Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Przypowieść o dziesięciu pannach (Mt, 25, 1-13)

Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.

Mądrość jest wspaniała i niewiędnąca

Nieubłagana konieczność śmierci sprawia, że ludzie zajmują wobec niej niekiedy skrajnie różniące się postawy. Chrześcijanie żyjący w Tesaloni- ce popadli w smutek - "jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei" (1 Tes 4, 13). Swym postępowaniem nie odbiegali więc od pogan, którzy nie wierzyli w życie wieczne. Stąd Święty Paweł przypomniał im w swoim Liście fundamentalną dla wszystkich chrześcijan prawdę: "Jeśli (...) wierzymy, że Jezus istotnie umarł i zmartwychwstał, to również tych, którzy umarli w Jezusie, Bóg wyprowadzi wraz z Nim" (1 Tes 4, 14). Konieczna jest ta wiara w Chrystusa zmartwychwstałego! Bez niej można rzeczywiście popaść w przerażające zwątpienie i przekonanie o całkowitym absurdzie ludzkiego życia.

Są jednak i tacy, którzy żyjąc bez Boga chcą odsunąć od siebie widmo owego absurdu. Żyją więc nie tylko tak, jakby Boga nie było, ale także tak, jakby nie było i samej śmierci. Całkowicie biorą ją w nawias lub raczej: wyrzucają ją poza nawias własnego życia. Ich postawa przypomina historię owych pięciu panien nierozsądnych, które wprawdzie "wyszły na spotkanie oblubieńca" biorąc ze sobą lampy, lecz jednocześnie nie zabierając tak koniecznej do ich zapalenia oliwy (por. Mt 25 1-3). Zachowanie wprost trudne do zrozumienia - bo jaki sens brać ze sobą lampy, nie troszcząc się jednocześnie o to czy w ogóle będą one mogły dawać światło?

Człowiekowi potrzeba zatem mądrości. Zawsze jej potrzebuje, ale niewątpliwie jest mu ona wprost konieczna, gdy staje wobec spraw ostatecznych. Także gdy znajduje się - mniej lub bardziej bezpośrednio - wobec tajemnicy śmierci. Stąd owa szczególna pochwała człowieka, który największym pragnieniem serca i umysłu czyni poszukiwanie w swym życiu prawdziwej mądrości: "Kto dla niej wstanie o świcie, ten się nie natrudzi. (...) O niej rozmyślać to szczyt roztropności, a kto z jej powodu nie śpi, wnet się trosk pozbędzie" (Mdr 6, 14-15).

Kiedy więc Chrystus mówi dziś do nas: "Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny", zdaje się nas wzywać do tego, byśmy ciągle szukali mądrości - gdyż nie znamy dnia ani godziny, w której jej posiadanie będzie decydować o naszym zbawieniu.

Bp MAREK JĘDRASZEWSKI



Wasze komentarze:
 marzena aneta: 12.11.2023, 11:18
 przypowieść o dziesięciu pannach (mt,25,1-13) dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję proszę o mądrość na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość mądrość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej