późnym objawem choroby jest niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy guz zatyka światło jelita - wówczas potrzebna jest operacja w trybie pilnym.

     Nie wszystkie przyczyny powstawania tego nowotworu są znane. Jeśli w bliskiej rodzinie ktoś choruje na nowotwór jelita grubego, należy wykonać badania, nie czekając na objawy. Stwierdzono także, że istotne znaczenie na powstanie tego nowotworu ma sposób odżywiania: dieta ubogoresztkowa (bez błonnika, warzyw, owoców) z dużą ilością tłuszczu i mięsa. Także nadwaga oraz przebyte w przeszłości zapalenie jelit zwiększają ryzyko zachorowania.

     Opisane dolegliwości mogą występować także w innych chorobach jelit. Należą do nich na przykład choroby zapalne jelita takie jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita. Te schorzenia dotyczą ludzi młodych między 20 a 40 rokiem życia.

     Diagnostyka chorób jelit jest dość prosta. Wywiad lekarski oraz badanie pacjenta, w tym tzw. badanie per rectum, jest podstawą podejrzenia choroby. Badaniem tzw. przesiewowym jest badanie zawartości krwi w kale. W niektórych testach oznacza się nie obecność krwi, ale obecność żelaza (które znajduje się w krwinkach czerwonych). Dobrze więc przed takim badaniem nie spożywać preparatów żelaza, suplementów diety zawierających żelazo oraz mięsa.

     Najważniejszym i rozstrzygającym badaniem jest kolonoskopia. Polega ona na wprowadzeniu sondy przez odbyt do jelita. Lekarz może obejrzeć wówczas całe jelito grube, pobrać wycinki, a także usunąć polipy. To bardzo ważne, bo właśnie z polipów, czyli łagodnego nowotworu po pewnym czasie rozwija się rak. Badanie to pozwala na dokładną diagnostykę nie tylko nowotworów, ale także stanów zapalnych. Daje informację o tym, jakie to jest schorzenie, a także jak dużą część jelita zajmuje. Pomaga w ustaleniu leczenia.


Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 15 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 CORONER : 30.04.2019, 06:10
 LEKARZE PISZĄCY W INTERNECIE WIDZA TYLKO NOWOTWORY IKOLONOSKOPIE. TE WPISY TO BUDOWANIE GROZY. U KAŻDEGO CZŁOWIEKA DOLEGLIWOŚCI WYGLĄDAJĄ INNACZEJ. PRAWDA O LEKARZACH JEST TAKA ZE INTERESUJE ICH K A S A. A NIE POTRAFIĄ WYLECZYĆ GRYPY PRZEZ ZŁE ROZPOZNANIE.
 oli: 26.03.2019, 14:35
 Ja mam kał 2x plus 1x minus jakie kroki podejmować
 ia: 11.11.2015, 09:50
 Ja mam stale kozie bobki:( moze dwa w miesiącu normalne wyproznienia; (
 iza: 12.06.2015, 19:58
 Stolec tzw kozie bobki to nie jest patologia ani objaw nowotworu jelita
 Beata: 23.01.2015, 10:49
 Obecnie ciekawym rozwiązaniem sa testy genetyczne okreslające predyspozycje do wystąpienia choroby. Można znaleźć na monogen life. Nosicielstwo mutacji sprawia, że powinniśmy wdrożyć odpowiednia profilaktykę, żeby stale obserwowac swój stan zdrowia. A gdyby coś się działo możemy szybko podjąć kroki w kierunku leczenia.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej