Kartki Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Czat Opowiadania Perełki
Jak się modlić?

     Wśród trzech najważniejszych dobrych uczynków chyba najwięcej kłopotów jest z modlitwą. Wielu pyta: Jak się modlić? Od kogo warto uczyć się modlitwy? Katechizm podpowiada, żeby starać się przede wszystkim zrozumieć przykład Jezusa. Z obrazu modlącego się Nauczyciela rodzi się w uczniu nie tylko pragnienie modlitwy, ale i jej umiejętność (KKK 2598-2616).

     Najpierw trzeba rozważać samą osobę Jezusa na modlitwie. Modlący się Jezus już uczy modlitwy. Zaczyna ujawniać się "modlitwa synowska". Ona stanowi wzór. "Modlitwa Jezusa jest Jego pokornym i ufnym powierzaniem się woli Ojca." Ofiarując siebie samego, Chrystus ofiaruje Ojcu także ludzi. Jego modlitwa "niesie wszystkich". Drogą naszej modlitwy jest więc Jego modlitwa do Ojca. I tak naśladując Syna, dzieci uczą się zwracać do Ojca.

     Przyglądając się osobistemu przykładowi Jezusa i Jego Ewangelii, można poznać charakterystykę chrześcijańskiej, indywidualnej modlitwy. Zaczyna się ona dziękczynieniem (J 11, 41). Jest miłującym przylgnięciem do woli Ojca. "Modlitwa i oddanie się stanowią integralną całość."

     Stąd modlitwa chrześcijanina jest "komunią miłości" (Mt 11,25-30).

     Dobra modlitwa podejmowana jest z ufnością. Wypływa z wiary, która jest dziecięcym przybiegnięciem do Boga ponad tym, co czujemy i rozumiemy. Jest świadoma, uważna, bez pośpiechu; pokorna, cierpliwa i wytrwała. Towarzyszy jej szlachetna intencja, tzn. troska o współdziałanie z wolą Bożą. Potrzebna jest cisza, spokojne miejsce, przestrzeń samotności. Powinna być także wypowiadana własnymi słowami. Ale unikająca gadatliwości. Związana jest z godną postawą ciała. Ale przede wszystkim z czystym sercem. Chrześcijanin powinien być wolny od grzechu ciężkiego. Choć prośby nie są najważniejsze, Jezus zachęca jednak do "synowskiej śmiałości". I uczy, w jaki sposób należy prosić: "przed otrzymaniem daru Jezus przylgnął do Tego, który daje. Bo Dawca jest cenniejszy niż dar, który jest udzielany jako dodatek" (Mt 6, 21. 33). Ewangelia podkreśla też warunek przebaczenia i pojednania ze wszystkimi bliźnimi (Mt5, 23-24).

     Czasem modlitwa towarzyszy podróży lub wykonywanym pracom. To dobra praktyka. Jednak nie może zastąpić sytuacji, w których modlitwa stanowi pierwszoplanowe i jedyne zajęcie. Wtedy dopiero Bóg jest zasadniczym przedmiotem naszego zainteresowania. To zła praktyka, gdy transmisja Mszy Świętej staje się tłem np. dla domowej krzątaniny w kuchni: słyszę słowa konsekracji i... smażę sobie placki. Jeżeli nie uczestniczysz w tej liturgii, wyłącz radio lub telewizor.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 kwietnia 2011      Wasze komentarze:
 KTOŚ: 24.03.2014, 21:25
 Pomodlę się za..ciebie Michale z Sosnowca???
 Michał z Sosnowca: 14.03.2014, 10:20
 Panie Jezu pomóż mi wygrać 13 milionów w totka!!! Wielki królu, podaj mi liczby, które padną w losowaniu lotto!!! Skontaktuj się jakoś ze mną, proszę Cię!!!! Michał z Sosnowca
 Michał z Sosnowca: 26.02.2014, 15:41
 Panie Jezu pomóż mi!!! Chce wygrać w totka!!! Pomóz mi Jezusie!!! Michał z Sosnowca
 Michał z Sosnowca: 20.12.2013, 15:30
 Panie Jezu nie chcę sie przejmowac jakimś MIchaelem Biehnem!!! Pomóz mi rozwiązać ten problem!!! Michał z SOsnowca
 Michał z Sosnowca: 07.12.2013, 19:43
 Jezu chcę wygrać 1 milion złotych żeby założyć własną działalność!!! Pomóz mi!!!! Usłysz mój głos!!! Michał z SOsnowca
 Michał z Sosnowca: 26.11.2013, 15:27
 Jezu powiedz Patrycji G. że wcale nie jest taka ładna za jaką sie uważa i taka mądra za jaką się uważą!!!! Powiedz jej, żeby sie uspokoiła!!! Michał z SOsnowca
 Michał z SOsnowca: 24.11.2013, 18:17
 Jezu proszę, chcę wygrać 10 tys. złotych w loterii!!! Tylko Ty wiesz, że te pieniądze są mi bardzo potrzebne!!! Błagam CIę, Panie dopomóż mI!!! Michał z Sosnowca
 Casimir: 18.03.2012, 23:24
 Zastanawiasz się człowieku jak się modlić? Tak jak robił to Jezus,szukał miejsca ustronnego,gdzieś na uboczu. Z dala od ciekawskich. Dzielił modlitwę na prośbę,błagalną i tę w której chwalił Boga za jego dobroć i wszechmoc. Powierzał mu wszystkie swoje sprawy jak Ojcu,bo tak go nazywał,zwierzał się jak przyjacielowi. Bo także miał trudne chwile w życiu. A Ty jak się modlisz? Czy twa modlitwa wnosi do twej duszy coś nowego?
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
Daj plusika:
[ Strona główna ]
Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą Miłość czy MIŁOŚĆ? Czyli sztuka chodzenia ze sobą
Katarzyna Jarosz, Tomasz Jarosz
Jest tak wiele pytań na temat miłości, które zadajesz sobie codziennie. Czy czasami masz wrażenie, że te pytania są bez odpowiedzi? Mamy dla Ciebie rozwiązanie... » zobacz więcej
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2015 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej