Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nadstaw drugi policzek (Mt 5,38-39)

Wskazanie Chrystusa w Kazaniu na górze jest oczywiste: Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi (Mt 5,38-39).

Św. Łukasz, który też cytuje zdanie o policzku, zamieścił je również w Kazaniu Chrystusa, które w tej Ewangelii nazywa się Kazaniem na równinie. Najbliższe jednak wskazania są nieco inne: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi (Łk 6,27-29).

W pierwszym wypadku umiejętność nadstawienia drugiego policzka po pierwszym spoliczkowaniu jest znakiem nie tylko zaniechania pomsty, ale nawet niepróbowania ucieczki przed niesprawiedliwym potraktowaniem. W drugim zaś tekście chodzi o taką miłość wobec nieprzyjaciół, że nawet jeśli spodoba się im uderzyć ucznia Chrystusa w policzek, winien on natychmiast zapomnieć o doznanej zniewadze i nadstawić drugi policzek. Chrystus u Łukasza jest więc bardziej wymagający niż u Mateusza.

Dobrze o tym wiemy, że Ewangelia Jezusowa jest trudna, że trudności te wynikają z wielkich wymagań, też wiadomo. Mimo wszystko jednak chcielibyśmy widzieć granicę wymagań. Tu natomiast wymagania zdają się być bezkresne. Gdzież jest wreszcie - zapytamy - początek osobistej godności ludzkiej, o którą tez trzeba dbać? Otuchy dodaje nam przykład samego Zbawiciela oraz św. Pawła. Pamiętamy scenę z policzkowania Jezusa. Było to podczas przesłuchania Go u Annasza, gdy to po odpowiedzi danej arcykapłanowi jeden ze sług obok stojących spoliczkował Jezusa mówiąc: Tak odpowiadasz arcykapłanowi? Odrzekł mu Jezus: Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz? (J 18,22-23). Jezus więc nie postąpił tak, jak nauczał w Kazaniu. Możemy powiedzieć, że On, Bóg, nie musiał aż tak się poniżać. Odpowiedź taka nie przekonuje, ponieważ uniżeniem Jezusa nie było granic, a nadto w opisach męki niejednokrotnie ewangeliści zauważyli, że On milczał. Nawet tam, gdzie powinien - według naszego rozeznania - przemówić i wykazać bezpodstawność stawianych Mu zarzutów czy też niesprawiedliwe sądzenie. Widocznie zatem nie chodzi o dosłowne rozumienie pouczeń o nadstawianiu drugiego policzka.

Jeszcze wyrazistszą scenę znajdujemy w opisie zachowania się św. Pawła. Było to po jego zaaresztowaniu na terenie świątynnym, gdy znalazł się w rękach Rzymian, którzy obronili go przed Żydami i niechybną śmiercią. Wówczas to zebrał się Sanhedryn u setnika, który chciał wysłuchać zarzutów stawianych Pawłowi, a także usłyszeć jego obronę. Zaraz na początku mowy obronnej Pawła arcykapłan Ananiasz kazał tym, co przy nim stali, uderzyć go w twarz. Wtedy Paweł powiedział do niego: Uderzy cię Bóg, ściano pobielana! Zasiadłeś, aby mnie sądzić według Prawa, a każesz mnie bić wbrew Prawu? (Dz 22,2-3). To nic, że na skutek zwróconej mu uwagi, iż arcykapłanowi ubliżył, odpowiedział: Nie wiedziałem bracia, że to arcykapłan. Napisane jest bowiem. Przełożonemu ludu Twego nie będziesz złorzeczył (ww. 4-5) - przecież jednak drugiego policzka nie nadstawił.

Bo też nie chodzi o dosłowność. To jest obraz. Jakżeż jednak wymowny. Wiadomo, jaki to szok dla człowieka, gdy zostanie uderzony w twarz. Jak czuje się pokrzywdzony i upokorzony. Przecież nie na skutek bólu fizycznego. Dotkliwszy jest ból moralny. On to bardziej niż fizyczny odbiera zdolność panowania nad sobą, zmusza do pomsty i nienawiści. Jeśli więc Chrystus każe nadstawić drugi policzek, to chce pouczyć swego ucznia, by nawet w tak krańcowej sytuacji nie stracił głowy. By zachował spokój. By nie dał się ściągnąć na niziny, na których znalazł się policzkujący go. Obydwaj przy tej okazji muszą wznieść się wyżej - spoliczkowany przez swe upokorzenie i ból ducha, policzkujący ujęty postawą tego, którego spoliczkował. Stanie się wówczas to, do czego zachęcał św. Paweł: Błogosławcie tym, którzy was prześladują. Błogosławcie, a nie przeklinajcie... Nie odpłacajcie nikomu złem za zło. Starajcie się czynić dobrze wszystkim ludziom. Jeśli to możliwe, jeśli to od was zależy, żyjcie w pokoju ze wszystkimi ludźmi. U miło - w ani, nie wymierzajcie sami kary, lecz pozwólcie działać sprawiedliwości Bożej. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta, Ja się odwzajemnię - mówi Pan. Lecz "Jeśli twój wróg jest głodny, nakarm go, jeśli jest spragniony, napój go - w ten sposób postępując, złożysz na jego głowie rozżarzone węgle. Nie daj się pokonać złu, lecz zło pokonaj dobrem" (Rz 12,14. 17-21).

To więc, co apostoł wypowiedział w sposób bezpośredni, Chrystus Pan wyraził w obrazie - jakże wyrazistym i plastycznym, aż do odczuwania bólu policzkowania.

Ks. EDWARD SZYMANEK Tchr



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 03.12.2023, 19:45
 nadstaw drugi policzek Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości



Nowenna przed Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego - dzień 7Nowenna przed Świętem Podwyższenia Krzyża Świętego - dzień 7

Modlitwa do św. Hiacynta z RzymuModlitwa do św. Hiacynta z Rzymu

Modlitwa do św. Prota z RzymuModlitwa do św. Prota z Rzymu

Modlitwa do św. AdelfaModlitwa do św. Adelfa

Modlitwa do bł. Franciszka Jana BonifacioModlitwa do bł. Franciszka Jana Bonifacio

Moja ucieczka z 82 piętra World Trade CenterMoja ucieczka z 82 piętra World Trade Center

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej