Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nowotwory płuc

     Niestety, na substancje zawarte w dymie tytoniowym codziennie narażeni są nie tylko palacze, ale także inne osoby w miejscu pracy oraz rodzina - nie wyłączając małych dzieci. Jedną z najgroźniejszych chorób odtytoniowych jest nowotwór płuc. Palenie tytoniu jest przyczyną 90% zachorowań. Palenie bierne jest przyczyną 1/3 zachorowań na raka płuca u osób niepalących. Rąk płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i trzecim najczęstszym nowotworem u kobiet oraz jest przyczyną co trzeciego zgonu u mężczyzn i co 10 zgonu u kobiet z powodu chorób nowotworowych. W ciągu roku liczba zachorowań na raka płuca wynosi w Polsce około 20 tysięcy osób.

     Początkowo rak płuca przebiega bezobjawowo. Najczęstszym objawem jest kaszel (>50% chorych), u palaczy tytoniu kaszel zmienia swój charakter. Inne objawy nowotworu płuca to: duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc.

     Przy lokalizacji guza w pobliżu innych narządów progresja choroby może powodować: chrypkę (porażenie nerwu krtaniowego przy przerzutach do węzłów chłonnych śródpiersia), zaburzenia rytmu serca (naciekanie serca i osierdzia), ból barku i zespół Homera (opadnięcie powieki, zwężenie źrenicy, zapadnięcie gałki ocznej) w przypadku guza w szczycie płuca, miejscowy ból klatki piersiowej przy nacieczeniu ściany klatki piersiowej, zespół żyły głównej górnej (obrzęk twarzy i szyi, poszerzenie żył szyjnych i górnej połowy klatki piersiowej) przy zajęciu węzłów chłonnych śródpiersia górnego, ból opłucnowy (ostry, kłujący ból nasilający się przy oddychaniu) - przy nacieczeniu opłucnej.

     Podstawowymi badaniami w rozpoznawaniu i ocenie zaawansowania choroby są: badanie rtg klatki piersiowej, tomografia komputerowa, PET. Bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli) i biopsja przez ścianę klatki piersiowej są wykonywane w celu potwierdzenia choroby i określenia typu nowotworu. Rzadziej wykonywana jest mediastinoskopia, video torakoskopia lub biopsja obwodowych węzłów chłonnych. Jest kilka typów raka płuca; z uwagi na różny przebieg kliniczny i inne metody leczenia, w praktyce stosowany jest podział na raka niedrobnokomórkowego i drobnokomórkowego.

     Najlepszą metodą postępowania w raku niedrobnokomórkowym jest leczenie operacyjne (niestety, w Polsce tylko 15% chorych kwalifikuje się do operacji z powodu znacznego zawansowania nowotworu lub ciężkich chorób współistniejących). Innymi metodami leczenia są: chemioterapia, radioterapia, często stosuje się leczenie skojarzone.

     W raku drobnokomórkowym (szybki wzrost guza, wczesne występowanie przerzutów do węzłów chłonnych oraz przerzutów do odległych narządów drogą krwi) - w postaci ograniczonej (guz nie przekracza jednej połowy klatki piersiowej) stosuje się chemioterapię skojarzoną z radioterapią, w postaci rozsianej chemioterapię.

     Rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów - odsetek 5-letnich przeżyć dla wszystkich chorych nie przekracza 10%; 8% dla raka niedrobnokomórkowego i 2% dla raka drobnokomórkowego. Profilaktyka choroby i wczesne wykrywanie raka pozwalają na ograniczenie występowania choroby i zwiększenie skuteczności leczenia.


Robert Pływaczewski

pulmonolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej