Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego

Matka Boża Gromniczna

Dzień 2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego - popularnie nazywa się świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W Gromniczną byłem ostatni raz u spowiedzi. Na Matkę Boską Gromniczną zdążę wykonać tę pracę - słyszymy zdania w języku potocznym. W zasadzie jest to święto Pańskie, chociaż myśl tego dnia jest bogatsza i szersza. Obejmuje ona bowiem Bożego Syna i Jego Matkę. Każdy pierworodny chłopiec u Izraelitów należał do Boga zgodnie z przepisami Starego Testamentu. Rodzice byli zobowiązani przedstawić go w świątyni i wykupić. Jako wykup składano na ofiarę baranka lub parę gołąbków. Matka dziecka składała dodatkowo ofiarę oczyszczenia.

Kiedy Najśw. Maryja Panna i św. Józef wypełniali ten przepis prawa, obecny w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Dziecku Zbawiciela i nazwał Go Światłem na oświecenie pogan. Przypuszczalnie te słowa dały początek obrzędowi poświęcenia świec i uroczystej procesji na cześć Mesjasza - Światłości świata. Procesja taka odbywała się w Jerozolimie już w 4. wieku. Stamtąd obrzęd ów przeszedł do Konstantynopola i dalej na zachód Europy.

Jest to święto uroczystego ingresu Króla - Mesjasza do jerozolimskiej świątyni. Ingres ten był oczywiście tylko zapowiedzią i znakiem prawdziwej świątyni Jego Ciała. Chrystus wyraźnie powiedział o sobie: Zburzcie ją (świątynię), a ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. W świątyni witają Chrystusa pełni radości starzec Symeon i prorokini Anna, przedstawiciele wiernego ludu Bożego. Odchodzi w przeszłość Stare Przymierze, ustępując miejsca Nowemu, powszechnemu Przymierzu. Wszystko to dokonuje się przez pośrednictwo Dziewicy-Matki. W Boże Narodzenie dała nam swego Syna. W dzień Objawienia Pańskiego ukazuje Go poganom. Uczestniczy w objawieniu się Jego mocy w Kanie Galilejskiej. Dziś w dniu święta Ofiarowania Pańskiego - przynosi Go do świątyni w Jerozolimie.

Matka Jezusa ukazuje się nam w różnych postaciach: w Boże Narodzenie - dająca; w Objawienie Pańskie ukazująca; w Ofiarowanie Pańskie - przynosząca; podczas cudu w Kanie Galilejskiej - uczestnicząca.

Nasuwa to refleksję, abyśmy doskonalili się również współcześnie w roli pośredników w przekazywaniu Chrystusa innym.

Święto Ofiarowania Pańskiego definitywnie kończy nastrój gwiazdkowy, kończy okres śpiewania kolęd. W domach usuwa się świąteczne choinki i żłobki. Kiedyś - jako święto NMP - było ono najuroczyściej obchodzone. Tradycyjnie są z nim związane do dziś różne obrzędy i zwyczaje religijno-narodowe w Polsce. Mimo, iż nie jest to święto państwowe, wierni tłumnie śpieszą w ten dzień ze świecami do kościołów. Biorą tam udział z zapalonymi świecami w procesji, która jest pamiątką przyniesienia Dzieciątka Jezus po raz pierwszy do świątyni w Jerozolimie.

Do istniejących zwyczajów należy zaliczyć zapalanie świecy przez gospodynie po powrocie z kościoła do domu i oświecanie nim bydła przy odmawianiu trzech Ojcze nasz i trzech Zdrowaś Maryjo. Poświęconą świecą wypala się krzyże przy wejściowych drzwiach domu mieszkalnego, bądź też na wszystkich drzwiach, oknach czy suficie w tym celu, aby szatan nie miał przystępu do tych miejsc. Gospodarze zapaloną gromnicą błogosławią pola, zwierzęta domowe i podwórza dla zabezpieczenia przed burzą, piorunami, gradobiciem i innymi klęskami. Gromnicę przechowuje się często za świętymi obrazami, posługując się nią w ważnych i groźnych momentach życia, jak np. w czasie burzy. Również kiedy wybuchnie pożar w pobliżu, wtedy przy zapalonej świecy odmawia się litanię oraz inne pobożne modlitwy o odwrócenie niebezpieczeństwa. Z zapaloną gromnicą wychodzi się po kapłana, kiedy przychodzi z Najśw. Sakramentem do chorego; zapaloną gromnicę podaje się do dłoni umierającego.

W pamięci ludu przetrwał zwyczaj palenia gromnicy po wiejskich zagrodach przy ataku wilków lub gdy w pobliżu słychać było wilcze glosy. Ze zwyczajem tym związana jest treść obrazu Piotra Stachiewicza, który pokazuje, jak NMP broni przed wilkami zagubione w śniegu, biedne osiedla ludzkie. Jest zimowa noc. Ciemność zaległa wokół ludzkich osiedli. Wiejskie chaty prawie do polowy przykryte są śniegiem. Wiatr huczy i wieje, zasypując wszystko tumanami groźnego pyłu. Poprzez śnieżną zawieję tu i ówdzie widać świecące punkciki - to okna domów. Za oknami strwożeni ludzie - starsi i dzieci - boją się... Wicher może zniszczyć dom, śnieg może wszystko zasypać. Na dworze słychać wycie dzikich zwierząt. To zgłodniałe wilki wyszły z lasu i zakradają się do ludzkich osiedli. Lecz oto wśród śnieżnej zawiei staje przed domami jakaś dziwna postać. W jej rękach płonąca świeca, na widok której przerażone wilczyska uciekają. Kto to jest? To właśnie Matka Boża przychodzi ludziom z pomocą.

Modlitwy na Święto Ofiarowania Pańskiego

Litania na Ofiarowanie PańskieLitania na Ofiarowanie Pańskie

Modlitwa w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej)Modlitwa w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej)

Zobacz więcej

Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem (J 15,9)Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem (J 15,9)

Świeca, światło i światŚwieca, światło i świata

Świeca, światło i światŚwieca, światło i świata

Wiersze na Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej GromnicznejWiersze na Ofiarowanie Pańskie - Matki Bożej Gromnicznej

Ks. Jan ŚliwańskiWasze komentarze:
 marzena aneta: 02.02.2023, 15:20
 Święto Ofiarowania Pańskiego Matka Boża Gromniczna dziękuję Matko Boska Gromniczna módl się za nami dziękuję kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Małgorzata z Kortonyśw. Małgorzata z Kortony

Modlitwa do św. Małgorzaty z KortonyModlitwa do św. Małgorzaty z Kortony

Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?Gdzie umarł św. Piotr, Apostoł?

Bazylika św. PiotraBazylika św. Piotra

Czy Maryja jest lepsza od Syna?Czy Maryja jest lepsza od Syna?

Skąd płynie ucisk Kościoła? (Ap 10,8-11)Skąd płynie ucisk Kościoła? (Ap 10,8-11)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej