Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

św. Jan Chrzciciel

(1 p.n.e. - 32 n.e.)

Jan Chrzciciel Św. Jan był jedynym synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego cudowne narodzenie i posłannictwo zwiastował Anioł Gabriel Zachariaszowi, kiedy ten w świątyni sprawował swe funkcje kapłańskie.

Do chwili urodzenia dziecka Zachariasz był niemy za to, że nie chciał dać wiary słowom anioła. Odzyskał mowę w momencie nadawania imienia swemu dziecku. Jan urodził się sześć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa. Nie znamy z całą pewnością miejsca jego urodzenia. Tradycja wskazuje, że było nim Ain-Karim, leżące ok. 7 km na zachód od Jerozolimy.

Bardzo wcześnie - może nawet już w dzieciństwie - udał się na pustynię. W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza rozpoczyna swą misję poprzednika i zwiastuna Zbawiciela. Czyni to w rozmaitych miejscach: na pustkowiu, nad Jordanem, w Betanii, później w Ainon niedaleko Salim. Według opinii Ewangelistów zjawienie się Jana i jego wystąpienia rozeszły się szerokim echem po Palestynie i po okolicznych krajach. Sprawiła to wiadomość, że oczekiwany Zbawiciel już pojawił się na ziemi. Nie mniejsze wrażenie sprawiał jego strój i sposób życia: "Miał bowiem za odzienie sierść wielbłąda i pas skórzany na biodrach. Żywił się jedynie szarańczą i miodem leśnym".

Prowadził więc pokutniczy i pustelniczy tryb życia. Gdy pytano go, czy przypadkiem on sam nie jest oczekiwanym Zbawicielem świata, odpowiadał stanowczo: "Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie;ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów". Nie jeden raz widział Pana Jezusa i świadczył o Nim wobec ludu :"Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata".

Na działalność Jana baczną uwagę zwracała starszyzna żydowska, ale zajęła stanowisko wyczekujące. Zainteresował się nim również władca Galilei, Herod II Antypas. Być może sam św. Jan udał się do niego, by mu rzucić w oczy: "Nie wolno ci mieć żony twego brata". Rozgniewany władca kazał go aresztować i osadzić w twierdzy Macheront. W czasie uczty urodzinowej pijany król pod przysięgą zobowiązał się córce Herodiady, Salo me, dać wszystko, czegokolwiek zażąda. Ta po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela. Zginął więc w obronie moralności.

Z ust samego Chrystusa otrzymał taką opinię: "Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po coście wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: "Oto ja posyłani mego posłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Św. Jan Chrzciciel był ostatnim prorokiem Starego Testamentu. Wobec Chrystusa spełnił rolę herolda, spikera, który wprowadzi Go na scenę Misterium Zbawienia.

O czci św. Jana Chrzciciela w Polsce świadczy aż 338 kościołów, wystawionych pod jego wezwaniem.

Dzień patronalny św. Jana Chrzciciel, Kościół świętuje 24 czerwca.

Św. Jan Chrzciciel zapowiada Mesjasza

"Obudził całą okolicę na Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka. Głos wołającego na pustyni:

Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie Jemu ścieżki;
każda dolina niech będzie wypełniona,
każda góra i pagórek zrównane,
drogi kręte niech się staną prostymi,
a wyboiste drogami gładkimi.
I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

Mówił więc do tłumów, które wychodziły, żeby przyjąć chrzest od niego: "Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc owoce godne nawrócenia; i nie próbujcie sobie mówić: Abrahama mamy za ojca, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone".

Pytały go tłumy: "Cóż więc mamy czynić On im odpowiadał: "Kto ma dwie suknie, niech (jedną) da temu, który nie ma;a kto ma żywność, niech tak samo czyni". Przychodzili także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i pytali go: "Nauczycielu, co mamy czynić?" On im odpowiadał:" Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono". Pytali go też i żołnierze: "A my, co mamy czynić?" On im odpowiadał: "Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestańcie na swoim żołdzie".

Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana, czy nie jest on Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich:" Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu, pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym".

Modlitwy do św. Jana Chrzciciela

Modlitwa do św. Jana ChrzcicielaModlitwa do św. Jana Chrzciciela

Litania do św. Jana ChrzcicielaLitania do św. Jana Chrzciciela

Modlitwa na wspomnienie męczeństwa św. Jana ChrzcicielaModlitwa na wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Zobacz więcej

24 czerwca - Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela24 czerwca - Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

Św. Jan Chrzciciel wzorem dla każdego człowiekaŚw. Jan Chrzciciel wzorem dla każdego człowieka

Święty Jan to złota klamra co spina sobą dwa TestamentyŚwięty Jan to złota klamra co spina sobą dwa Testamenty

29 sierpnia - Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela29 sierpnia - Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela

ks. Rajmund KrakowskiWasze komentarze:
 marzena aneta: 14.06.2024, 08:08
 Jan Chrzciciel Święty dziękuję Janie Chrzcicielu Święty kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc tu proszącym dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc tu proszącym dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie Jana z Rybocic dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie Jana że Słubic dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o alkoholizmu zakończenie na całym świecie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 13.06.2024, 16:16
 Święty Jan Chrzciciel dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o pomoc tu proszącym dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie Jana z Rybocic dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o nawrócenie Jana że Słubic dziękuję proszę spraw żeby jeden Jan i drugi Jan byli imiennicy twoi byli dobrzy sprawiedliwi szczerzy uczciwi ufni wierzący zdrowi dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o alkoholizmu w Polsce i na całym świecie zakończenie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawdę sprawiedliwość szczerość szacunek szczęście uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urodę zdrowie pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję żeby pracowali uczciwie zarabiali dziękuję żeby mądrze pieniądze wydawali dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Święty Janie Chrzcicielu kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc dziękuję modlitwa cuda czyni dziękuję miłość cuda czyni dziękuję nadzieja cuda czyni dziękuję pokora cuda czyni dziękuję sprawiedliwość cuda czyni dziękuję szczerość cuda czyni dziękuję szacunek cuda czyni dziękuję szczęście cuda czyni dziękuję uczciwość cuda czyni dziękuję ufność cuda czyni dziękuję wiara cuda czyni dziękuję wiara to pewność bez dowodu dziękuję wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję marzenia się spełniają dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 B.: 30.12.2023, 12:35
 Św Janie pomóż mi-finansowo
 Żona: 07.09.2023, 20:08
 Sw Janie Chrzciciwlu uratuj mojego meza przed pijanstwemni alkoholizmem, blagam aby zostal abstynentem. Sw Jamie Chrzcicielu wyjednaj mu u Boga laske trzexwosci. Modle sie o tovponad 20 lat, a maz jak pil tak nadal pije......nawet zdrowie mu na to pozwala. Blagamno cud uzdrowienia a raczej zatezymania choroby alkoholowej. Amen
 Asia : 29.08.2016, 10:05
 Św Janie przez Św męczeńską śmierć wspomagaj pracę mojego męża, daj my siłę i wiarę, resztę niech czyni Bóg
 ktoś: 22.03.2016, 20:24
 Nawet dobrze to napisali gratulacje za źle zrobioną robotę!!!!
 piotr234123: 23.02.2015, 18:37
 super
 Rafiki: 21.02.2015, 11:10
 Mam dopiero na 5 marca. Mam nadzieję, że dostanę 5, albo 6
 Rafiki: 21.02.2015, 11:08
 Na 5 marca dopiero mam. Myślę, że dostanę 5 albo 6


 mijkgikn1224: 28.03.2014, 19:53
 Zarypiste dostałem za to 5
 anita endrusik: 15.03.2014, 16:36
 dziękuje bardzo :) :) :) kurwa
 anita endrusik: 15.03.2014, 14:49
 dziękuje bardzo :) :) :) kurwa
 leszek: 26.11.2013, 09:53
 Św.Janie dodaj mi sił aby postac twa znów była obecna w naszej wiosce jako naszego patrona od wieków---abyśmy dziś mogli modlic sie przy twej figurze jak nasi pradziadkowie.
 zona agaty: 11.01.2012, 12:42
 agato swieta
 danuta: 13.11.2010, 15:54
 sw .Janie Chrzcicielu pomoz mojemu męzowi w walce z a alkocholizmem.blagam spelnij moja prosbe
 Ola: 24.08.2010, 02:49
 Błagam o nawrócenie i przemianę serca Łukasza.
 Jolanta: 17.02.2009, 16:07
 Błagam o powrót ukochanej osoby
 mariola: 17.11.2008, 13:04
 Za pośrednictwem dusz czyśćcowych, dla których proszę o wejście do Królestwa Niebieskiego, błagam o pomoc w rozwiązaniu wszystkich moich problemów
 Jolanta: 16.10.2008, 10:00
 Św.Janie, ufam, że mi pomożesz. W Tobie pokładam moją ufność i czekam z niecierpliwoscią na cud i na łaski, o które tak gorąco Cię proszę.
 maria: 13.10.2008, 08:34
 św.Janie Chrzcicielu, Ty znasz moje pragnienie, błagam spełnij tę moją prośbę. Ty wiesz, jak bardzo mi na tym zależy. Usłysz mój głos, nie odmawiaj tego, o co proszę.
(1) [2]


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej