Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kodeks przyjaźni

     Przyjaźń może być wielkim skarbem. Jeśli się o nią odpowiednio zadba, wtedy może trwać przez cale życie. Jest jednym z najważniejszych rodzajów więzi międzyludzkich i warto o nią zabiegać. Do pewnych i oczywistych zasad przyjaźni należą lojalność, poleganie na sobie nawzajem, wzajemna pomoc, dyskrecja i tolerancja. To jasne, że w przyjaźni najistotniejsza jest szczerość. Żeby ona była możliwa - konieczne jest zaufanie. To z kolei jest poparte cnotą dyskrecji.

     Nie można się z kimś przyjaźnić i jednocześnie zdradzać jego tajemnic, opowiadać innym to, co on nam zawierzył itp. Nie powinno się też obgadywać przyjaciela poza jego plecami ani też peszyć w towarzystwie. To oczywiste. Tak samo jak zasada, że nie odbiera się dziewczyny przyjacielowi czy chłopca przyjaciółce. To są niezwykle skomplikowane sprawy, dlatego też lepiej nie łączyć miłości z przyjaźnią. W przypadku konfliktu między miłością a przyjaźnią, jeśli wybierze się miłość (czyli zdradę przyjaciela) będzie to zazwyczaj oznaczało koniec przyjaźni. Jeśli porównujemy przyjaźń z miłością to warto wspomnieć o tym, co nie obowiązuje w przyjaźni (a obowiązuje w miłości). Mam tu na myśli wyłączność. Jeśli mamy jednego przyjaciela, to nie znaczy, że on nie może się przyjaźnić z innymi osobami. Miłość jest o wiele bardziej zaborcza, nie zawsze idzie na kompromis.

     W przypadku przyjaźni może się spełnić potoczne powiedzenie, że przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi. Może - aczkolwiek nie musi. W przyjaźni, podobnie jak w innych relacjach międzyludzkich, nie obowiązuje też zwierzanie się ze wszystkiego. Każdy człowiek ma prawo do swojego życia, do tajemnic, do prywatności. Nie należy żądać od przyjaciół, aby w każdej sprawie radzili się nas, ani też obrażać się, gdy tego nie robią. W przyjaźni trzeba cenić odrębność, indywidualność. Każdy w tej relacji mówi o sobie tyle, ile chce.

     Nie należy również podporządkowywać sobie przyjaciół, uzależniać ich od siebie, decydować za nich na zasadzie: "Ja wiem lepiej co dla niego jest dobre". Warto starać się o to, żeby przyjaźń była symetryczna, tzn. żeby obie osoby zwierzały się sobie i obie siebie wzajemnie słuchały. Dość często się jednak zdarza, że jedna osoba jest bardziej ekspansywna i aktywna, a druga - wyłącznie słuchająca - mająca poczucie, że nikt się nią nie interesuje. I jeszcze jedno: nie warto "używać" przyjaciół do załatwiania swoich spraw towarzyskich, np. do poznawania z kimś czy umawiania się itd. Przyjaciela traktuje się wtedy jako pośrednika, a samemu też się niczego nie uczy.

     To tyle na temat kodeksu przyjaźni. Ale gdyby ktoś czuł się tak samotny jak wyspa na oceanie i szukał ponadczasowej przyjaźni opartej na zasadzie fair play, to niech weźmie sobie głęboko do serca tę refleksję, która zrodziła się spontanicznie dzięki tym zwykłym, czasami zupełnie przez nas nie przeglądanym pocztówkom, które zapisane są nie tylko pozdrowieniami z wakacji, ale pamięcią o nas i o naszej przyjaźni.


Autor nieznany




Wasze komentarze:
 MSP: 01.02.2017, 20:33
 Podoba mi się :)
 hehehszki: 11.10.2016, 15:05
 dobre Violetta napisała tam po Polsku i z takimi błędami ortograficznymi ...
 megi: 17.01.2016, 12:58
 Znalazłam super przyjaciółkę lubię znio spotykać dużo Gadamy jak mamy czas odwiedzamy mam wreszcie prawdziwo przyjaciółkę na której mogę polega jest dlAmnie jak siostra
 Tajemnica Tajemna : 21.10.2015, 18:58
 Np. ja myślałam że znalazłam przyjaciółkę, ale po 3 latach okazało się że wykorzystywała mnie i okradała ;c Nie Życzę Tego Nikomu Z Was
 Maria Dankowska: 25.09.2015, 17:25
 Myślę ze
 Martina: 08.10.2014, 15:12
 Jestem Martina lubie grać jakieś postaci mam 16lat nawet gram w filmie Violetta nawet nie chce się chwalić że to właśnie ja gram Violette wiem że dzieciaki mnie lubią,uwielbiają,kochają nawet szaleją za mną no i poznałam tam wiele przyjaciuł myślałam że to jest nie możliwe ale jednak wyszło na odwrut. Rzycze wam powodzenia może wam też się powiedzie a teraz musze już skończyć powodzenia.
 nieznany : 19.09.2013, 21:16
 lubie pisać coś o przyjaźni bo dla mnie to coś najważniejszego ponieważ moge ta przyjażń stracić przez zazdrość
 nieznany : 19.09.2013, 21:12
 lubie pisać coś o przyjaźni bo dla mnie to coś najważniejszego ponieważ moge ta przyjażń stracić przez zazdrość
 justyna :*: 28.02.2013, 18:24
 bardzo mi to pomogło chociaz mam 12 -13 lat dziekuje za ten kodeks dziekuje z całego serca :)


 lilka: 11.02.2013, 23:12
 Ja tego nie czytałam ale się w każdym razie zgadzam :-D
 nieznany: 21.12.2012, 16:46
 Tak, fakt "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Przez pewien czas uważałam, że mam troje prawdziwych przyjaciół. Okazało się, że pozostał jeden. Może troche się tym zasmuciłam, ale zauważyłam komu tak naprawdę na mnie zależy. I tak, chyba naprawdę musi być jeden prawdziwy przyjaciel, a reszta to przyjaciele pospolici.
 nieznany: 21.12.2012, 16:46
 Tak, fakt "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Przez pewien czas uważałam, że mam troje prawdziwych przyjaciół. Okazało się, że pozostał jeden. Może troche się tym zasmuciłam, ale zauważyłam komu tak naprawdę na mnie zależy. I tak, chyba naprawdę musi być jeden prawdziwy przyjaciel, a reszta to przyjaciele pospolici.
 przemek: 01.10.2012, 18:45
 tojaprzemek bos w piłkenorznom
 Iza: 31.12.2011, 01:03
 Przyjaźń jest domeną młodości. Dojrzały człowiek rzadko wierzy w przyjaźń. Pojawiają się bliższe lub dalsze znajomości. Przyjaźń jest jak młodość - ma skłonności idealizowania świata i to jest piękne. Jednak z biegiem czasu pomino wrodzonego optymizmu stwierdzam, że przyjaźń niestety przemija. Chyba już się starzeję. Jeszcze kilka lat temu dałabym sobie rękę odciąć za przyjaźń, że jest nieśmiertelna a tu nagle okazało się inaczej. Przyjaciele okazują się tylko znajomymi. Niestety.
 gość: 08.12.2011, 20:28
 A ja się nie zgadzam z Megi i z tym "Trzeba zachować granicę, dystans aby osoba z która rozmawiała nie chłonęła tak naszych spraw" - kiedy się stawia granice, co więcej, zakłada z góry "konieczność" ich stawiania, to nigdy nie będzie, nawet nie zacznie być, przyjaźń. Przyjaźń jest bezgraniczna. I "aby byli jedno"...
 Megi: 17.03.2011, 15:46
 Faktem jest, że znajomych ma się na kopy a przyjaciół można na palcach jednaj ręki policzyć. Podobają mi się słowa: W przyjaźni trzeba cenić odrębność, indywidualność i to że nie należy si uzależniać od osoby. Miałam koleżankę która przyrównywała się do mnie i co powiedziałam czy zrobiłam to ona też tak chciała i to było niedobre. Trzeba zachować granicę, dystans aby osoba z która rozmawiała nie chłonęła tak naszych spraw, że nie potrafimy rozróżnić gdzie jest granica.
 Gona: 21.01.2011, 18:20
 uwazam,ze mozna miec tylko jednego prawdziwego przyjaciela,reszta to przyjaciele pospolici,jesli zaufasz wszystkim to ktos moze czuc,ze mowisz o sekretach,temu drugiemu,a nie chcesz zeby wiedzial,reszta to moga byc bardzo dobrzy znajomi,ale przyjaciel taki prawdziwy JEDEN JEDYNY!!
 Ania: 30.12.2010, 12:52
 Żeby była przyjażń po między trzema przyjaciółkami musi mieć do siebie zaufanie . Bez zaufania nie ma przyjażńi .
 julka: 05.12.2010, 20:03
 czy przyjazn jest mozliwa ze kolezanka ja okłamoje
 Maleństwo: 12.03.2010, 13:20
 No dobra niech wam będzie
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej