Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu

Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1,1-8)

Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym. Jak jest napisane u proroka Izajasza: "Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego".

Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: "Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby się schylić i rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym".

Wyrównajcie gościniec naszemu Bogu

Naród izraelski żył jednym wielkim oczekiwaniem dnia, w którym objawi mu się chwała Pana i w którym spełnią się następujące słowa w odniesieniu do herolda szczęsnej wieści: "Wstąpże na wysoką górę, zwiastun- ko dobrej nowiny w Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: "Oto wasz Bóg!"" (Iz 40, 9).

Mijały wieki, a oczekiwanie ludu wzrastało. Aż wreszcie to Izajaszowe proroctwo spełniło się na Janie Chrzcicielu. Od wszystkich przybywających do niego z Judei i Jerozolimy ludzi domagał się on przygotowania dróg dla Pana i wyprostowania ścieżek dla Niego. Oto bowiem - jak głosił: "Idzie za mną mocniejszy ode mnie" (Mk 1, 7). Za mną idzie oczekiwany przez was Mesjasz! Wielu z nich przyjęło tę dobrą nowinę - czyli Ewangelię - "o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym" (Mk 1, 1) i naprawiło drogi swego życia. Wielu z nich patrzyło na Jezusa właśnie jak na owego dobrego pasterza, który "pasie swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie" (Iz 40, 11) - i poddało się jego błogosławionej pieczy.

Kiedy przeżywamy nasz obecny Adwent, znowu słyszymy proroctwo Izajasza i po raz kolejny woła do nas Jan Chrzciciel. Patrzymy na ścieżki naszego życia - i nagle widzimy, ile w nich nierówności, i ile w nich przeszkód, by Bóg mógł bez trudu dotrzeć do naszego serca. A także: jak ciężka - ale i radosna - czeka nas praca, by wyrównać "gościniec naszemu Bogu" (Iz 40, 3). Oczekujemy przecież, "według obietnicy, nowego nieba i ziemi nowej, w których będzie mieszkała sprawiedliwość" (2 P 3, 13). Poprzez to oczekiwanie staramy się niejako "przyspieszyć przyjście dnia Bożego", a jednocześnie mamy świadomość tego, jakimi winniśmy być "w świętym postępowaniu i pobożności" (por. 2 P 3, 11-12).

Stąd też czas Adwentu jest czasem przygotowania, aby Bóg zastał nas "bez plamy i skazy - w pokoju" (2 P 3, 14).

Bp MAREK JĘDRASZEWSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 10.12.2023, 19:30
 Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu(Mk1,1-8) dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrą spowiedź świętą dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna Józefa Gerarda Augustyna dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie aliny justyny faustyny dolnej damiana dolnego dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Jan Józef  Krzyżaśw. Jan Józef od Krzyża

Modlitwa za moją teściowąModlitwa za moją teściową

Dzień teściowejDzień teściowej

Problem z teściowąProblem z teściową

Teściowa z naprzeciwkaTeściowa z naprzeciwka

Pod jednym dachem z teściowąPod jednym dachem z teściową

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej