Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Światło z Betlejem

     Wojna i zamachy nie zgasiły tradycji przenoszenia Betlejemskiego Światła Pokoju do Europy. Z Groty Narodzenia Jezusa trafia na wigilijne stoły nawet poza krąg polarny. Do Polski przybyło po raz 18.

     W tym roku lampion ze światłem zapalonym od oliwnej lampy w miejscu narodzenia Jezusa w Betlejem odebrała 11-letnia Marlene z austriackiego Altenbergu. Uczniowie szkoły podstawowej w Altenbergu, do której uczęszcza Marlene, w ubiegłym roku bardzo aktywnie uczestniczyli w akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. Chodzili ze światłem od domu do domu, zbierając datki na wsparcie dla swoich niewidomych rówieśników w krajach słabo rozwiniętych. - Zdecydowaliśmy wytypować ją na wyjazd do Betlejem, gdyż zaangażowała się w pomoc swoim rówieśnikom, mimo iż w tym czasie głęboko przeżywała śmierć swego ojca - powiedział austriackiej agencji katolickiej "Kathpress" dyrektor szkoły Johann Tschernuth. Dzieci tradycyjnie jak co roku, spośród grona dzieci udzielających się charytatywnie wybierają Austriackie Radio i Telewizja (ORF). To przywilej ORF-u, które w 1986 r. zapoczątkowało akcję "Światło w ciemności". Wtedy to w austriackim Linz przywiezienie światła z Betlejem wpisało się w wielkie bożonarodzeniowe działania charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją Betlejemskie Światło Pokoju objęli austriaccy skauci. Roznosili ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów. W czasicBożego Narodzenia stawał się on symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Tak zapoczątkowana tradycja trwa do dziś. Z Ziemi Świętej Światło przewożone jest samolotem austriackich linii lotniczych do Wiednia. Tu na ekumenicznej uroczystości świece od płomienia zapalają mieszkańcy miasta i przedstawiciele organizacji skautowych z krajów Europy. - W Polsce akcją zajmują się harcerze ZHP - mówi ks. Paweł Kulpiński, duszpasterz harcerzy w archidiecezji warszawskiej. Zwykle przejmują światło od harcerzy słowackich na przejściu granicznym w Łysej Polanie. W tym roku. 13 grudnia, po raz pierwszy nasi harcerze uczestniczyli w uroczystościach przekazywania światła w Wiedniu.

     Władze ZHP przywiozły światło do harcerskiego schroniska "Głodówka". Po Mszy św. przekazane zostało dalej: przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji.

     W niedzielę 15 grudnia harcerze przekazali betlejemskie światło abp. Kazimierzowi Nyczowi. Światło otrzymali tradycyjnie już nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezydent Polski Lech Kaczyński, przekazane zostało do ministerstw i urzędów, mediów, instytucji publicznych. 16 grudnia w kościele sióstr wizytek światło odebrali harcerze, którzy zaniosą je do parafii. - W Mińsku Mazowieckim, gdzie mieszkam, można przychodzić po światło do wszystkich parafii, na przykład po roratach, a także do siedziby naszej kwatery przy ul. Kościelnej 3 - mówi phm Adam Zawadzki, rzecznik prasowy Związku Harcerstwa Polskiego. W Warszawie światło można odbierać w parafiach, w których są harcerze oraz w Głównej Kwaterze ZHP przy ul. Konopnickiej 6.

     W tym roku wędrówce światła towarzyszy przesłanie: "Nieśmy płomień braterstwa". - Dziś wokół daje się zauważyć wzajemną wrogość, brak życzliwości. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa. Chcemy zwracać uwagę na budowanie dobrych wzajemnych relacji - mówi phm Adam Zawadzki. Przez cały rok trwają akcje nawiązujące do głównego hasła. Z akcją Betlejemskiego Światła Pokoju wiąże się wiele dobra, szerzonego przez harcerzy. Młodzież zdobywa nawet stopnie Betlejemskiego Światła Pokoju. Strażnik to ktoś, kto między innymi pomoże w zorganizowaniu w swoim domu Świąt Bożego Narodzenia. Opiekun - odwiedzi samotnego człowieka mieszkającego w sąsiedztwie, a Zwiastun -zorganizuje wigilię dla osób samotnych. - Naszą akcję łączymy z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom. Chcielibyśmy, by Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w jak największej liczbie domów na wigilijnych świecach Caritas - mówi phm Adam Zawadzki.


Irena Świerdzewska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

21 grudnia 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej