Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nieustannie trwający cud

     Włoskie miasto Siena, położone w Toskanii na trzech malowniczych wzgórzach, jest słynne w całym świecie nie tylko ze wspaniałej średniowiecznej architektury, "piazza del Campo" i św. Katarzyny, lecz przede wszystkim z Eucharystycznego cudu, nieustannie trwającego od 1730 r. Wbrew wszelkim prawom fizycznym i chemicznym, 223 Hostie, które zostały konsekrowane 14 sierpnia 1730 r. do dzisiejszego dnia zachowują zadziwiającą świeżość, nie ulegając nawet w minimalnym stopniu procesom psucia. Nawrócony na katolicyzm duński pisarz G. Joergensen, napisał w 1914 r., że jest to jeden z największych w świecie, nieustannie trwających cudów.

     Historia tego niesamowitego cudu rozpoczęła się wieczorem 14 sierpnia 1730 r. w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wszyscy mieszkańcy Sieny zgromadzili się w katedrze, aby celebrować uroczyste nieszpory. Inne kościoły w mieście były w tym czasie zamknięte. Złodzieje wykorzystali tę okazję i włamali się do bazyliki św. Franciszka. Poszukując drogocennych rzeczy, wyłamali drzwiczki tabernakulum i zabrali ze sobą srebrną puszkę pełną konsekrowanych Hostii.

     Franciszkanie zorientowali się dopiero rano, że nocą miała miejsce kradzież. Wiadomość o świętokradztwie szybko rozeszła się wśród mieszkańców. Miasto pogrążyło się w żałobie, a władze nakazały, aby wszelkimi sposobami ścigać złodziei. Następnego dnia, późnym rankiem jeden z mieszkańców znalazł pokrywę skradzionej puszki z Hostiami. Dwa dni później kleryk Paolo Schiawi, uczestnicząc we Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej w Provenzano zauważył, że w stojącej obok niego skarbonce jest pełno białych Hostii. Po Mszy św. natychmiast powiadomił miejscowego proboszcza - don G. Bozzegoli. Po otwarciu skarbonki znaleziono 351 Hostii pobrudzonych i pokrytych pajęczyną. Dokładnie wszystkie oczyszczono i poinformowano miejscowego arcybiskupa, który niezwłocznie przybył do Provenzano, aby wspólnie z Franciszkanami stwierdzić, czy były to rzeczywiście Hostie skradzione z bazyliki św. Franciszka. Dokładne oględziny potwierdziły przypuszczenia, że odnaleziono poszukiwane Hostie. Było ich dokładnie 348 całych i 6 połówek. Następnego dnia arcybiskup A. Zondadari, w uroczystej procesji, w której wzięło udział blisko 3000 mieszkańców z pochodniami i krzyżami pokutnymi, przeniósł odnalezione Hostie do bazyliki św. Franciszka. Napływ wiernych z okolicznych wiosek i miasteczek był tak wielki, że Hostie całymi dniami musiały być wystawione do publicznej adoracji. Ludzie z wielką wiarą i miłością adorowali święte Hostie, starali się w ten sposób wynagrodzić Bogu za świętokradztwo. Przeszło 100 odnalezionych Hostii rozdzielono wiernym podczas Komunii św. Im więcej upływało jednak czasu od tego wydarzenia, tym bardziej Franciszkanie i ludzie utwierdzali się w przekonaniu, że odnalezionych Hostii nie należy dawać już do spożywania, ale zachować je do publicznej adoracji. W miarę upływu miesięcy i lat wszyscy z wielkim zdumieniem konstatowali, że Hostie nie wykazują najmniejszych oznak starzenia się i zachowują zadziwiającą świeżość i przyjemny zapach.

     Pierwszego oficjalnego rozpoznania Hostii dokonał 14 kwietnia 1780 r. o.Carlo Yipera, Generał zakonu Franciszkanów. W dekrecie napisał: "Fakt zachowania się świętych Hostii w absolutnej świeżości przez 50 lat, uznaliśmy za prawdziwy cud."

     Następne rozpoznanie cudownie zachowanych Hostii, miało miejsce 9 lutego 1789 r. przez arcybiskupa Tiberio Borghese. W sprawozdaniu napisał: "Zarówno ja sam, jak i towarzyszące mi osoby, z pomocą lupy skrupulatnie oglądaliśmy Hostie, które zostały rozłożone na dwóch patenach. Stwierdziliśmy ich niezwykłą świeżość i nienaruszony charakter."

     Arcybiskup przeprowadził eksperyment zostawiając na 10 lat niekonsekrowane hostie w opieczętowanej puszce, tuż obok Hostii konsekrowanych. Kiedy po 10 latach puszka ta komisyjnie została otwarta, wtedy okazało się, że z niekonserwowanych hostii pozostał tylko ciemnożółty proszek. Komisja pod przewodnictwem biskupa stwierdziła, że fakt ten jeszcze bardziej potwierdza trwający nieustannie cud zachowania w doskonałej świeżości Hostii konsekrowanych w 1730 r.

     15 czerwca 1815 r. arcybiskup Sieny zlecił specjalnej komisji, złożonej z teologów i lekarzy przeprowadzenie kolejnego rozpoznania świętych Hostii. Po dokładnych oględzinach komisja potwierdziła cudowny fakt ich nieustannej świeżości. Podobnych rozpoznań i badań w ciągu historii było wiele. Najpoważniejsze przeprowadzono w 1914 r. na polecenie papieża Piusa X. Badania przeprowadziła grupa wybitnych naukowców i profesorów ze Sieny i Pizy. Badania mikroskopijne wykazały, że Hostie zostały wykonane z przaśnej pszenicznej mąki, która zachowała się w doskonałym stanie. Testy stwierdziły normalną zawartość krochmalu. Komisja przypomniała, że przaśny chleb mógłby się przechować przez dłuższy czas tylko wtedy, gdyby został przygotowany w sterylnych warunkach i był przechowywany w antyseptycznym pojemniku. Natomiast Hostie wypieczone były w tradycyjny sposób i przechowywano je w normalnych warunkach, a więc były wystawione na działanie powietrza i różnych mikroorganizmów. Powinny więc były ulec rozkładowi już po kilkunastu latach. Komisja stwierdziła, że doskonale zachowane Hostie, o zadziwiającej świeżości i wspaniałym zapachu, wbrew wszelkim prawom fizycznym i chemicznym, świadczą o wielkim cudzie, którego nauka nie potrafi wyjaśnić. Głównym ekspertem przeprowadzającym badania był światowej sławy chemik prof. Siro Grimaldi. W swoim oświadczeniu między innymi napisał: "Doskonale zachowane święte cząstki niesfermentowanego chleba są zjawiskiem wyjątkowym, które obala naturalne prawo zachowania materii organicznej. Ten fakt jest unikatem w annałach nauki."

     Kolejne badania przeprowadzono 3 czerwca 1922 r., z okazji przeniesienia świętych Hostii do nowego ostensorium. Wyniki badań okazały się identyczne z poprzednimi. Został potwierdzony stan doskonałego zachowania i świeżości Hostii. W 1950 r. wykonano nowe drogocenne ostensorium, w którym zostały umieszczone cudowne Hostie. Niestety, stało się ono wielką pokusą dla złodziei, którzy w nocy z 5 na 6 sierpnia 1951 r. skradli je, a święte Hostie rozsypali na dnie tabernakulum. Powiadomiony o kradzieży ks. arcybiskup osobiście policzył Hostie. Były wszystkie 223 cale i dwie połówki.

     Do dnia dzisiejszego Hostie zachowują miły zapach przaśnego chleba, pozostają nienaruszone i lśniące, jakby były przed kilkoma dniami wypieczone. Trzeba pamiętać, że Hostie te, konsekrowane w 1730 r. są rzeczywiście Ciałem Chrystusa. Przez ten cudowny znak Jezus Chrystus pragnie uświadomić wszystkim ludziom, że Eucharystia to jest On sam, rzeczywiście obecny w swoim zmartwychwstałym Ciele. Powinniśmy z całego serca dziękować Bogu za ten cudowny znak, dany dla umocnienia naszej wiary w rzeczywistą obecność Zmartwychwstałego Chrystusa w Eucharystii.

     Cudowne Hostie są wystawiane do adoracji wiernych siedemnastego dnia każdego miesiąca, w rocznicę odnalezienia ich po kradzieży w 1730 r. Każdego roku w uroczystość Bożego Ciała są niesione w procesji ulicami Sieny. Uczestniczą w niej tysiące wiernych.

     Światowej sławy włoski fizyk Enrico Medi po badaniach cudownie zachowanych Hostii napisał: "Historia gwarantuje absolutną kontynuację cudu: są to zawsze te same Hostie z 14 sierpnia 1730 r. Ludzka wiedza zachowuje milczenie wobec tego faktu zwielokrotnionego 223 razy, który nieustannie trwa od przeszło 2,5 wieku. Nie tylko nie potrafi go wyjaśnić, lecz z cala pewnością wie, że nie jest możliwe jego wyjaśnienie, a to dlatego, że fakt ten trwa na przekór wszystkim najbardziej znanym i prostym prawom natury. Mamy tutaj do czynienia z interwencją Przyczyny, która nie jest przedmiotem badań nauki. Ta bezpośrednia interwencja Boga jest cudem w ścisłym tego słowa znaczeniu, który nieustannie trwa przez wieki, aby świadczyć o rzeczywistej obecności Chrystusa w Eucharystii."

     Aby oddać cześć cudowi Eucharystycznemu, do Sieny pielgrzymowali święci i papieże: św. Jan Bosko, św. Pius X, bł. Benedykt XV, Pius XI, Pius XII, bł. Jan XXIII, Paweł VI.

     Ojciec Święty Jan Paweł II podczas pobytu w Sienie 14 września 1980 r. długo adorował Jezusa obecnego w cudownych Hostiach. Na koniec adoracji wydał okrzyk pełen zachwytu: Tu jest obecność!


M.P.


Publikacja za zgodą redakcji

nr 3-4/2001


   

Wasze komentarze:
 Darek: 22.09.2018, 17:51
 Kochany Jezu Proszę ty się zajmij się moim synem
 antoni: 28.03.2016, 16:51
 PANIE JEZU PROSZR BLAGAM OCUD WYJSCIA Z TRUDU KREDYTU I O PRACE WYSLUCHAJ ZMARTWYCHWSTATY PANIE ALLELUJA WTOBIE NADZIEJA ZYCIA-AMEN
 antoni: 21.02.2016, 14:35
 PANIE JEZU BLAGAM ZLITUJ SIE I POMOZ W ZNALEZIENIU PRACY I SPLACIE KREDYTU UFAM TOBIE NIECH SW DLON BLOGOSLAWI KAZDY DZIEN PIELGRZYMKI A PROMIENIE SWIECA NAD MOIMI DECYZJAMI-WTOBIE NADZIEJA I CUD-AMEN
 Robert: 19.04.2015, 16:53
 Panie Jezu, błagam Cie naprawienie relazji z ex Narzeczoną
 Joanna: 10.04.2015, 07:22
 Prosze o umocnienie relacji miedzy mna i Markiem oraz o wyjatkowosc tej relacji Dziekuje
 Joanna: 10.04.2015, 07:20
 Blagam o zdrowie dla Taty i dlugie spokojne zycie dla Rodzicow Dziekuje
 Anna: 15.12.2014, 08:52
 Panie Jezu UFAM TOBIE proszę pokornie otocz szczególną opieką moją córkę, broń Ją i chroń. Proszę o jej nawrócenie.
 Dominika: 26.04.2012, 21:34
 Wybaczcie mi proszę jeżeli kogokolwiek urażę . Jestem wierząca i nie rozumiem dlaczego składacie modlitwy na stronie internetowej . O ile mi się wydaje ta strona jest o cudzie , a nie jest cudem . Modlitwa powinna płynąć z serca , a teraz płynie jedynie z waszych komentarzy . Po prostu nie mogę tego pojąć . Jeszcze raz przepraszam tych których uraziłam .
 7 2 2012: 07.02.2012, 17:36
 PANIE JEYU BADZ OBECNZY W NASYZM Z Z YCIU BLOGOSLAW I SYNOM NAM MEZOWI I MNIE SPRAW CUD BYM OTRZYMALA PRACE I BY SIE WSZYSTKO ULOZYLO BLAGAM O CUD
 WANDA;12.12.2011.: 13.12.2011, 17:54
 Panie Jezu dziekuje za zdrowie.
 nieznany grzesznik: 05.12.2011, 23:24
 Borze daj zycie feliksowi daj mu to co choroba chce odebrac za nic nie pozwól by życie od niego odeszło spraw cud spraw coś by jego dzieci juz nie cierpiały bo życie ma tylko jedno i szkoda przeznaczyc je na taki ból.prosze o cud prosze o łaske i zrozumienie twoje.....prosze...nie dla siebie..
 ewa: 24.11.2011, 13:02
 Panie Jezu przepraszam za chwile zwątpienia. Błagam o zdrowie i życie.
 Biedak: 13.11.2011, 20:49
 O dobry Jezu dziękuję Ci za ocalenie mojego brata z wypadku samochodowego i przywrócenie go do pełni sił Kochamy Cię!!! "Biedka zawołał a PAN go wysłuchał:)"
 m: 21.05.2011, 18:43
 Panie Jezu blagam Cie przywroc zdrowie synowi. Pociesz nas i dopomoz mu rozwiazac wszystkie problemy.
 A.M.: 11.05.2011, 09:08
 Boże błogosław moim dzieciom i mojej rodzinie. Powierzam Ci nas Twojej Boskiej opiece i dziękuję za wszystkie dary jakie otrzymaliśmy od Ciebie
 Andrzej: 07.04.2011, 00:18
 Panie Jezu błagam uzdrów mnie z choroby i proszę o łaskę zdrowia .
 Adam K.: 28.11.2010, 22:31
 Panie Jezu. Miej wszystkich tych ludzi którzy się tu wypowiadają w swojej opiece. Niech im się dzieje według słowa Twego. Niech dostaną to o co proszą. Ludzie. Módlcie się tą modlitwą: http://www.youtube.com/watch?v=cl0VeJWZDwM Proście modlitwą. A będzie wam dane.
 barbo: 03.11.2010, 19:51
 Panie Jezu prosze cie zdejmij ze mnie chorobe blagam cie o zdrowie i pozwol ciezyc mi sie szczesciem dlugim na ziemi zebym mogla zobaczyc wnuczka jak konczy studia blagam cie uzdrow mnie
 STNISŁAW: 01.11.2010, 09:25
  Jezu w Hostii ukryty,prowadz Mnie i Moją rodzinę.TY wiesz o co CIĘ bardzo proszę
 EWA 28 10 2010J: 28.10.2010, 19:39
 JEZU MILOSIERNY DZIEKUJE ZA WSZYSTKO I PROSZE W INTENCJI TOBIE ZNANEJ POMOZ I WYSLUCHAJ BLOGOSLAW MNIE I MOIM SYNOM MEZOWI W DOMU PRACY W DRODZE BLOGOSLAW BOG ZAPLAC
(1) [2] [3] [4] [5] [6]


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej