Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bóg jest z nami (Łk 2,1-14)

Słowa Ewangelii według św. Łukasza: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak, że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: "Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie".

Emmanuel - Bóg z nami!

Żyjemy w świecie milczącego Boga. To milczenie nas porusza, irytuje, jest źródłem wątpliwości. Czyż nie pytamy, dlaczego Bóg milczy - zwłaszcza wtedy, gdy - według nas - powinien przemówić? Ludzie toczą ze sobą wojny, mordują się nawzajem, a Bóg milczy. Młodzi ludzie umierają na raka, a Bóg milczy. Ludzie tracą nagle dach nad głową i dorobek całego życia - Bóg milczy! Nasz Bóg milczy, często milczy, zwykle jest bardzo oszczędny w słowach - tak jak tej nocy.

Tej nocy Bóg przerwał swoje długie milczenie: W Betlejem, w stajni narodziło się Dziecię. W ciszy nocy rozległ się glos Bożego posłańca: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan". Zrobiło się jasno w środku ciemnej nocy. Całe. zastępy aniołów zaczęły wychwalać Boga. A potem powróciła cisza i ciemności. Bóg znowu zamilkł.

Dla Dziecka, Maryi i Józefa rozpoczęło się wkrótce zwyczajne życie w Nazarecie. Byli normalną rodziną. Dziecko rosło i raczej nic nie wskazywało na to, że jest Synem Bożym. A jednak w tym Dziecięciu Bóg - przez większość ludzi nie zauważony - był obecny w świecie, w ich życiu. Słowo stało się ciałem w tym Dziecku. Słowo, które się stało ciałem, nie było słowem, które można usłyszeć - było Słowem, na które można było patrzeć.

Ta dzisiejsza noc i dalsze ciche życie rodziny z Nazaretu uczą nas ufności, wiary w obecność, milczącą obecność Boga w naszym codziennym życiu. Tak jak Bóg w sposób oczywisty spędza trzydzieści cichych lat w ludzkiej rodzinie, tak samo obecny jest w naszym życiu - w sposób oczywisty, często nie zauważony: Emmanuel - Bóg z nami!

Bóg nie mówi wiele w naszym świecie, ale Jego Słowo stało się ciałem i zamieszkało w tym świecie, pośród nas. Bóg przemówił w swoim Synu. To Dziecię, które narodziło się w Betlejem, jest najważniejszym Słowem Boga. W Nim Bóg powiedział nam wszystko. Chrystus jest pełnią Bożego Objawienia. Jezus Chrystus jest naszym zbawieniem.

Na sklepieniu kościoła Św. Jana Chrzciciela w Lesznie znajduje się ujęte w trójkąt, wypisane hebrajskimi literami starotestamentowe święte imię Boga: Jahwe. W okresie Bożego Narodzenia góruje ono nad oświetlonymi świerkami, nad wtulonym pomiędzy nie tabernakulum i ustawionym w prezbiterium żłóbkiem. Jahwe: Jestem. Jestem z wami. Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek mówimi w ciszy: Nie jesteś sam. Jestem przy tobie. Nawet jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, jeśli tego nie zauważasz - jestem z tobą. Kiedy jesteś smutny - jestem z tobą. Gdy jesteś szczęśliwy - jestem z tobą. Gdy cierpisz - jestem z tobą. To orędzie Bożego Narodzenia, orędzie dzisiejszej nocy. To słowa, które Bóg daje mi jak chleb na drogę.

Ks. ADAM KALBARCZYKWasze komentarze:
 marzena aneta: 25.11.2023, 22:18
 Bóg jest z nami(Łk 2,1-14) dziękuję Boże pokaż jak jesteś z nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę módl się za nami dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie na całym świecie dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża w moim wieku mam czterdzieści pięć lat niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej