Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mędrcy świata, monarchowie...

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego (epifanii), nazywaną popularnie świętem Trzech Króli. Święto to przypomina fakt przybycia do betlejemskiej stajni mędrców ze Wschodu.

Mędrcy świata, monarchowie...

Oni to za przewodem niezwykłej gwiazdy przybyli by oddać pokłon Nowonarodzonemu i złożyć Mu dary. Nie wiemy jednak ilu ich było, nie znamy ich imion, nie wiemy skąd przybyli. Dopiero wieki późniejsze ustalają ich liczbę - trzech, przydają im też tytuły królewskie, a od IX wieku ustalono ich imiona (prawdopodobnie symbolicznie) - Kacper, Melchior i Baltazar.

Typ ikonograficzny pokłonu Trzech Króli, zwany również Adoracją Dzieciątka, znany był już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

W tradycji wschodniej już od V i VI w. królowie ukazani są w różnym wieku. To rozróżnienie pod względem wiekowym przejmie następnie sztuka Zachodu i stosować je będzie aż do późnego średniowiecza.

Gdy w X wieku na Zachodzie zaczął się szerzyć kult mędrców, coraz częściej pojawiały się przedstawienia tej sceny z Betlejem. Ukazywani są nie tylko mędrcy, Maryja i Dzieciątko, ale również coraz częściej św. Józef, aniołowie, pasterze.

W XIII wieku ikonografie przedstawiały mędrców w królewskich szatach, z bogatymi darami, i z całą świtą towarzyszącą. Sposób ukazania tego wydarzenia coraz bardziej rozszerzano, zwłaszcza w okresie renesansu i baroku, kiedy przepych i bogactwo zdominowało większość obrazów.

Temat pokłonu Trzech Króli nie był obcy w sztuce polskiej. Scenę tę ukazał Wit Stwosz na jednej ze scen Ołtarza Mariackiego, gdzie król z Czarnego Kontynentu zdejmuje czapkę z głowy, a towarzyszący mu koń kłania się Dzieciątku schyliwszy głowę.

Polscy artyści często w miejsce mędrców ze Wschodu prezentowali postacie polskich królów. Widać to na ołtarzu z Ptaszkowej z ok. 1440 r. czy na kwaterze ołtarza Matki Bożej Bolesnej z katedry Wawelskiej. Na tej ostatniej widzimy Kazimierza Wielkiego, Ludwika Andegaweńskiego i Władysława Jagiełłę.

Polskich królów ukazał w swym witrażu w limanowskiej bazylice Wojciech Durek. Z pokłonem do Maryi i Dzieciątka przybyli: Bolesław Chrobry, Jan III Sobieski i Jan Kazimierz.

Artyści w tej dziedzinie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i wciąż odkrywają nowe wyobrażenia pokłonu Trzech Mędrców, bo temat ten związany jest z ważnym wydarzeniem w historii świata - wejściem Boga w życie świata i ludzi w tajemnicę wcielenia.

JAN URYGAWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.01.2024, 08:33
 mędrcy świata monarchowie... dziękuję mędrcy świata monarchowie kocham Was bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję mędrcy świata monarchowie kocham Was bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję mędrcy świata monarchowie kocham Was bardzo mocno proszę o odzyskanie syna którego wychowam na kapłana dziękuję mędrcy świata monarchowie kocham Was bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję mędrcy świata monarchowie kocham Was bardzo mocno proszę o prawo jazdy samochód dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej