Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Choroby nerek

     Kamica nerkowa, o której pisałam poprzednio, nawet jeśli nie jest rozpoznana, wcześniej lub później da o sobie znać. Pojawią się bóle, zwykle silne i to one zmuszą chorego do szukania pomocy. Istnieje jednak wiele schorzeń nerek, które mogą przebiegać bez bólu. Nerki są jednym z niewielu narządów, który może być bardzo chory i długo nie dawać dolegliwości.

     Istnieją objawy, które powinny nas zaniepokoić i skierować do lekarza. Wymienię najważniejsze z nich: zmniejszone (czyli mniej niż 500 ml) lub zwiększone (czyli powyżej 2 litrów w ciągu doby) wydalanie moczu, ból lub utrudnione oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem parcia na pęcherz to typowe symptomy choroby dróg moczowych. Nieprawidłowy zapach lub wygląd moczu - mocz mętny, bardzo ciemny, zawierający krew lub pieniący się, wskazuje na potrzebę dokładniejszych badań.

     Bywa, że jedynym objawem choroby są obrzęki. Czasem powodem zgłoszenie sie do lekarza są bóle głowy (i tylko one!) spowodowane podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Takie nadciśnienie, pojawiające się nagle i wymagające dużej ilości leków, jest typowe dla chorób nerek. Na szczęście zdarza się rzadko. Długo trwająca niewydolnść nerek może być przyczyną niedokrwistości.

     Stopień wydolności nerek określa się na podstawie tak zwanego współczynnika przesączania kłębuszkowego (GFR). Jego wartość jest uzależniona od liczby prawidłowo pracujących nefronów. Niewydolność nerek (NN) jest spowodowana uszkodzeniem nefronów. Jeśli jest ono trwałe, dochodzi do przewlekłej, nieodwracalnej niewydolności nerek. Najczęstszą jej przyczyną są choroby kłębuszków nerkowych i uszkodzenie nerek w przebiegu cukrzycy. W bardzo zaawansowanym etapie choroby jedynym leczeniem jest dializa i przeszczep nerki.

     W przeciwieństwie do przewlekłej, ostra niewydolność nerek jest na ogół odwracalna. W zależności od czynnika, który doprowadził do choroby, wyróżnia się przednerkową, nerkową i pozanerkową ostrą niewydolność nerek. Znaczne odwodnienie (na przykład w następstwie biegunki i/lub wymiotów), nagła utrata krwi, znaczny, nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi to najczęstsze przyczyny przed-nerkowej NN. Leczenie polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny i wyrównaniu stanu krążenia (na przykład podanie kroplówki). Nerkowa NN jest skutkiem choroby toczącej się w samych nerkach. Pozanerkową NN pojawia się, gdy istnieje przeszkoda w odpływie moczu z nerki. Tak dzieje się w przypadku kamicy, a jeszcze częściej u pacjentów z przerostem prostaty.

     Pisząc o chorobach dotyczących dróg moczowych, nie można pominąć występującego bardzo często, szczególnie u kobiet, zapalenia pęcherza moczowego. Objawia się ono bólem, pieczeniem w czasie oddawania moczu, uczuciem parcia na pęcherz, częstym oddawaniem moczu. Jeśli wystąpią takie dolegliwości, potrzebna jest już interwencja lekarza. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Odpowiednie ubieranie się, unikania siadania na zimnych kamieniach, higiena, a także wypijanie dużej ilości płynów, przyjmowanie pokarmów zmieniających odczyn moczu na kwaśny (na przykład żurawiny, witaminy C) utrudniają rozwój bakterii.


Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej