Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Problem zła i cierpienia

Zło dotyka w różnym stopniu różnych ludzi. Człowiek wierzący powinien wobec zła zachować się tak, jak uczy w Ewangelii Jezus Chrystus.

Choć w Kazaniu na Górze Chrystus powiedział: "Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu kto chce prawować się z tobą i wziąć twą szatę odstąp i płaszcz", to jednak nie należy dosłownie stosować się do tych rad, gdyż stanowiło by to zachętę do czynienie bezkarnie złą i bierności wobec grzechu.

Naukę tę należy jednak przyjąć dosłownie lecz po głębszej analizie innych tekstów biblijnych, z których jak np. z wypowiedzi Apostoła Pawła: "Nikomu złem na złe nie odpłacajcie... Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj." wynika jednoznacznie że nie należy sprzeciwiać się złu za pomocą złą, jak również wtedy, gdy miałoby to być związane ze zdradą dobra.

Zło i różne krzywdy skierowane osobowo do nas mogą być przez nas odbierane nieobiektywnie. Powinniśmy więc, przezwyciężając swój egocentryzm, starać się drugie tyle wycierpieć jeżeli wymaga tego wierność dobru. Wolno jednak również pod warunkiem zachowania dobra unikać prześladowań i krzywd do czego upoważnia nas pouczenie Chrystusa: "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego." Sam Chrystus zrealizował tę rade uciekając przed Herodem do Egiptu.

Jezus Chrystus uczy nas aby krzywdy przyjmować bez egocentryzmu z miłością. Człowiek, który doznaje zła a jej przepełniony miłością, skłonny jest bardziej przejmować się cudzym grzechem niż własną krzywdą. Przykład takiej miłości dał nam Chrystus podczas ukrzyżowania.

Czynione przez nas zło jest często wynikiem ulegania pokusom. Niektóre pokusy pochodzą od Boga i mają na celu doprowadzanie nas do dojrzałości. Aby oczyścić nas z niedoskonałości Bóg dopuszcza na nas utrapienia, w których stopniowo spala się to wszystko, co w nas pozorne i egocentryczne, przy czym ujawnia się to wszystko co w nas warte życia wiecznego. W ten sposób nawet ciężkie krzywdy mogą wyjść skrzywdzonemu na dobre. Mogą one być też powodem radości, że przez udręki stajemy się uczestnikami cierpień Chrystusowych.

Wszędzie gdzie ktoś bez swojej winy jest poddawany naciskom aby odstąpić od dobra i czynić zło, wolno się domyślać, że pochodzi to od szatana. Zdarza się, że uda się szatanowi odciągnąć kogoś od wiary, czasem też sam człowiek przez niemądry stosunek do dóbr doczesnych, szuka szatana i traci wiarę. Takie pokusy nie pochodzą od Boga.

Od Boga pochodzą te pokusy, które:

- są w wymiarze wezwania do dobrego,
- są do złego, ale w tym sensie, że Bóg je do nas dopuszcza,
- są do dobrego i do złego, ale w tym sensie, że Bóg chce nam pomagać abyśmy przeszli przez te próby z jak największym dla siebie pożytkiem, dając też sposoby ich pokonania.

Warto też przypomnieć o wartości modlitwy podczas próby i we wszystkich trudnych momentach, którą wszyscy powinni zanosić do Boga, Tego i przez Tego, który sam był kuszony.

Cierpienie zostało sprowadzone na ludzkość jako następstwo dobrowolnego czynu dokonanego przez człowieka na początku istnienia rodzaju ludzkiego. Dochowując wierności Bogu, człowiek mógłby wtedy uniknąć wszelkich konsekwencji grzechu. Cierpienie weszło w życie człowieka wraz z przekroczeniem prawa i odtąd stanowi część jego istnienia podobnie jak śmierć, dotykająca wszystkich bez wyjątku.

Sens cierpienia jest tajemnicą, której nie da się zrozumieć do końca. Człowiek wierzący powinien: - o ile się da, walczyć z cierpieniem. Bóg cierpienia nie uczynił, lecz przyszło ono na nas jako następstwo grzechu, zatem nie wolno nam cierpienia sprowadzać na siebie, ani na naszych bliźnich. Należy też usuwać przyczyny cierpienia, jeżeli już się pojawiło.

- nie każdą cenę warto płacić by uniknąć cierpienia. Są ceny, których nie wolno człowiekowi płacić nigdy. Do nich należy nasza ludzka godność, uczciwość, wiara w Chrystusa. Cierpienia nie można też usuwać za cenę jeszcze większego zła np. terroryzmu, rozwodów itp.

- powinniśmy sobie wzajemnie pomagać w sensownym przyjmowaniu cierpienia. Nie chodzi tu o współczucie bliźnim w sensie litości, lecz o współczującą miłość. Osoby opiekujące się chorymi powinny być radosne i opanowane nie zaś sentymentalnie uczestniczące w stanach chorego, co potęguje wzajemne cierpienia obu stron.

- cierpienie własne, które już jest i które przyjdzie może i powinno stać się czynem duchowym. Kto jest całkowicie przekonany o miłości Bożej i w pełni poddany Jego woli, może uznać każde cierpienie za coś, za co można Bogu dziękować i co staje się środkiem uświęcenia dla samego cierpiącego jak i tych za których cierpienie ofiarowuje. Zło cierpienia leży nie w tym, że Bóg je dopuścił lecz w tym, że wielu z nas nie odnosi zeń pozytywnego pożytku. Sedno problemu leży nie w świecie poza nami lecz w nas samych. Jeżeli w naszych utrapieniach buntujemy się przeciw Bogu, jest to nieomylny znak, że jesteśmy jeszcze od Niego daleko.

Na Golgocie stały trzy krzyże: przekleństwa, pokuty i zbawczy. Są to trzy sposoby przeżywania cierpienia. Jesteśmy grzesznikami, dlatego nikt z nas nie jest godzien cierpieć wyłącznie na krzyżu Chrystusa. Nasze cierpienia dokonują się zapewne na trzech krzyżach jednocześnie. Chodzi jednak o to, aby możliwie jak najwięcej przeżywać je na krzyżu Chrystusa i dobrego łotra, a jak najmniej na krzyżu z lewej strony.

Red.


   

Wasze komentarze:
 O życiu: 11.02.2021, 14:02
 Z własnych badań organoleptycznych wynika, że pierwiastek zła, który dominuje w świecie fizycznym nad dobrem, odnajdujemy również w zjawiskach fizycznych jak grawitacja czy nawet i powiąza.ych z nimi przedmiotami martwymi. Policz ilekroć zdarzyło ci się coś rzucić w jakieś miejsce lub na coś a się oczywiście nie udało. Jakiś pognieciony papierek na przykład do kosza. Rachunek prawdopodobieństwa przechyla się na dominację zła niż dobra. Bez względu na to jakie intencje kierują, zawsze wygrywa zło a jedynie skromny procent, to właśnie dobro, które jest anomalią świata fizycznego. Podobnie z powstaniem życia na tej Planecie. Policzcie ile Planet nadaje się do egzystencji. Odpowiedź jest dowodem. Kruchość życia, choroby, nieszczęśliwa miłość, wady wzroku czy nieudany produkt, który szkodzi w zależności od uwarunkowań. Temat długi jak rzeka. Dobro, to rzadkość. Nie ma co liczyć na ten marny procent. Zawsze jest to tak aby dobra zaznać tyle co "kot napłakał". Czyli w najlepszym przypadku, to drobna szczypta (namiastka) dla wdrożenia wiary i osoblowej walki z prawdą.
 JoannaTHC: 06.10.2016, 19:32
 Wasz Bóg to psychopata , jestescie bardzo ślepi albo okrutni że nie widzicie tego co ten wasz Miłosierny Bóg robi z ludźmi . Mówicie jedno i to samo że Bog jest miłością , ze Bog wie co jest dla nas dobre itd . Też w to uwierzyłam ale po przestudiowaniu Starego Testamentu zmieniłam zdanie . Powinniście się wstydzić za to że wierzycie w tego Boga prymitywnego kannibala . Ciągle mu mało cierpienia , żąda ofiar chociaż mogłby zrobic z wszystkich ludzi dobrych a tak stwarza i dobrych i złych i nie jest to sprawiedliwe bo ja nie chce być złym człowiekiem . Więc na to wychodzi że nie mamy wolnego wyboru kim chcemy być . Bóg to tyran który się boi o to że człowiek może być szczęśliwym bez niego i dlatego przychodzi i rujnuje nasze życie , mogłabym tu opisywac moje ciężkie przeżycia zyciowe ale nie chce i to jak Bóg zabral mi marzenia i za to go serdecznie nienawidzę . I mam prośbę nie mówcie już ciągle o tym samym ze Bóg jest Miłością itd  bo chyba rozumu nie posiadacie i chyba nie czytaliście Starego Testamentu
 aldona: 26.03.2010, 05:12
 Pokusy od Boga? Bóg nie kusi. Bóg jeśli już wystawia nas na próbę.
 Ewa: 17.02.2009, 19:20
 praca jest bardzo dobra ;)) pomogła mi w napisaniu praCy ^^ dziękuje ;))
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki WiernychModlitwa do Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Akt oddania się Maryi Wspomożycielce WiernychAkt oddania się Maryi Wspomożycielce Wiernych

Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?Nie mogę zrozumieć, dlaczego kobiety mają być poddane mężom?

Medytacja: U Marii i MartyMedytacja: "U Marii i Marty"

Śmierć świętego pustelnikaŚmierć świętego pustelnika

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej