Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Ziarnka prochu

     Biblii hebrajskie słowo ijim, tłumaczone jako "wyspa" i "wysepka", oznacza także "ziemie, których granicą jest morze", a często "ziemie przybrzeżne" lub "wybrzeże".

     Jako "wyspy na morzu" określano te, które leżały na Morzu Śródziemnym (Iz 11,11; 24,15 /BT: wyspy morskie/; 1 Mch 14,5 /BT: "wyspy zamorskie"/; por. Ez 27,8.11). Prorok Ezechiel wspomina o Ar- wad w północnej Fenicji, mieście położonym na wyspie, oddalonym o 4 km od wybrzeża (Ez 27,8.11). Stary Testament wymienia także Tarszisz - być może na Sardynii (Ps 72,10; Ez 27, 25) - oraz Tyr, miasto fenickie położone na wyspie, znane z handlu i wielkiego bogactwa (Ez 26-28). Tyr został zdobyty przez Aleksandra Wielkiego, który zbudował wał ziemny o długości około kilometra, łączący wyspę z wybrzeżem.

     O dwóch innych sławnych wyspach - Krecie i Cyprze - dowiadujemy się zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu. O Krecie, biblijnym Kaftor, wspominają już prorocy Amos i Jeremiasz; była ona uważana za ojczyznę Filistynów (Jr 47,4; Am 9,7). Wzdłuż jej wybrzeży żeglował Paweł (Dz 27,7-21), który wyznaczył swego współpracownika Tytusa na przełożonego Kościołów znajdujących się na Krecie (Tt 1,5-14). U proroków znajdujemy informację o Cyprze oddalonym około 150 km na północ od wybrzeży Lewantu (Jr 2,10, /BT: Kittim/; Ez 27,6 /BT: wyspy kittejskie/; Dz 4,3; 11,19-20; 15,39; 21,3.16; 27,4).

     Kilkakrotnie o poszczególnych wyspach na Morzu Śródziemnym wspomina autor Dziejów Apostolskich, opisując podróże św. Pawła. Jedną z nich jest niewielka wyspa o nazwie Kauda, leżąca na południe od Krety, na którą zawinął podczas sztormu statek wiozący Pawła Apostoła (Dz 3 27,13-17). Św. Łukasz wspomina także 1 o wyspie Chios położonej u północnych | wybrzeży Jonii (Dz 20,15), a także o Kos x leżącej u południowo-zachodnich wybrze- ? ży Azji Mniejszej, około stu kilometrów na | północny zachód od Rodos. Paweł przybył na Chios w drodze powrotnej do Jerozolimy (Dz 21,1). Z podróżami Pawła wiąże się także Rodos, wyspa u południowo-zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej, którą Apostoł odwiedził w czasie drogi powrotnej z Jerozolimy (Dz 21,1), i Samos, wyspa u wybrzeży Jonii, położona około 24 km na południowy zachód od starożytnego Efezu (Dz 20,15). U wybrzeży Malty, według relacji Dziejów Apostolskich, rozbił się statek wiozący Pawła Apostoła (27,39-28,10). Księga nie wymienia z nazwy Sycylii, największej z wysp Morza Śródziemnego, ale wiemy, że Apostoł odwiedził ją i przez trzy dni przebywał w Sy- rakuzach, jej głównym mieście (Dz 28,12). Natomiast ze św. Janem wiąże się Patmos, mała wyspa u wybrzeży Jonii - na zachód od wyspy Samos - na której Apostoł otrzymał objawienie (Ap 1).

     W Starym Testamencie słowo "wyspa" było również używane jako synonim narodów pogańskich: Od nich pochodzą mieszkańcy wybrzeży i wysp, podzieleni według swych krajów i swego języka, według szczepów i według narodów (Rdz 10,5). Szczególnie często posługuje się tym terminem prorok Izajasz: Oto narody są jak kropla wody u wiadra, uważa się je za pyłek na szali. Oto wyspy ważą tyle co ziarnko prochu (Iz 40,15). Prorok, wykorzystując symboliczne znaczenie terminu "wyspa", przeprowadza sąd: Uciszcie się, wyspy, ażeby Mnie słuchać! Niechaj narody odświeżą swe siły! Niechaj wystąpią, wtedy niech mówią: Udajmy się razem do sądu! (41,1). Na jego wezwanie: Spojrzały wyspy i lękają się, drżą krańce ziemi! - Zbliżają się i przychodzą (Iz 41,5). Celem ma być utrwalenie Prawa (Iz 42,4) i oddawanie hołdu Bogu: Śpiewajcie Panu pieśń nową, chwałę Jego od krańców ziemi! Niech Go sławi morze i co je napełnia, wyspy wraz z ich mieszkańcami! (Iz 42,10).

     Także ostatnia księga Biblii, Apokalipsa św. Jana, mówi o wyspach. Wskazuje, że choć wyspa jest symbolem rzeczy uznawanych za trwałe, to jednak w czasach ostatecznych: Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone (Ap 6,14). / pierzchła każda wyspa, i gór już nie znaleziono (Ap 16,20).

Anna Kuśmirek

Miejsca Święte 6/02


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej