Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Siedząc na ziemi obok Żłóbka

Kiedyś podczas "opłatka" grupy młodzieży Ksiądz Prymas usiadł na ziemi obok Żłóbka, chcąc jak najbardziej zbliżyć zebranych do sytuacji betlejemskiej. Mówił nieraz, że w święta Bożego Narodzenia każdy człowiek, nawet najstarszy, musi stać się dzieckiem.

Siedząc na ziemi obok Żłóbka

W ów pamiętny wieczór, siedząc między nami na ziemi, mówił: Betlejem oznacza krainę chleba. Każdy chleb wyrasta z ziemi. Chleb Żywota złożono również na ziemi w «Krainie Chleba», bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie... Miał wydać owoc stokrotny, ale musiał przedtem zapuścić korzenie. Gdyby leżał w kołysce, nie mógłby obrodzić... Potrzebna Mu była ziemia.

"Słowo ciałem się stało nie w dalekich przestworzach, ale na bliskiej człowiekowi, pachnącej nawozem ziemi".

"W stajni się jada. Przychodzą zwierzęta do żłobu, aby jeść. Dlatego koleba, misa, w której spoczęło Słowo Przedwieczne, Chleb Żywota, była otoczona głodnym stworzeniem..., aby wszystkim powiedzieć, że jest prawdziwym pokarmem".

"Wszyscy biorący udział w tajemnicy Bożego Narodzenia, zasiedli na ziemi, Matka Boża oparła się swoimi kolanami o ziemię... Pochylił się do ziemi Józef, chcąc lepiej zobaczyć Narodzonego i adorować..."

"Wszyscy posiadali i poklękali w niemej adoracji... Wyczuwali, że trzeba się głęboko pochylić do ziemi, bo Słowo Przedwieczne zstąpiło z wysoka, z łona Ojcowego, aby zniżyć się, aż do ziemi".

"Jeżeli miłość wygląda tak: ziemia, żłób, chleb - a wszystko po to, aby karmić - to może i ja powinienem «dać się zjeść»...?" ,

"Gdy dzisiaj, za chwilę, wezmę opłatek wigilijny do ręki, aby podzielić się nim z najbliższymi, pomyślę, że odtąd pragnę dzielić się z nimi sobą - jak chlebem". (Miłość na co dzień, Rzym 1971, s. 65-70).

* * *

Znaliśmy Księdza Prymasa z wysokości ambony, a mniej znaliśmy go jako człowieka bardzo ludzkiego i pokornego, pełnego szacunku dla każdego człowieka. Człowieka, który obdarzał każdego miłością, wielkim oddaniem, pomocą, obroną i przebaczeniem.

Ksiądz Kardynał Wyszyński w okresie Bożego Narodzenia spotykał się z przedstawicielami wielu grup społecznych: młodzieży szkolnej i akademickiej, lekarzy, prawników, inteligencji twórczej i wielu innych. Około kilkadziesiąt takich "Opłatków" odbywało się co roku w jego domu na Miodowej. Bardzo wielką wagę przywiązywał do tych spotkań przy łamaniu chleba bożonarodzeniowego, który jest symbolem i chleba powszedniego, i Chleba Eucharystycznego.

Za przykładem Pana Jezusa, który uniżył się "aż do ziemi", jego słudzy odtwarzają tę postawę, chcąc mnożyć to dobro i miłość, którą obdarza nas Dzieciątko Jezus, Jego Matka - Maryja i przybrany ojciec - Józef.

Gdy myślimy o Bożym Narodzeniu w ewangelicznych kategoriach, gdy stanie się dla nas najważniejsze to, że Bóg przyszedł na ziemię jako płaczące Dzieciątko, aby być jak najbliżej naszej ludzkiej doli, otwierają się nam serca dla innych. Przełamanie opłatkiem staje się nie tylko starym, polskim obyczajem, który zawsze należy zachowywać, ale przede wszystkim sposobem wyciągnięcia ręki do drugiego człowieka, sposobem pojednania i przebaczenia. Przełamanie się tym symbolicznym chlebem przypomina nam, że zawsze powinniśmy i zawsze możemy się podzielić tym, co mamy, z tymi, co nie mają. Zwłaszcza pomyślmy o tych, którym grozi, że w samotności będą przeżywać wigilię. Można przecież dostawić talerz, o-tworzyć szerzej serca, a potem drzwi, i zaprosić samotną osobę z rodziny czy z sąsiedztwa. Zawsze można obdarzyć sercem i jakimś drobiazgiem opuszczone i zapłakane dziecko.

Wtedy wszystkie nasze starania: o choinkę, ryby, ciasta, siano nabiorą nowego wymiaru i nowej treści, że w naszej "gospodzie" jest miejsce dla Jezusa i dla każdego, z kim On się utożsamia. "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40) - mówi Pan Jezus. Boże Narodzenie jest szczególną do tego okazją.

Jadwiga JełowickaWasze komentarze:
 marzena aneta: 28.12.2023, 17:51
 siedząc na ziemi obok żłobka dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o dobrego domu kupno małego dobrą małego mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nikt nie kradł z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę spraw żeby nikt nie oszukiwał nie kradł to jest grzech ciężki nie można oszukiwać nie można kraść dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o pieniądze żebym miała zawsze żeby mieli wszyscy i je szanowali dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o odzyskanie syna dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o dobrego kawalera męża w moim wieku niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę dla mnie o prawo jazdy samochód dziękuję Boże Dobry kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość szacunek uczciwość ufność wiare zdrowie na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Anastazjaśw. Anastazja

Modlitwa św. AnastazjiModlitwa św. Anastazji

Modlitwa do św. Cezarego de BusModlitwa do św. Cezarego de Bus

Bajka o uwięzionym zajączkuBajka o uwięzionym zajączku

Wiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiemWiosna w Tatrach co roku zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem

Wiersze dzieci o wiośnieWiersze dzieci o wiośnie

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej