Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ma granice Nieskończony

Najpopularniejszym świętem chrześcijańskim jest Boże Narodzenie. Wokół niego wytworzyło się mnóstwo przepięknych zwyczajów i czcigodnych tradycji: wieczerza wigilijna, opłatek, kolędy, jasełka, gwiazdka, choinka...

Istnieje realna obawa, że zatrzymamy się na ich powierzchni i nie dotarłszy do jądra tajemnicy, poprzestaniemy na płytkich uciechach, a zamiast głębi przeżycia pozostanie nam pusty śmiech.

Tymczasem centralną i najważniejszą prawdą tych świąt jest to, że Słowo ciałem się stało, że przyszedł Bóg i pozostał z nami.

Któż pojmie niezgłębione tajemnice Bożego Narodzenia? Trudno uchwycić ich rozliczne kontrasty tak pięknie wyrażone w pieśni: Bóg się rodzi, moc truchleje: Pan niebiosów obnażony... Ma granice Nieskończony. Bardzo wielu w przeszłości, a także dzisiaj, nie - może ich pojąć.

Który z kapłanów jerozolimskiej świątyni, który doktor Prawa, który teolog mógł przypuszczać, że Bóg przyjdzie w sposób rak poufały, że przyjdzie jak jeden z nas, jako niemowlę wśród synów człowieczych?

W stajence nie dziwi, że w niej znajduje się wół, osioł, słoma, licha strzecha, pajęczyny, jagnięta, pasterze... tak jest normalnie, tak bywa w każdej stajni. Zdumiewające jest to, że jest tam dzieciątko, i to, że jest ono Bogiem. Bóg w stajni... Dla nas porzucił śliczne niebo i obrał barłogi. Przyszedł cicho, dyskretnie, bezpretensjonalnie, jak brat, jak przyjaciel i sługa.

Pierwszymi, których przywołał do swojej kołyski-żłóbka, byli, podobnie jak On, ubodzy, bez wielkich ambicji, pokorni, maluczcy pasterze. W malutkim dziecku, w pokornym niemowlęciu rozpoznali ukrytego Boga. Udało się im to, co było niemożliwe dla kapłanów, doktorów, teologów i władców.

Wieicy tego świata nie mogą pojąć Boga uniżonego. Tworzą więc obraz Boga na swój wzór. Zatroskani, dumni i zazdrośni o własne wpływy i wielkość lękają się Boga wytworzonego przez ich małostkową wyobraźnię. Jakże nierozumne obawy. Nie odbiera przecież królestw ziemskich Ten, który daje niebieskie. On przychodzi cicho. Nie narzuca się. Przybywa i mówi: Nie bój się, Izraelu! "Nie bójcie się otworzyć granic przed Chrystusem" - mówi ustami swego Namiestnika na ziemi. Nie lękajcie się! Ja jestem.

Bóg się rodzi, moc truchleje:
Pan niebiosów obnażony!
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony;
Wzgardzony, okryty chwała,
Śmiertelny, Król naci wiekami!
A Słowo ciałem się stało
I mieszkało między nami.

Cóż masz, niebo, nad ziemiany?
Bóg porzuci! szczęście twoje,
Wszedł między lud ukochany,
Dzieląc z nim trudy i znoje.
Niemało cierpiał, niemało,
Żeśmy byli winni sami.
A Słowo...

W nędznej szopie urodzony.
Żłób Mu za kolebkę dano!
Cóż jest, czym był otoczony?
Bydło, pasterze i siano.
Ubodzy, was to spotkało
Witać Go przed bogaczami!
A Słowo...

Fr. Karpiński

Gdybyś znała dar Boży... - mówi do Samarytanki, Darem jest On sam. Darem jest Eucharystia, Ewangelia. Bóg daje siebie wszystkim, którzy chcą Go przyjąć. Przyszedł przez żłóbek, by nam się oddać na krzyżu.

Czy ogarniamy rozpiętość tych kontrastów? Pamiętajmy o nich, gdy śpiewamy: Bóg się rodzi, moc truchleje. Wsłuchajmy się w głos Dzieciątka w żłobie!

Słucha] Izraelu! - zaczynała się modlitwa nakazana synom Ludu wybranego. Słuchaj...! Aby słuchać, trzeba wpierw uciszyć się. Ucisz się! Przestań mówić nieustannie, skup się, nastrój serce, by dosłyszeć, co Bóg mówi: Dziś ja mówię. Słuchajcie mego głosu! Mam dla was jedno Słowo, Słowo jedyne. Jest nim mój Syn. Jego warn daje.

Uciszmy się i słuchajmy! Nie dajmy się zwieść przez mity, zakłamane teorie, fałszywe ideologie, oszukańcze hasła. Pielęgnujmy i przechowujmy piękne i mądre tradycje, ale nie poprzestawajmy na nich, nie spłycajmy ich, nie zamieniajmy na jarmarczny hałas. Uciszmy się! Patrzmy uważnie, rozważajmy wnikliwie i słuchajmy Boga. Wsłuchujmy się w Jego głos: Czy chcecie mnie 10 żłóbku, na krzyżu, w Eucharystii, w swoich braciach? Czy chcecie mnie? Czy znajdzie się u was miejsce dła mnie? Czy mnie przyjmiecie?

o. FranciszkanieWasze komentarze:
 DANUTA ZAWIDZ: 26.12.2022, 19:00
 Nadal nie wiem co oznacza zdanie: ,, ma granice nieskończony " ?
 Paulinaaa: 18.04.2011, 16:03
 chcę parafrazę tej pieśni !!
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Ekspedytśw. Ekspedyt

Modlitwa do św. EkspedytaModlitwa do św. Ekspedyta

Litania do św. EkspedytaLitania do św. Ekspedyta

św. Elfegśw. Elfeg

św. Leon IXśw. Leon IX

Urodziny jeżyka JasiaUrodziny jeżyka Jasia

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej