Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Światło z Betlejem

     Wojna i zamachy nie zgasiły tradycji przenoszenia Betlejemskiego Światła Pokoju do Europy. Z Groty Narodzenia Jezusa trafia na wigilijne stoły nawet poza krąg polarny. Do Polski przybyło po raz 18.

     W tym roku lampion ze światłem zapalonym od oliwnej lampy w miejscu narodzenia Jezusa w Betlejem odebrała 11-letnia Marlene z austriackiego Altenbergu. Uczniowie szkoły podstawowej w Altenbergu, do której uczęszcza Marlene, w ubiegłym roku bardzo aktywnie uczestniczyli w akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. Chodzili ze światłem od domu do domu, zbierając datki na wsparcie dla swoich niewidomych rówieśników w krajach słabo rozwiniętych. - Zdecydowaliśmy wytypować ją na wyjazd do Betlejem, gdyż zaangażowała się w pomoc swoim rówieśnikom, mimo iż w tym czasie głęboko przeżywała śmierć swego ojca - powiedział austriackiej agencji katolickiej "Kathpress" dyrektor szkoły Johann Tschernuth. Dzieci tradycyjnie jak co roku, spośród grona dzieci udzielających się charytatywnie wybierają Austriackie Radio i Telewizja (ORF). To przywilej ORF-u, które w 1986 r. zapoczątkowało akcję "Światło w ciemności". Wtedy to w austriackim Linz przywiezienie światła z Betlejem wpisało się w wielkie bożonarodzeniowe działania charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją Betlejemskie Światło Pokoju objęli austriaccy skauci. Roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów. W czasicBożego Narodzenia stawał się on symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Tak zapoczątkowana tradycja trwa do dziś. Z Ziemi Świętej Światło przewożone jest samolotem austriackich linii lotniczych do Wiednia. Tu na ekumenicznej uroczystości świece od płomienia zapalają mieszkańcy miasta i przedstawiciele organizacji skautowych z krajów Europy. - W Polsce akcją zajmują się harcerze ZHP - mówi ks. Paweł Kulpiński, duszpasterz harcerzy w archidiecezji warszawskiej. Zwykle przejmują światło od harcerzy słowackich na przejściu granicznym w Łysej Polanie. W tym roku. 13 grudnia, po raz pierwszy nasi harcerze uczestniczyli w uroczystościach przekazywania światła w Wiedniu.

     Władze ZHP przywiozły światło do harcerskiego schroniska "Głodówka". Po Mszy św. przekazane zostało dalej: przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji.

     W niedzielę 15 grudnia harcerze przekazali betlejemskie światło abp. Kazimierzowi Nyczowi. Światło otrzymali tradycyjnie już nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezydent Polski Lech Kaczyński, przekazane zostało do ministerstw i urzędów, mediów, instytucji publicznych. 16 grudnia w kościele sióstr wizytek światło odebrali harcerze, którzy zaniosą je do parafii. - W Mińsku Mazowieckim, gdzie mieszkam, można przychodzić po światło do wszystkich parafii, na przykład po roratach, a także do siedziby naszej kwatery przy ul. Kościelnej 3 - mówi phm Adam Zawadzki, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Polskiego. W Warszawie światło można odbierać w parafiach, w których są harcerze oraz w Głównej Kwaterze ZHP przy ul. Konopnickiej 6.

     W tym roku wędrówce światła towarzyszy przesłanie: "Nieśmy płomień braterstwa". - Dziś wokół daje się zauważyć wzajemną wrogość, brak życzliwości. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa. Chcemy zwracać uwagę na budowanie dobrych wzajemnych relacji - mówi phm Adam Zawadzki. Przez cały rok trwają akcje nawiązujące do głównego hasła. Z akcją Betlejemskiego Światła Pokoju wiąże się wiele dobra, szerzonego przez harcerzy. Młodzież zdobywa nawet stopnie Betlejemskiego Światła Pokoju. Strażnik to ktoś, kto między innymi pomoże w zorganizowaniu w swoim domu Świąt Bożego Narodzenia. Opiekun - odwiedzi samotnego człowieka mieszkającego w sąsiedztwie, a Zwiastun -zorganizuje wigilię dla osób samotnych. - Naszą akcję łączymy z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom. Chcielibyśmy, by Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w jak największej liczbie domów na wigilijnych świecach Caritas - mówi phm Adam Zawadzki.


Irena Świerdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

21 grudnia 2008


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej