Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Borelioza - choroba przenoszona przez kleszcze

     Okres wakacji to czas wycieczek, częstego przebywania w lasach, na łąkach i w parkach, to także większa szansa na ukąsz-nia przez owady i kleszcze.

    Borelioza, nazywana także "chorobą z Lyme", wywołana i przez bakterię należącą do krętków (Borrelia), przenoszona jest przez kleszcze. Występuje po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Najlepszą metodą zapobiegania ukąszeniu jest odpowiednie ubieranie się. Idąc do lasu, zakładajmy ubranie z długimi rękawami i nogawkami, zakryte buty, nakrycie głowy. Można spryskać odzież środkiem odstraszającym kleszcze. Po powrocie do domu należy starannie obejrzeć całe ciafo, szczególnie fałdy skóry, pachwiny, pępek - to ulubione miejsca ukąszenia. Warto także skontrolować odzież, ponieważ pranie nie zabija kleszczy.

     Im szybciej kleszcz zostanie usunięty, tym lepiej. Należy kleszcza złapać pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć. Nie wolno go wykręcać, smarować tłuszczem, przypalać. Ważne jest, aby kleszcza usunąć w całości. Czynnik zakaźny znajduje się w treści pokarmowej, jeśli zostanie w skórze główka, szansa na zakażenie jest większa.

     Po usunięciu kleszcza miejsce należy zdezynfekować i obserwować. Pojawienie się rumienią po ok. 7 dniach (od 3 do 30 dni) jest typowym objawem zakażenia. Początkowo występuje plamka, która szybko powiększa się, dochodząc do ok 5 cm. średnicy. Obrzęk lub objawy grypopodobne też mogą świadczyć o wczesnym etapie zakażenia. Wówczas konieczne jest podanie antybiotyku. Leczenie trwa minimum 2 tygodnie, zwykle dłużej.

     Jeśli do ukąszenia doszło w obszarze endemicznym, gdzie borelioza występuje często, zasadnym jest podanie jednorazowej dawki antybiotyku zaraz po usunięciu kleszcza.

     Borrelia występuje w organizmie człowieka w różnych formach, które się zmieniają. Różnią się one wrażliwością na antybiotyki. Dlatego leczenie choroby jest długie.

     Choroba przebiega w 3 etapach. Pierwsze stadium - rumień, jeśli jest typowy, nie wymaga dalszej diagnostyki, należy podać antybiotyk i to zwykle wystarcza. Drugi etap tzw. infekcji rozproszonej, to objawy niecharakterystyczne, występujące także w wielu innych schorzeniach. Dotyczą one stawów, układu nerwowego i serca. Nawracające bóle i obrzęki stawów, bóle głowy, rozdrażnienie, senność, zaburzenia pracy serca mogą być objawem zakażenia. Kolejny, ostatni etap to infekcja przewlekła z poważnymi konsekwencjami. Na tym etapie pojawiają się porażenia nerwów, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne i inne. Nie u wszytkich pacjentów pojawia się rumień, dlatego pierwszy etap choroby może nie być zauważony, wówczas rozpoznanie jest trudne. Jeśli u pacjena pojawiają się bardzo różne dolegliwości z wielu układów, należy pomyśleć o boreliozie. Diagnostyka polega na oznaczeniu poziomu przeciwciał klasy IgM i IgG we krwi. Czasem potrzebne są dokładniejsze badania.

     Leczenie boreliozy jest długotrwałe, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat. W bardzo zaawansowanej chorobie całkowite wyleczenie nie jest możliwe.

     Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie, dlatego tak ważne jest zapobieganie zakażeniu.


Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 lipca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej