Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Znamiona skórne a opalanie

     Słoneczne dni pozwalają zgromadzić w skórze bezcenną witaminę D3, dzięki której prawidłowo rosną i uwapniają się kości. Witamina działa też antyalergicznie i przeciwzapalnie, poprawia odporność. Dlatego korzystnie dla zdrowia jest wrócić z wakacji opalonym. Na promienie słoneczne trzeba jednak bardzo uważać, gdyż mogą prowokować rozwój nowotworów skóry, mają wszyscy ludzie. Są to charakterystyczne pieprzyki: drobne, brązowe, o regularnej granicy. Pojawiają się już w pierwszych latach życia i przybywa ich z wiekiem, zwłaszcza po dwudziestce. Większość znamion jest łagodna. Podobnie piegi, będące markerem uszkodzeń słonecznych skóry - zwłaszcza jeżeli wystąpią po intensywnym opalaniu. U osoby piegowatej istnieje wyższe ryzyko zmian nowotworowych zależnych od promieni UV.

     Jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, dający szybko przerzuty - czerniak złośliwy - u 30 proc. chorych rozwija się w miejscu znamienia. Największe zagrożenie nowotworem złośliwym skóry niosą poparzenia słoneczne. Także solarium zwiększa ryzyko rozwoju czerniaka w miejscu znamienia - o 70 proc, a innych złośliwych nowotworów skóry - o 50 do nawet 100 proc. Przewlekłe drażnienie mechaniczne (np. przez ubranie) lub chemiczne (przez kosmetyki) także może prowokować rozwój czerniaka.

     Znamię, które jest "od zawsze", ma tę samą barwę, jest płaskie i rośnie wraz z dzieckiem, nie budzi niepokoju. Alarmujące objawy to: asymetryczny kształt, postrzępione brzegi, ciemny, niemal czarny kolor i nierównomierne zabarwienie, średnica powyżej 6 mm oraz ewidentne uwypuklenie lub wzrost całego znamienia lub jego części. Te objawy, jak również świąd lub sączenie się płynu ze znamienia mogą świadczyć o wczesnej postaci czerniaka!

     W Polsce mamy co roku około 2 tys. zachorowań na czerniaka. Liczba ta stale rośnie, ze względu na popularność opalenizny i solariów wśród młodych. Dlatego należy regularnie obserwować znamiona własne i członków rodziny, by w razie niepokojących objawów natychmiast zgłosić się do dermatologa (zapisy bez skierowania).

     Jak uniknąć nowotworu skóry? Jeżeli w rodzinie występowały czerniaki, trzeba w ogóle unikać słońca ze względu na obciążenie genetyczne. Ale każdy z nas powinien pamiętać o ochronie skóry poprzez odpowiednie, przewiewne ubranie i nakrycie głowy oraz kremy z filtrami UVA i UVB (6-10 w dni pochmurne, 20-25 w słoneczne, 50 - nad morzem i w ciepłych krajach). Nigdy nie opalajmy się w pełnym słońcu, między godz. 12 a 15. Nie narażajmy się na poparzenie słoneczne przez wielogodzinne opalanie, spanie na plaży. Przed kąpielą smarujmy się preparatami z filtrem - woda przyspiesza opalanie! Wreszcie - unikajmy solariów i zabraniajmy korzystania z nich dzieciom do 18. roku życia.


Grażyna Rybak
Spacjalista chorób dzieci

Tekst pochodzi z Tygodnika

25 lipca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej