Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Wytrwałość w modlitwie (Łk 18, 1-8)

Opowiadał im też przypowieść o tym, że zawsze powinni się modlić i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: "Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!" Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: "Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie"».

I Pan dodał: «Słuchajcie, co mówi ten niesprawiedliwy sędzia. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»

Potęga modlitwy

Przepiękny jest ten wizerunek Mojżesza, który w geście błogosławieństwa unosi ręce nad walczącymi ludźmi swojego narodu. W czasie wędrówki przez pustynię niejedną taką walkę wypadało im stoczyć. Mojżesz, podnosząc ręce nad swoim narodem, zapewniał mu zwycięstwo. Był to znak nieustannej modlitwy wielkiego wodza narodu wybranego. Amalekici nie mieli szans wobec tak konsekwentnego zawierzenia Bogu, jakie charakteryzowało Mojżesza. Kiedy słabły jego siły, Aaron i Chur, jego najbliżsi, tak podpierali jego ręce, że one mimo zmęczenia stale były wzniesione wysoko nad walczącym narodem wybranym. Jozue, który miał być w przyszłości następcą samego Mojżesza, dzięki jego modlitwie pokonał Amalekitów.

Jezus mówił, że modlitwa jest w stanie pokonać nawet samego Boga, jeśłi wolno to tak sformułować. Mianowicie sam mówił, że modlić się trzeba zawsze i nie ustawać. Kto ustaje w modlitwie, sprawia, że wygrywa przeciwnik, a przecież niejedna wdowa, ta, wspomniana w przypowieści Jezusa, trapiona była przez swego przeciwnika. I nas mogą spotkać ludzie, którzy ani Boga się nie boją, ani nie liczą się z człowiekiem. Bóg jest wtedy tym, który bierze w obronę swoich wybranych. Nasze konsekwentne zapatrzenie się w Boga prowadzi do zwycięstwa, ale zapatrzenie się w Boga to nie subiektywne odczucie, że On jest po naszej stronie. Uczucie musi być potwierdzone wiarą, która za każdym razem będzie mogła być wsparciem dla naszych rąk, które wznoszą się wysoko i proszą o Boży dar.

Pan Jezus zasmucił się na myśl, która pewnie musiała się pojawić: Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę w świecie, gdy przyjdzie? On, który będzie sądził żywych i umarłych, a więc ludzi, których Pan przywoła do siebie czy to jeszcze żyjących, czy już umarłych, będzie sprawiedliwie rozsądzał wszystkie ludzkie sprawy. Trzeba się zatem trzymać tej wspólnoty z Nim, która prowadzi do nieustannego kształcenia się sprawiedliwości i do sposobienia siebie w Bożej doskonałości.

Coraz częściej w liturgii pojawiać się będą czytania związane z tematyką końca czasu. To nic dziwnego, kiedy popatrzymy na kalendarz. Czas bieżącego roku kościelnego coraz bardziej zbliża się do kresu. Każdego roku jest to znak końca czasu w ogóle. Końca zatem także historii człowieka. Ona zostanie poddana ostatecznemu rozsądzeniu Boga, który rozliczy nasze działania i naszą wiarę. Działania powinny płynąć z wiary - pogłębionej i ugruntowanej. Czy znajdzie Syn Człowieczy taką wiarę? Oto pytanie, które domaga się z naszej strony dopowiedzenia, że chcemy dbać o to, aby nie ustała nasza wiara.

Bp JAN SZLAGAWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.10.2022, 18:16
 modle się każdego dnia i proszę o wysłuchanie moich modlitw jestem wytrwała Boże pomóż kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję chce dla wszystkich dobrze Ty również kochajmy się szanujmy się dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 marzena aneta: 18.10.2022, 04:04
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej