Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chrześcijańska symbolika ryby

Wkrótce zasiądziemy przy wigilijnym stole, na którym nie zabraknie ryby. Na najbardziej skromnym czy też obficie zastawionym - zawsze jest dla niej miejsce.

W starożytności jedna z legend starobabilońskich ukazuje w postaci ryby boga mądrości - Oannesa, który miał nauczyć ludzi uprawy pól i innych umiejętności. W Syrii kultowi bogini Atargatis towarzyszyło spożywanie świątecznych potraw z ryb.

W Księdze Kapłańskiej Starego Testamentu znajdujemy przepisy, które zabraniają spożywania ryb pozbawionych płetw i łuski (Kpł 11,9-12). Obrazem ryby posługiwano się w symbolice do przedstawiania Boskiej Dziewicy - Matki i Jej Syna, Zbawiciela świata.

Charakterystyczna i znana jest historia proroka Jonasza ze Starego Testamentu, który otrzymuje od Boga zadanie: przepowiedzenie Niniwie zagłady. Uchyla się od tego zadania, ucieka w przeciwnym kierunku, płynąc okrętem do Tarszisz. W czasie burzy, wrzucony do morza, zostaje połknięty przez "wielką rybę", która wyrzuca go znowu na brzeg.

Wnętrze ryby jest tu obrazem otchłani. "Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrzościach wielkiej ryby, tak Syn człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi (Mt 12,40). Według św. Mateusza jest to zapowiedź śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Rybacy w Izraelu w czasach Chrystusa stanowili grupę pracowników bardzo znanych i popularnych. Obecność w Jerozolimie "Bramy Rybnej" sugeruje istnienie targu ryb. Rybołówstwo było ważnym sposobem zdobywania żywności. Ograniczało się ono do Jeziora Galilejskiego. Było źródłem utrzymania dla całych społeczności wiejskich wzdłuż brzegów jeziora.

Czytając Ewangelię odnosi się wrażenie, że główna część ludności zajmowała się właśnie rybołówstwem, przy czym niektórzy z rybaków musieli także uprawiać swoje pola. W Nowym Testamencie ludzie są przyrównani do ryb. Jezus powiedział do swoich uczniów: "Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi!" (Mt 4,9). Niewielkie porty nad jeziorem nosiły nazwy znaczące:

  • Betsaida - to "miejsce łowienia ryb",
  • Magdala - czyli "wieża ryb" lub "suche ryby",
  • Tarichea - dosłownie "marynata", prawdopodobnie był to ośrodek solenia i marynowania ryb. Ryby były ważnym pokarmem w czasach Nowego Testamentu.
Małe ryby suszono, solono i spożywano razem z chlebem. "Cudowne rozmnożenie chleba" i nakarmienie 5000 osób (Mt 14,15-21) jest zapowiedzią ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Można było jeść świeże ryby lub upieczone nad ogniem, tak jak przygotował Pan Jezus dla swoich uczniów w Galilei (J 21,9.13,). Ta jedna ryba upieczona i podana uczniom to według Augustyna symbol cierpiącego Chrystusa.

Część złowionych ryb suszono i przechowywano do spożycia w zimie.

Trudne życie rybackie kształtowało charaktery. Do tej pracy potrzebne jest nie tylko zamiłowanie, ale siła i wytrwałość. To tutaj Jezus wybrał spośród rybaków swoich pierwszych uczniów. Można było w nich odnaleźć gorący temperament, surowe usposobienie, zdrowy entuzjazm.

Jest zrozumiałe, że Chrystus powołał właśnie tych mocnych ludzi, pełnych zapału, te wierne dusze i rzekł: "Pójdźcie za mną, a uczynię was rybakami ludzi!"

Chrystologiczne znaczenie ryby, sięgające swymi korzeniami symbolu - ryby przynoszącej ocalenie - wzięło swój początek z kolejności poszczególnych liter greckiego rzeczownika ichtys tzn. ryba. Pierwsi chrześcijanie z upodobaniem przedstawiali Chrysusa w postaci ryby (np. "Quo vadis" H. Sienkiewicza). Litery składające się na ten wyraz można uznać za skrót wyrażenia.

Jesous Christos Theon Hios Soter. Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel.

W okresie prześladowań - podobizna ryby była symbolem rozpoznawczym chrześcijan.

Na malowidłach spotykanych w katakumbach ryba jest symbolem Eucharystii. Według Tertuliana kształt ryby ukazuje tajemnicę łaski chrztu: "Na podobieństwo owej ichtys, którą jest Jezus Chrystus, my również rodzimy się w wodzie i tylko przez pozostawanie w niej osiągniemy zbawienie".

Od końca II wieku chrzest jest często przedstawiany jako połów, którego dokonuje trzymaną w rękach siecią anioł.

Rybak oznacza tego, który udziela chrztu, a chrzczonym jest ryba.

I jeszcze jedno. Znakiem żywej po dzień dzisiejszy symboliki rybaka jest noszenie przez papieży pierścienia, na którym jest wygrawerowana, zgodnie z opisem Ewangelii św. Łukasza, scena cudownego połowu ryb, dokonanego przez Piotra.

Tyle treści nam chrześcijanom przynosi symboliczna ryba. Niech nie tylko będzie dobrym smakołykiem świątecznym, ale też znakiem wiary naszych przodków i naszej.

MAŁGORZATA KANIEWSKAWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Marka Markoniegośw. Marka Markoniego

Modlitwa do św. Marka MarkoniegoModlitwa do św. Marka Markoniego

św. Etelbertśw. Etelbert

Modlitwa do św. EtelbertaModlitwa do św. Etelberta

Modlitwa do bł. Józefy Marii GirbésModlitwa do bł. Józefy Marii Girbés

Dziecko nieślubne jest szczególną próbą miłościDziecko nieślubne jest szczególną próbą miłości

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej