Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Dzisiaj w Betlejem...

Pod powiekami jest mroźna noc, śnieg skrzypiący pod butami i dłoń matki mocno trzymającej za rękę. A potem rozświetlony nagle jasnym blaskiem kościół, z powietrzem nie wiedzieć czemu rozedrganym bardziej od światła czy od gromkiego śpiewu "Bóg się rodzi..." I przepychanie się do żłóbka, by zobaczyć czy naprawdę tam jest - przecież jeszcze wczoraj Maryja i Józef pochylali się nad pustym żłóbkiem. A dziś, niby figury takie same, a jakby inne - rozświetlone radością. Jest! Maleńki Jezus w żłóbku. Kawałek Betlejem na wyciągnięcie ręki i ta radosna, jedna chyba z pierwszych znanych kolęd: "Dzisiaj w Betlejem..."

Jest styczeń tego roku. Udato nam się wjechać do Betlejem. To zaledwie 8 kilometrów od Jerozolimy, ale już tereny Autonomii Palestyńskiej. Przed Grobem Racheli, obwarowanym niczym forteca, bo też i będącym tu najbardziej zapalnym palestyńsko-izraelskim punktem, trzeba skręcić w lewo, by wjechać do miasta.

Na parkingu stoją ze trzy autokary. Turystów, ani pielgrzymów w ogóle nie widać. Kręci się trochę palestyńskich handlarzy próbujących sprzedać maleńkie żłóbki z oliwnego drewna, różańce, czapeczki. Sprzedać za każdą cenę, bo nie ma z czego żyć. Rozpoczęta jesienią 2000 roku intifada* wystraszyła turystów. Na 2000. rocznicę narodzenia Chrystusa rezerwowano hotele na wiele lat wcześniej. Spodziewano się rekordowej liczby turystów i pielgrzymów. A tymczasem hotele w ubiegłym roku świeciły pustkami...

Na placu Żłóbka także pustawo. Wejście do niemal pustej Bazyliki Narodzenia Pańskiego to luksus. Oglądamy ją ze spokojem, mogąc swobodnie przyjrzeć się każdemu detalowi, każdej mozaice. A są i takie datowane na IV wiek, gdy bazylikę wzniesiono.

Choć dziś może nam się to wydawać dziwne, to jednak Betlejem, przez niemal dwa wieki po narodzeniu Chrystusa, było pogańskie. Pierwsze wzmianki o grocie czczonej jako miejsce narodzenia Jezusa pojawiają się dopiero w pismach św. Justyna Męczennika z około 160 roku. Pierwszą świątynię, zbudowaną właśnie nad Grotą Narodzenia, otwarto dopiero w 339 roku. To jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której do dziś odprawiane są nabożeństwa. W swej zasadniczej konstrukcji, w jakiej przetrwała do dziś, pochodzi z czasów rozbudowy przez Justyniana z około 530 roku. W ostatnich latach XI wieku przejęli ją krzyżowcy, którzy w pół wieku później ją odbudowali i odnowili dekoracje. To właśnie z ich czasów zachowały się malowidła na slupach z czerwonego wapienia z IV wieku.

Do bazyliki wchodzi się przez Drzwi Pokory. Tak nazwano to niewielkie wejście, które, aby przekroczyć, trzeba się schylić. Do obecnych rozmiarów zmniejszono je w czasach osmańskich, by uniemożliwić wjazd końmi i wozami do świątyni. Gdy jednak przyjrzeć się potężnemu nadprożu nad lukiem widać wyraźnie jak duże byty niegdyś oryginalne drzwi z czasów krzyżowców.

Dzisiaj w Betlejem...

...można się w bazylice pogubić. I to bynajmniej nie z powodu jej wielkości, ale raczej panujących tu podziałów. Tak jak Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, tak i świątynia stojąca nad grotą, w której Jezus przyszedł na świat podzielona jest pomiędzy grecki Kościół Prawosławny, Kościol ormiański i rzymskokatolicki. Do katolików należy część schodów wiodąca do Groty Narodzenia, jej dwie ściany, fragment posadzki i miejsce, gdzie znajdował się żłóbek... A podziały są tu tak pilnie strzeżone jakby każdemu o kult całkiem innego miejsca chodziło. Bywało, że przesunięcie dywanika o kilka centymetrów doprowadzało do rozlewu krwi. Do jednej zaś z najgłośniejszych bitew doszło w połowie lat 80. XX wieku pomiędzy greckimi i ormiańskimi duchownymi, którzy zaczęli się okładać prętami i łańcuchami wniesionymi pod sutannami! Poszło zaś o... sprzątanie. Konkretnie o to, że greccy duchowni sprzątając nad wejściem do groty wspinają się na ormiańską bimę czyli podwyższenie przeznaczone tylko dla duchownych. W roli rozjemcy musiały wystąpić wówczas izraelskie władze.

A przecież tu, zginając kolana i chyląc głowy przed betlejemską gwiazdą wskazującą miejsce; gdzie Chrystus przyszedł na świat (łaciński napis umieszczony tu w 1717 roku przez katolików, usunięty w 1847 przez Greków i w 6 lat później ponownie przywrócony podczas rządów tureckich: "Tu Jezus Chrystus narodził się z Maryi Dziewicy"), chciałoby się, by było miejscem, w którym zanikają wszelkie swary i nieporozumienia. A ich tu, na tej ziemi, zwanej przecież Ziemią Świętą, tak wiele...

Może więc bardziej do naszych wyobrażeń o Betlejem wpasowuje się Pole Pasterzy? Gdy spojrzeć spod tutejszej świątyni z ogromnym aniołem na fasadzie, na rozciągające się pola,ma się wrażenie podróży w czasie. Wystarczy przymknąć oczy, by zobaczyć pasterzy udających się do Betlejem, by pokłonić się właśnie narodzonemu Mesjaszowi.

Dzisiaj w Betlejem...

...ciągle jest pusto. Jeszcze gorzej niż na początku intifady*. Strat minionego roku nie da się odrobić, zwłaszcza, że nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec poprawie. Mówi się o bezrobociu sięgającym tu nawet 50-80 procent. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy liczba zajętych miejsc w hotelach izraelskich spadła o 65 procent. W Autonomii Palestyńskiej, gdzie leży Betlejem, jest jeszcze gorzej.

I choć obie strony, zarówno izraelska, jak i palestyńska deklarują, iż turyści są tu całkowicie bezpieczni (a przyznaję, że gdy byłam tam w styczniu czułam się tak bezpiecznie jak rzadko gdzie), to oni boją się. Choćby jakiejś zagubionej kuli. * powstanie palestyńskie na ziemiach arabskich okupowanych przez Izrael

ANNA PLENZLERWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Brat Albert Chmielowskiśw. Brat Albert Chmielowski

Modlitwa do św. Brata Alberta ChmielowskiegoModlitwa do św. Brata Alberta Chmielowskiego

Litania do św. Brata AlbertaLitania do św. Brata Alberta

Św. Brat Albert odkrył, jak wielką rzeczą jest człowiekŚw. Brat Albert odkrył, jak "wielką rzeczą jest człowiek"

Chatka św. brata Alberta na KalatówkachChatka św. brata Alberta na Kalatówkach

Modlitwa do św. AlinyModlitwa do św. Aliny

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej