Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Lot ocalony

W przeciwieństwie do mieszkańców grzesznego miasta Lot bratanek Abrahama był człowiekiem prawym.

Napastowani przez sodomitów aniołowie ukazali swą nadprzyrodzona moc

Jak wspominaliśmy ostatnio, Lot przyjął pod swój dach tajemniczych wędrowców. Sąsiedzi tymczasem chcieli z nimi poswawolić i zażądali wydania im podróżnych.

Ślepota

Gdy wysiłki gospodarza zmierzające do powstrzymania coraz bardziej agresywnego tłumu okazują się nieskuteczne, goście, którzy dotąd byli chronieni przez niego, sami biorą go w obronę. Siłą wciągają go do domu i zamykają drzwi przed napastnikami. Potem rażą atakujących ślepotą, tak że ci nie potrafią znaleźć wejścia.

Następnie goście Lota w jasny sposób mówią o bliskim już czasie zniszczenia miasta; wyjaśniają, że mają oni tego dokonać w imieniu Jahwe (19,13). Każą Lotowi ostrzec krewnych, by uciekali z Sodomy. Ci jednak lekceważą jego ostrzeżenia, myśląc, że żartuje. Mówi to wiele o złudnym poczuciu bezpieczeństwa i bezkarności panującej wśród sodomitów.

W ostatniej chwili

Nadchodzi świt. Wysłannicy Boga muszą popędzać Lota, który jeszcze się waha. W końcu przemocą wyprowadzają go wraz z żoną i córkami poza miasto (19,16). Lot i jego rodzina są teraz pozostawieni samym sobie, ale mają Boży nakaz, który ich prowadzi. Mają uciekać i nie wolno im się ani odwrócić, ani zatrzymać, dopóki nie dotrą do gór. Lot prosi Jahwe, by pozwolił im schronić się do pobliskiego miasta Soar. Prośbę motywuje tym, że miasto jest bardzo małe, jak na to wskazuje sama nazwa ("soar" - być małym, niepozornym). Jahwe spełnia życzenie Lota i obiecuje, że ze względu na niego nie zniszczy Soaru. Czas zniszczenia Sodomy i Gomory zbiega się z czasem przybycia Lota do Soaru. To wskazuje, jak niewiele brakowało, by nie udało mu się zbiec.

Wulkan

Zniszczenia miasta dokonuje sam Jahwe. Wzmianka o ogniu i siarce przemawia za tym, że mamy tu do czynienia z opisem wybuchu wulkanu. Był to najprawdopodobniej jakiś lokalny kataklizm, który miał miejsce w południowej części morza. Cała równina została zniszczona przez katastrofę. O ile samo zniszczenie Sodomy w czasach Abrahama jest zupełnie wiarogodne, o tyle niektóre epizody, z jakich składa się opowiadanie w rozdziałach 18-19, nastręczają poważne trudności interpretacyjne. Ten fakt, jak również wspomnienie Gomory, miasta które potem często się pojawia w biblijnych wzmiankach o zniszczeniu, a które nie jest tak istotne w tej opowieści, wskazuje, że mamy tu najstarszą część relacji na ten temat.

W słup soli

Nawiązanie w wierszu 26 do żony Lota może się łączyć z prastarym wyjaśnieniem pochodzenia dziwnego kształtu w formacjach skalnych obok Morza Martwego. Ludność tej okolicy do dziś żywi przekonanie, że jeden z bloków skalnych przypomina swym zarysem postać kobiety - skamieniałej żony Lota. Morał płynący z opowiadania o żonie Abrahamowego bratanka jest następujący: tę kobietę spotyka kara zamienienia w słup soli, bo przekroczyła zakaz jednego z wysłanników: "Nie oglądaj się za siebie i nie zatrzymuj się w tej okolicy..." (Rdz 19,17).

Podsumowanie

Analiza rozdziałów 18 i 19 Księgi Rodzaju prowadzi do wniosku, że Bóg karze zło, ale szanuje i bierze pod uwagę niewinność pojedynczego człowieka. Zarówno zbiorowa, jak i indywidualna wina zostanie ukarana, ale nie wbrew sprawiedliwości. Natomiast Abraham, który wstawiał się za Sodomą, urasta do roli świadka spełnienia się Bożych wyroków.

Ks. BOGDAN PONIŻYWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.11.2022, 20:10
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Najbardziej popularne

Św. Juan Diego CuauhtlatoatzinŚw. Juan Diego Cuauhtlatoatzin

Modlitwa do św. Juana DiegoModlitwa do św. Juana Diego

Objawienia na wzgórzu TepeyacObjawienia na wzgórzu Tepeyac

Łazarz we wskrzeszonym mieścieŁazarz we wskrzeszonym mieście

Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?Dlaczego nieletni wychowankowie zakładów poprawczych przeważnie tam wracają?

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej