Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Słowo Boże jest blisko ciebie

     Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: "Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?". Jezus mu odpowiedział: "Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?". On rzekł: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego". Jezus rzekł do niego: "Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył". Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: "A kto jest moim bliźnim?". Jezus, nawiązując do tego, rzekł: "Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał". Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?". On odpowiedział: "Ten, który mu okazał miłosierdzie". Jezus mu rzekł: "Idź, i ty czyń podobnie". (Łk 10,25-37)

     Bóg przedstawia się nam jako Emmanuel - "Bóg z nami", ponieważ jest bardzo blisko nas, a w Jezusie Chrystusie, stal się jednym z nas. Jezus, Bóg-Człowiek, jest źródłem szczególnej, bo wręcz intymnej, a jednocześnie namacalnej obecności Boga wśród nas, co wyznaje św. Pawet w Liście do Kolosan: "Jezus Chrystus jest obrazem Boga niewidzialnego" (Kol 1,15) i "On jest Głową Ciała - Kościoła" (Kol 1,18).

     Słowo dzisiejszych czytań niesie prawdę o Bożej Opatrzności, czyli o Jego dobrej, troskliwej i zamierzonej opiece nad światem i nad każdym człowiekiem, zgodnie z naturą całego stworzenia, czyli ze szczególnym respektowaniem wolności. Bóg Stwórca opiekuje się stworzeniem, uczestnicząc w jego wewnętrznym życiu i przenikając je swoim Duchem, co jest źródłem i podstawą nakazu z Księgi Powtórzonego Prawa: "Będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego, przestrzegając Jego poleceń i postanowień" (Pwt 30,10). Jednocześnie w tekście biblijnym znajdujemy Boże zapewnienie o dostosowaniu poleceń Boga do naszych możliwości poznawczych i wykonawczych, co także potwierdza prawdę o tym, że Bóg zna stworzony przez siebie świat i każdą stworzoną w nim osobę. Bóg domaga się, abyśmy wypełnili plan stwórczy dla zbawienia nas i całego świata, według Jego zamysłu.

     Bóg jest Miłością, dlatego prawem stworzonego przez Niego świata jest prawo miłości. Wypełniając to Boże przykazanie wobec każdego człowieka, bliźniego, możemy we właściwy sposób odpowiedzieć Bogu miłością na Jego nieskończoną miłość. Tę myśl zawiera przypowieść Pana Jezusa o miłosiernym Samarytaninie. Jezus, zainspirowany pytaniem uczonego w Prawie: "Kto jest moim bliźnim?" (Łk 10,29), opowiada przypowieść o człowieku, który, choć traktowany jako obcy, a nawet pogardzany jako ktoś niższej kategorii, kierowany miłosierdziem, niesie w potrzebie pomoc rannemu, mimo że inni, uważani za "swoich", a może nawet przyjaciół, odmówili tej pomocy, mijając i porzucając potrzebującego jej człowieka.

     Bóg w Jezusie Chrystusie stał się Bogiem z nami, Emmanuelem, aby jako prawdziwy Bóg i człowiek nauczyć nas dawania tej najważniejszej odpowiedzi Ojcu w niebie, odpowiedzi miłości. Swoim nauczaniem i życiem Jezus pokazuje, jak wypełniać Boże prawo, bo On jest Słowem Boga bardzo blisko nas. Tę bliskość z nami Słowo Boże realizuje w swoim Kościele, którego Głową jest On sam, Jezus, Bóg-Człowiek. Czyni to w tym celu, "by w Nim zamieszkała cała Pełnia i aby pojednać wszystko ze sobą" (Kol 1,19-20).

ks. Dariusz Kaliński

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 717


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej