Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

7 błogosławieństwo: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój"

Ów pokój jest jednym z naczelnych darów w Królestwie Bożym. Zapowiadali go prorocy Starego Testamentu w czasach ostatecznych, "gdy lew z jagnięciem razem leżeć będą", a ludzie "przekują miecze na lemiesze". Zapowiedzieli go aniołowie w chwili narodzenia Pana Jezusa. Sam Jezus mówił, iż daje uczniom swój pokój. Paweł w swych listach wymienia tę wartość wśród naczelnych darów Ducha Świętego, o Jezusie Chrystusie zaś pisze, że przyniósł go jednając ludzi z Bogiem i ludzi między sobą. Jest on więc do głębi swej dziełem samego Boga.

Dlatego to ten, kto go czyni, kto go wprowadza na ziemię, będzie nazwany synem Boga. Podobnie synem Boga jest ten, kto miłuje bliźnich, aż do wybaczania tym, co go prześladują i modlitwy za tych, którzy rzucają na niego potwarze. Bowiem Bóg jest dobry także i dla złych. Pokój wynika z miłości. Bóg jest jego twórcą i jego dawcą, ponieważ Bóg jest tym, który miłuje - jest nawet - jak mówi Jan Ewangelista - Miłością samą.

Owoc miłości Boga

Pan Jezus mówi, ze daje On nam pokój "nie tak, jak świat daje". Ten zwrot znajdujemy w Ewangelii św. Jana. Jan zaś używa słowa "świat" w znaczeniu bardzo szczególnym, tj. takiego sposobu postępowania, jaki był przyjęty w czasach Jezusa (a jest i dziś) wśród ludzi dążących do władzy i sukcesu. Mówi o tym i św. Łukasz cytując Jezusowe pouczenie, iż wśród uczni ma się dziać wręcz przeciwnie niż wśród książąt tego świata, którzy panują nad podwładnymi i jeszcze się każą zwać dobrodziejami.

Bo "pokój tego świata" nie polega na miłości, a tylko na układach. Jest przerwą w wiecznej wojnie o wpływy i znaczenie, o posiadanie i panowanie. Może być też umową o ograniczenie środków wzajemnej walki - o rozbrojenie. Nie zmienia jednak wewnętrznego nastawienia ludzi i na osiąganie przewagi jednych nad drugimi, na panowanie jednych nad drugimi, na wieczną rywalizację w posiadaniu więcej i więcej.

Jezus nie dał uczniom zewnętrznej beztroski. Z żadnymi potęgami politycznymi nie ułożył się o to, by mieli oni wygodne i spokojne życie. Przeciwnie - zapowiedział im, ze będą prześladowani, ciągani do sądów, skazywani na śmierć. Ale dał im pokój - DO dał im swoją miłość. Posłał ich na świat, by nieśli na całą ziemię ten pokój, by jednali z sobą ludzi i narody, by głosili jedność ludzi w Bożej ku nam wszystkim miłości.

Owoc miłości Boga

Dzieło czynionej sprawiedliwości Jesteśmy spadkobiercami Apostołów i ich zadania. Mamy wprowadzać pokój, bowiem zostaliśmy powołani na synów Bożych i wiemy, że wszyscy ludzie powołani na synów Bożych, są powołani do wzajemnej miłości w Bogu i do pokoju. Jakie to ma dla nas praktyczne znaczenie? Chcieć prawdziwego pokoju, to nie oznacza, by z nikim nie walczyć, niczemu się nie przeciwstawiać? Zdarza się np., że kierownik w miejscu pracy chce usunąć kolegę, który upomina się głośno o dobry materiał do wykonywanych towarów. Wygodnie jest dla "świętego spokoju" nie bronić go - "po co głupi podskakuje, czy to jego sprawa, z jakiego materiału produkujemy? Mam się wdawać w walkę z kierownikiem o wariata"? Czy "święty spokój" jest pokojem Chrystusowym? Nie, bo nie wynika z miłości bliźnich - zarówno kolegi niesłusznie wyrzuconego, jak i odbiorców produkowanego towaru?

Ktoś znalazł się w pracy, gdzie wszyscy kradną - zgodnie i harmonijnie. Czy - aby mieć spokój, ma też kraść? Dlaczego członkowie niezbyt czasem teologicznie mądrych sekt potrafią odmawiać udziału w kradzieży ze względu na Boga, a większość z nas tego me potrafi?

Są sytuacje, w których dochodzi do nas wezwanie Jezusowe: "błogosławieni, którzy cierpią dla sprawiedliwości" i ono decyduje o tym, by się przeciwstawiać z całych sił złu. Jak więc w takich i im podobnych sytuacjach można jednak być twórcą prawdziwego pokoju? Św. Mateusz w swej Ewangelii cytuje pouczenie Jezusa, iż gdy brat zgrzeszy przeciw nam, należy go najpierw upomnieć w cztery oczy, potem przy świadkach, a na końcu dopiero "włączyć do działania całą społeczność - Kościół. Przeciwstawianie się złu to walka nie o zniszczenie bliźnich, lecz o ich nawrócenie - perswazją, organizowaniem opinii publicznej, jawna walka o dobro, ilekolwiek by ona miała nas kosztować.

Co znaczy pokój w rodzinie? Niejeden ojciec myśli, że wystarczy wszystkich wziąć za łeb i nakazać spokój. Niechęci i wzajemne robienie sobie przykrości przestaje być widoczne - on ma spokój. Ale czy wprowadził pokój prawdziwy? Niejedni rodzice myślą, że najlepiej służą pokojowi w małżeństwach swych dzieci, gdy się wtrącają w każdą sprzeczkę, biorą czyjąś stronę, nakazują i pouczają. I bywa, że tym właśnie powodują rozpad małżeństwa dzieci.

Jak wprowadzać pokój?

Niejeden młody mąż uważa, iż spory między żoną a matką to ich sprawa. Byłe on miał spokój. A ktoś tu bywa pokrzywdzony - czasem żona, czasem matka, czasem obie... Kiedy czekać? Kiedy rozmawiać? Kiedy radzić? Nigdy tego nie wiemy na pewno - ale w atmosferze zaufania, szacunku, cierpliwości i autentycznej miłości znajdzie się właściwe słowo i właściwa pora... Nie chodzi o to, by "zaprowadzać porządek" - lecz by pomóc im coś zrozumieć, wyjść z goryczy, by otworzył się jakiś inny nowy wymiar wzajemnych odniesień - wymiar współpracy i pokoju.

Nie żyjemy pokojem Chrystusowym - ani w sprawach pozornie małych, bo tyczących małych grup: rodziny, pracy, parafii, ani w wielkich sprawach międzynarodowych. Ale - my, szarzy chrześcijanie, możemy wnosić pokój także w te wielkie sprawy. Pozornie tylko zalezą one nie od nas. Te bowiem wielkie sprawy też mają swe miejsce w sercach ludzkich. Rozejrzyjmy się: ile w nas wrogości do naszych sąsiadów? Jak trudno im wybaczyć - nawet dzieciom tych, którzy zawinili, ile prześmiewań z różnych narodów, jakie uprzedzenia do ludów Trzeciego Świata. Pozornie tylko nie ma to wpływu na losy świata. W rzeczywistości ma, bo wedle naszych chęci i niechęci będą się kształtować uprzedzenia lub gotowość ku pokojowi naszych dzieci. Od tego czy w naszych rodzinach panować będzie egoizm narodowy, czy też ambicja, żeby naród nasz niósł dobro całemu światu, zależeć będą stosunki międzynarodowe wtedy, gdy nasze dzieci i wnuki dorosną. Od tego czy we wszystkich narodach świata zaistnieje gotowość do wzajemnej pomocy, rozumienia się, szacunku dla "obcych" kultur, zależeć będzie pokój na ziemi - także ten polityczny i wojskowy. Od tego czy dziś jesteśmy gotowi w miarę sił dzielić się z narodami ubogimi, reagować ofiarnością na prasowe doniesienia o głodach i klęskach, zalezeć będzie jutro naszych dzieci. Pokój wewnętrzny, płynący z miłości do wszystkich, stać się może źródłem pokoju zewnętrznego - gdy miecze i inne maszyny zagłady przekazują ludzie na lemiesze, a "lew z jagnięciem razem leżeć będą".

Ten ostateczny pełny pokój i pełne pojednanie obiecany nam jest w Królestwie Bożym, w nowej ziemi i nowym niebie, gdy wszyscy zmartwychwstaniemy. Ale do tego pokoju mamy iść tu i teraz na ziemi - i całą duszą starać się o to, by go było między nami coraz więcej. A że nie jest on jeszcze rzeczywistością powszechną ani w .nas, ani między nami, więc droga musi iść poprzez sytuacje trudne i konfliktowe, przez przezwycięzanie urazów, przez narażanie się bliźnim w imię prawdy i sprawiedliwości. Nie może tylko iść przez niechęć, wrogość, nienawiść i zemstę. Bowiem Bóg wybacza złym i spuszcza deszcz na dobrych i złych - a my jesteśmy Jego dziećmi i jak On mamy postępować.

Stanusława Grabska



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 25.11.2023, 12:10
 7 błogosławieństwo,,Błogosławieni którzy wprowadzają pokój" dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o pokój na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1Nowenna do Miłosierdzia Bożego - dzień 1

Pieśń o ukrzyżowaniu PanaPieśń o ukrzyżowaniu Pana

Śladami męki Jezusa na Via DolorosaŚladami męki Jezusa na Via Dolorosa

Wielki Piątek - dziań ukrzyżowaniaWielki Piątek - dziań ukrzyżowania

Wizja Ukrzyżowania według objawień Marii ValtortyWizja Ukrzyżowania według objawień Marii Valtorty

Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...Gdyby Judasz rzucił się do stóp Matki...

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej