Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
"Dostać coś" czy "dostać czegoś"?

     Większość polskich czasowników (poza zupełnymi wyjątkami, np. grzmieć) wymaga określeń - i to użytych w odpowiedniej formie. Ucząc się języka, uczymy się także schematów takich połączeń: zazdrościć + kogo? czego? (np. księgozbioru), przyglądać się + komu? czemu? (np. biblioteczce), widzieć + kogo? co? (np. książkę), przyjaźnić się + z kim? z czym? (np. z bibliofilem), marzyć + o kim? o czym? (np. o starodruku) itp. Mimo tego, że połączenia takie w przeważającej większości są stałe, nierzadko spotyka się błędne zdania typu: *Do prania delikatnych tkanin używaj nasz proszek (zamiast poprawnej postaci: Do prania delikatnych tkanin używaj naszego proszku). Konstrukcje takie są rażącymi błędami składniowymi, których stosunkowo łatwo uniknąć - wystarczy zapamiętać, jakiego przypadka gramatycznego wymaga dany czasownik od swojego określenia (używać zawsze wymaga dopełniacza - kogo? czego?).

     Niestety, nawet jeśli dobrze zapamiętamy, na jakie pytania powinno odpowiadać określenie danego czasownika, nie zawsze pozwoli nam to uniknąć problemów. Okazuje się, że niektóre czasowniki wymagają kilku różnych form. Ich wybór nie jest jednak dowolny, przeciwnie, jest ściśle określony i zależy od znaczenia czasownika. Oto kilka przykładów, które często budzą wątpliwości.

     Czasownik przestrzegać łączy się z rzeczownikami w dopełniaczu (kogo? czego?), kiedy znaczy tyle, co 'stosować się; wypełniać'; wchodzi on wówczas w połączenia typu: przestrzegać przepisów / regulaminu itp. Jeśli jednak przestrzegać znaczy tyle, co 'ostrzegać', łączy się z rzeczownikami w bierniku (kogo? co?), np. Przestrzegał brata przed samotnymi spacerami.

     Czasownik nabyć zwykle znaczy tyle co 'kupić' i łączy się z rzeczownikami w bierniku (kogo? co?), np. kupić słownik / dom itp. Może on jednak znaczeniowo być bliższy słowu 'uzyskać' i wówczas narzuca określeniom już inny przypadek - dopełniacz, np. nabyć oglądy / doświadczenia itp.

    Tytułowy czasownik dostać zwykle występuje w połączeniu z rzeczownikami w bierniku (kogo? co?) i oznacza otrzymanie czegoś materialnego, np. dostać prezent / spadek itp. Jeśli jednak mamy na myśli jego znaczenie przenośne, wówczas musimy użyć dopełniacza (kogo? czego?), np. dostać kataru / grypy itp.

     Pamiętajmy: forma określenia, które stoi przy czasowniku, niejednokrotnie zależy od tego, które znaczenie tego czasownika jest w tekście obecne.


dr Tomasz Korpysz

Autor jest językoznawcą, pracownikiem UKSW i UW


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 stycznia 2010   


Jak szybko nauczyć się języków obcych Jak szybko nauczyć się języków obcych
Martyna Jacenko
Niektórzy z nas błyskawicznie przyswajają sobie języki obce, a inni z jakiegoś powodu nie są w stanie opanować tej cennej umiejętności. Godzinami ślęczą nad słówkami i gramatyką, a osiągany efekt jest ciągle mizerny. Czy Ty również należysz do osób, dla których poznawanie nowego języka nie jest przyjemnością, ale ciężką pracą? Spieszymy Cię poinformować, że ta sytuacja zmieni się już niedługo. O co chodzi? Autorka tej książki sama jest językowym antytalentem, a jednak nauczyła się biegle władać trzema obcymi językami. Niemożliwe? Ale to fakt.... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
Daj plusika:
[ Strona główna ]
 Partnerzy medialni:

O stronie... | Ogłoszenia | Konkurs | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej