Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Księga Tobiasza - anielska interwencja

     Miłość i śmierć, tajemnicza pomoc z nieba i walka z morskim potworem, egzorcyzmy i cudowne uzdrowienie, a przede wszystkim recepta na udane życie małżeńskie - księga Tobiasza intryguje swoją fabułą i zachwyca bogactwem moralnych sensów.

     Księga Tobiasza nie jest zapisem rzeczywistych wydarzeń, lecz nowelą, dydaktycznym opowiadaniem, hebrajskim romansem. Autor natchniony, pisząc księgę około 200 roku p.n.e., umieścił wprawdzie bohaterów w historycznych ramach, ale historię i geografię potraktował z "przymrużeniem oka". Stary Tobiasz żył nad wyraz długo: nie tylko widział rozpad Izraela po śmierci Salomona (r. 931), ale i przeżył deportację pokolenia Neftalego (734 r.), zaś jego syn umarł dopiero po upadku Niniwy (612 r.). Autor natchniony nie przywiązywał także wagi do geograficznych szczegółów. Odległość z Ekbatany do Raga ocenił na dwa dni drogi, mimo że dzielące te miejscowości 230 km, armia Aleksandra Wielkiego przebyła w 11 dni. Czytając księgę, miejmy więc na uwadze gatunek literacki, jakim posłużył się autor. W przeciwnym razie w gąszczu trudności warstwy dosłownej możemy zagubić głębokie teologiczne przesłanie tej po mistrzowsku skonstruowanej literacko i pełnej mądrości noweli.

     Biblijny romans

     Treścią opowiadania jest historia rodziny Tobiasza. Tobiasz ("Jahwe jest moim dobrem") jest pobożnym Żydem z pokolenia Neftalego, mieszkającym na wygnaniu w Niniwie. Za swoje heroiczne przywiązanie do Prawa Mojżeszowego jest prześladowany, ale Bóg, zgodnie ze starotestamentalną zasadą nagrody i kary, hojnie wynagradza jego uczynki miłosierdzia. Jego życie byłoby ciągłym pasmem sukcesów, gdyby Pan nie postanowił wypróbować jego wierności, dotykając go ślepotą. Po kilku latach bezradności Tobiasz zmęczony szyderstwami, prosi Boga o śmierć.

     Jednocześnie prosi o to samo Sara ("Księżniczka", "Pani") córka Raguela ("Przyjaciel Boga"), który był krewnym Tobiasza. Jej położenie było równie opłakane. Miała już siedmiu mężów, ale w noc poślubną wszyscy byli zabijani przez demona Asmodeusza ("Niszczyciel" od czasownika szamad - szkodzić). Podejrzenia padają oczywiście na Sarę.

     Bóg zlitował się nad Tobiaszem i Sarą i posłał archanioła Rafała ("Bóg uzdrawia"), by z tych dwóch nieszczęść wyprowadzić dobro. Kiedy pozbawiony środków do życia Tobiasz wysyła swojego syna Tobiasza (w oryginale aramejskim te imiona nieco się różnią: ojciec nazywa się Tobi, a syn Tobijah) po przechowywane w Medii pieniądze, na jego drodze pojawia się Rafał przybierając postać ich krewnego Azariasza ("Jahwe pomógł"), syna Ananiasza ("Jahwe jest miłosierny"). Dzięki wsparciu anioła, Tobiasz pokonuje wielką rybę, odzyskuje pieniądze (równowartość 1500 baranów), ale także wygania dręczącego Sarę demona i bierze "Księżniczkę" za żonę. Gdy po bezpiecznym powrocie do domu Tobiasz uzdrawia ślepego ojca, Rafał ujawnia swoją prawdziwą tożsamość i znika, a rodzina Tobiasza wielbi Boga i żyje długo i szczęśliwie.

     Małżeństwo prawie chrześcijańskie

     Księga Tobiasza to nie tylko barwna powieść przygodowa. W akcję wplecione są bowiem liczne moralne pouczenia. Najważniejsze wydają się wskazówki, jak wieść udane życie rodzinne, gdyż księga ta ma nieocenione znaczenie dla duchowości małżeńskiej. Autor podaje nam wzorowy przykład chrześcijańskiego małżeństwa, zanim na świecie pojawili się chrześcijanie. W teologii autora księgi, małżeństwo jest przymierzem zawartym przed Bogiem, nie dla zaspokojenia egoistycznych potrzeb, ale z miłości do współmałżonka. Ta miłość uzdalnia do pogrzebania siebie i oddania życia dla ratowania współmałżonka. W tym małżeństwie noc poślubna poprzedzona jest modlitwą, a małżonkowie jako "brat" i "siostra" żyją w przyjaźni i wspólnie modlą się o dożycie starości. Dzieci są tu źródłem radości, a oboje rodzice wspierani są i szanowani na równi.

     Takie idealne małżeństwo nie jest możliwe bez modlitwy i uczynków miłosierdzia. Na tych dwóch filarach opiera się, zdaniem autora, duchowość człowieka pobożnego i wiernego Bogu. W księdze nie tylko przedstawione są przykłady pięknych modlitw (słowami Tobiasza (13,2-10) modli się Kościół w czasie jutrzni, a zapisana w Wulgacie modlitwa Ragulea stała się inspiracją liturgicznego błogosławieństwa małżonków), ale i dobrych czynów. Wśród nich, według autora księgi, najważniejsza jest, oprócz grzebania zmarłych, jałmużna. Ona jest miłą Bogu ofiarą, która wybawia od grzechu i przynosi życie. Powinna być dawana zawsze, ale w wysokości zależnej od zamożności. To dzięki jałmużnie modlitwa Tobiasza została wysłuchana i Bóg posyłał do niego anioła.

     Niebieski towarzysz

     Księdze Tobiasza zawdzięczamy też rozwój nauki o aniołach - angelologii. Aniołowie są znakiem Bożej Opatrzności. Oni nie tylko przekazują Bogu modlitwy ludzi, ale także towarzyszą im w codziennym życiu. Są w stanie przybrać postać człowieka tak, że ktoś, komu pomagają, może w ogóle nie być świadomym ich obecności. Będzie widział jak jedzą i piją, ale to będzie tylko złudzenie. Aniołowie pomagają pokonywać trudności i pokazują, jak leczyć choroby. Oni wreszcie podpowiadają, jak mocą Bożą wyrzucać demony. Są więc narzędziami Boga do czynienia dobra na ziemi.

     Tobiasz - Chrystus

     Jak widzimy, Księga Tobiasza jest pełna głębokich teologicznych treści. Każdy z głównych tematów księgi zasługuje na oddzielne opracowanie. Podsumowując możemy zauważyć, że główne orędzie księgi zawiera się już w imionach bohaterów, które są przy okazji kluczem do zrozumienia zachowań postaci literackich. Imię Tobiasz wskazuje na to, że Bóg jest dobry. Jego dobroć realizuje się wśród trudności i dlatego obok Tobiasza idzie anioł Rafał, który ma moc uzdrawiania człowieka z tego, co mu szkodzi. Demon Asmodeusz nie pozwala Sarze spełnić jej zawartego w imieniu powołania do bycia żoną i matką. Dopiero poślubiona temu, który zna dobroć Boga, zostaje wyzwolona od tego, co ją niszczyło. Bóg jest miłosierny i dlatego nie pozostawia bez pomocy swoich przyjaciół. Komentatorzy* zauważają także duchowy sens tej opowieści. Tobiasz jest typem Chrystusa, a Sara – Kościoła. To On poślubia ludzkość, która zniewolona przez szatana, zamiast przekazywać życie, stała się narzędziem zabijania. Jezus, jednocząc się z Kościołem, mocą Boga Ojca daje życie Nowemu Człowiekowi. Obrazem tej rzeczywistości jest każde chrześcijańskie zjednoczenie małżonków.


Karol Madaj


Wśród duchowych komentarzy do księgi Tobiasza godna polecenia jest książka:
Ks. Zbigniew Kiernikowski "Dwoje jednym ciałem w Chrystusie", Warszawa 2001.


Tekst pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"

Kilka myśli o aniołach Kilka myśli o aniołach
Ks. Jan Twardowski
Teksty rozważań - przeplatanych wierszami pełnymi poetyckiej finezji - przypominają, jak często aniołowie pojawiają się na kartach Pisma Świętego, skłaniają do przemyślenia ich znaczenia w naszym życiu - aż po starość... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 matka: 29.10.2017, 22:03
 Św Rafale Archaniele proszę o miłość dla mojej córki Oli, aby w jej życiu pojawił się chłopak który będzie ją kochał i którego ona będzie kochała, który zostanie jej mężem.Bardzo bym chciała żeby to był Maksymilian, jeśli jest to zgodne z wolą Bożą.Pomóż im być razem
 ania: 30.12.2016, 23:11
 Aniele Rafale przybądź do nas i uzdrów nas, pomóż się odnaleźć i stworzyć szczęśliwą, zdrową, spełnioną rodzinę>Amen
 Monika: 29.03.2016, 07:19
 Prosze o pomoc w rozwiązaniu trudnych spraw o interwencje i pomoc w znalezieniu męża poniewaz trace juz po ludzku wiare i nadzieje ze moje zycie sie odmieni gdyz mezczyzni zostawiaja mnie
 Ewa: 26.02.2016, 21:41
 Święty Rafale Archaniele proszą wstaw się za mną do Boga w Trójcy Jedynego o zdrowie dla mnie abym mogła począć, donosić i urodzić zdrowe dziecko - rodzeństwo dla naszego synka. Mój Aniele Stróżu proszę Cię pójdź do Ojca Pio i zanieś moją prośbę do Niego do Jezusa i do Maryi. Bogu Jedynemu cześć i chwała i uwielbienie przez wszystkie wieki wieków amen.
 Ewa: 26.02.2016, 21:37
 Święty Rafale Archaniele proszą wstaw się za mną do Boga w Trójcy Jedynego o zdrowie dla mnie abym mogła począ, donosić i urodzić zdrowe dziecko - rodzeństwo dla naszego synka.
 kk do ania: 04.08.2015, 19:57
 Ja mam podobnie...jak ktoś mi się podoba i z wzajemnością i tak od pierwszego wejrzenia to potem dzieje się coś takiego, że to nawet trudno opisać, a nawet oni zachowują się w stosunku do mnie dziwnie i w gruncie rzeczy nawet na kawę się z nimi nie umawiam ani nic w ogóle... jak u Sary - ale staram się przede wszystkim u siebie poszukiwać przyczyny, może ja coś robię źle, bo na pierwszym miejscu nie stawiam Boga, a może wtedy postawiłam ich, ale Jezus nas kocha, Ciebie również i chce naszego dobra - zawsze i wszędzie. Modlę się do św. Józefa w intencji o znalezienie tego przeznaczonego dla mnie i na Różańcu, właśnie w tej intencji w 2 różach - Maryja powiedziała, że kto wytrwa w odmawianiu jej Różańca otrzyma wszelkie łaski, o które będzie prosił i ja wierzę. A do tego jeszcze polecam siebie i kwestię czystości modląc się do bł. Karoliny Kuzkówny, bo w ks. Tobiasza m.in. dotyka się kwestii czystości, więc może o to chodzić. Z każdej takiej "znajomości" wychodzę pokiereszowana, ale z drugiej strony przez Różaniec widzę nawrócenie swoje, i nie powiem różne grzechy u siebie również odnalazłam, z którymi byłam już u spowiedzi. Koniecznie się nei poddawaj, bo to Pan Jezus chce zmienić Twoje serce, chce abyś oparła się na nim i JEGo stawiała na pierwszym miejscu, abyś ukochała Jezusa jak mężczyznę, którego chciałabyś pokochać jako swojego przyszłego męża...Nie załamuj się, módl się, bądź cierpliwa...I nie jesteś sama w tej kwestii innym również też się to przytrafia. Nie będę pisać szczegółów, ale jest jak mówisz, jakby ktoś mieszał, a wiemy kto - szatan - więc jeśli będziesz się spowiadać, przyjmować komunię świętą, żyć jak nakazuje Bóg to otrzymasz o co prosisz, a tym czasem zmieniaj się i podobaj się jedynie Bogu, a On nauczy Cię kochać...Ciebie, bliźnich i tę Twoją połówkę. Również czekam aż w końcu poznam kogoś i będzie w końcu normalnie - bez wręcz niewiarygodnych wydarzeń, historii, bo "zaufałam Bogu". Koniecznie proś św. Józefa - On jest Wielkim orędownikiem, i może od siebie dodam, że nie trzeba też od razu zakładać, że każdy nowo poznany pan, który nam się podoba to nasza połówka, choć serce tak mówi, bo trzeba wtedy tym bardziej się modlić, polecać się Matce Bożej, św. Józefowi i pilnować, aby żyć w czystości, bo w końcu Tobiasz i Sara od tego zaczęli swoją znajomość... Niech Cię Bóg błogosławi Aniu i pamiętaj, że miłość jedynie pochodzi od Boga - tam jest źródło, więc idź do źródła...
 ania: 08.02.2015, 23:26
 Czuję się jak Sara...poznaję kolejnych chłopaków, których nie potrafię do siebie dopuścić od wielu lat pomimo modlitw i łez...zupełnie jakby wisiał nade mnę jakiś demon...jeśli ktoś to przeczyta bardzo proszę o modlitwę
 alicja sasak: 24.09.2013, 14:59
 streszczenie ksiega tobiasza
 anna: 06.05.2013, 18:15
 Dlaczego protestanci odrzucili księgi uznane jako historyczne. Przecież całe Pismo Św. przez Boga jest natchnione, nie można sobie odrzucać tego co nie pasuje ,co przeczy religii protestantów ,to faryzejstwo. Adwentyści myślą że ich religia to prawda ,Oni są wilkami w owczej skórze. Pycha ich rozsadza i mają klapki na oczach.
 do majka: 08.04.2013, 23:09
 Księga Tobiasza wchodzi w skład katolickiego i prawosławnego kanonu Starego Testamentu!!! Natomiast jest apokryfem tylko według protestantów, więc zanim coś napisz, dowiedz się czy masz rację. A jeśli jesteś protestantką, to powinnaś to zaznaczyć na wstępie, a nie mącić ludziom w głowach.
 majka: 20.12.2012, 08:32
 ludzie, przeciez ksiega Tobiasza to zwyczajny apokryf, nie nalezący do kanonu biblijnego, stojacy w sprzecznosci z innymi ksiegami biblijnymi!
 Renata: 27.09.2012, 09:57
 Dziękuję Bogu, że wybaczyłam wyrządzone mi przez pewne osoby krzywdy oraz ostrą opinię recenzentów. Proszę Boga o możliwość realizacji siebie w duchu radości i spełnienia. Dziękuję za życie.
 Magda: 29.04.2012, 09:56
 Św. Archaniele Rafale, dzięki Ci za to, że mnie prowadzisz i ochraniasz, uzdrawiasz i poprowadziłeś wśród wielu trudnych doświadczeń do właściwego mężczyzny, który został moim mężem. Proszę prowadź nas dalej i pomagaj być świętym małżeństwem.Amen.
 Bozena: 16.02.2012, 19:11
 Aniolowie Bozy, dopomozcie w wyleczeniu mnie i prosze, zadbajcice o mojego syna. Trwajcie na warcie i wspomagajcie rece lekarzy, ich umysly i wspomagajcie nasze organizmy. Prowqadzcie nas drogami prawdy i swiatla, wspomagajcie naszych bliskich w codziennym zyciu. Niech nie zabraknie milosci, zdrowia i radosci, ani szacunku. Niech bedzie zdrowie i praca z godna placa.
 K.: 12.01.2012, 13:28
 Aniele Boży, prowadź mnie w tym trudnym dla mnie czasie. Kiedy tak bardzo potrzebuję Twojej pomocy. Tobie powierzam swoją miłość. Pomóż nam się pojednać.
 teresa: 11.08.2011, 20:54
 Aniele mój i nasz bądź przy mnie i daj mi się odczuć. Kocham Cię : )
 ja: 08.11.2010, 23:15
 Aniołowi bądźcie ze mną
 monika: 04.11.2010, 21:53
 Swieci Aniolowie! Skladam Wam wyrazy mojej wdziecznosci za wszystko ,co dla mnie uczyniliscie: Pragne Wam podziekowac za cale dobro,jakiego dzieki Wam doswiadczylam i za wszystkich dobrych,uczciwych ludzi,ktorych zawsze spotykalam w moim zyciu.Przepraszam za moja wynioslosc i niepokornosc,nie zawsze wlasciwe zachowania i mysli.
 iwona :): 16.08.2010, 15:12
 Aniele Bozy, prosze badz przy naszej rodzinie. Pomoz nam wytrwac nasza wedruwke po swiecie i dopomoz nam odnalezc miejsce gdzie bedzie nasz dom... Aniele Bozy pracodawcow mojego meza, pozdrawiam Was, Wielbie Boga w Was. Prosze by pracodawcy traktowali mojego meza uczciwie i z szacunkiem. Aniele Bozy mojego meza, daj mu prosze sily na prace. Dziekuje Wam. Kocham Was.
 mama: 02.07.2010, 01:29
 sw Aniolowie ratujcie moje dziecko uzaleznione od marihuany i nie opuszczajcie mojej rodziny Pomozcie nam w tej ciezlkiej sprawie
 
(1) [2]


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej