Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Biegunki podróżnych

     Biegunka podróżnych występuje nawet u 80 proc. turystów, szczególnie podróżujących do krajów tropikalnych, rozwijających się, o niedostatecznej higienie i ograniczonym dostępie do pomocy medycznej. Jej objawami są luźne wypróżnienia, bóle brzucha i uczucie parcia na stolec, występujące w trakcie podróży lub niedługo po powrocie. Mogą pojawić się wskutek spożycia zanieczyszczonej wody lub pożywienia. Najczęściej dolegliwości mijają bez leczenia po 3-4 dniach. Jednak pod wnikliwą obserwacją od początku wystąpienia objawów powinny być małe dzieci, kobiety ciężarne, osoby starsze i z upośledzonym układem odpornościowym. Szczególnie należy zapobiegać odwodnieniu poprzez podawanie chorym odpowiedniej ilości płynów.

     Przyczyną choroby są pasożyty i wirusy, ale najczęściej bakterie. Zwłaszcza jest to bakteria E. coli. Powoduje ona np. 70 proc. zakażeń wśród podróżujących do Egiptu. U chorego pojawia się wodnista biegunka z kurczowymi bólami brzucha, zazwyczaj bez gorączki. Jak ustrzec się przed zakażeniem? Podstawowa zasada, którą trzeba przyswoić sobie przed egzotyczną podróżą, brzmi: "Wyparz, ugotuj, obierz albo nie jedz". Pomaga ona zapobiec chorobie, choć nie chroni przed nią w pełni. Warto więc pamiętać innych zaleceniach. Unikajmy pokarmów przetrzymywanych w temperaturze pokojowej przez kilka godzin, np. pochodzących od ulicznych sprzedawców czy wystawionych w gablotach w przydrożnych restauracjach. Nie pijmy napojów z lodem (nie wiadomo, z jakiej wody był przygotowany) czy przygotowywanych na ulicy, lecz napoje z fabrycznie zamkniętych opakowań. Nie kupujmy od ulicznych sprzedawców lodów ani potraw zawierających jaja. Owoce morza spożywajmy tylko bardzo świeże, przygotowane w wysokiej temperaturze, nigdy w niepewnych restauracjach. Ponadto trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny: częstego mycia rąk, zwłaszcza przed posiłkiem, starannego mycia warzyw i owoców oraz osobnego przechowywania potraw surowych i gotowanych. Do mycia zębów należy używać wody zdatnej do picia (np. przegotowanej).

     Kontrowersyjne wydaje się profilaktyczne przyjmowanie probiotyków (np. Lakcidu). Nie zaleca się także rutynowego stosowania antybiotyków celem uniknięcia zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, jak np. krótki wyjazd, w czasie którego nie możemy sobie pozwolić na niedyspozycję. Od pewnego czasu trwają prace nad szczepionką przeciwko biegunce podróżnych.

     Leczenie w przypadku mało nasilonych objawów to podawanie płynów doustnie, lekkostrawna dieta bez surowych soków i owoców oraz wypoczynek. Zaleca się stosowanie środków takich jak Smekta czy Gastrolit. Szybko przynoszą ulgę leki przeciwbiegunkowe, jednak nie podaje się ich przy wysokiej gorączce ani dzieciom poniżej 12. roku życia.


Marlena Kundera
internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

4 lipca 2010


Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi
Allen J. Dozor, Kate Kelly
Alergie i astma należą do najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci, a ich złożoność wystawia na próbę zarówno lekarzy, jak i rodziców. Dlatego autorzy książki postanowili stworzyć program, który ma pomóc rodzicom i umożliwić dziecku prowadzenie pełnego i aktywnego trybu życia... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej