Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zadziwiający fenomen w sanktuarium Bra

W miejscowości Bra w diecezji turyńskiej znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Od samego początku jego istnienia można zaobserwować niesamowity fenomen kwitnięcia w końcu grudnia drzew dzikich śliwek. Chociaż w tym czasie jest tutaj śnieg i mróz, to kwitnięcie w środku zimy powtarza się każdego roku od przeszło 680 lat i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki.

Drzewka "prunus spinosa" o kolczastych gałęziach, które rosną w tamtejszych okolicach, kwitną raz w roku wiosną. Przy łagodniejszym klimacie w marcu, przy surowszym w kwietniu. Zadziwiający wyjątek stanowi tylko grupa kilkunastu drzew tej samej odmiany, które rosną przy sanktuarium.

Zjawisko to jest skrupulatnie badane przez naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego. Zaczęto je badać już od XVI wieku, ale do dnia dzisiejszego pozostaje dla nich zagadką. Okazuje się, że drzewka "prunus spinosa" przy Sanktuarium są idealnie takie same jak te, które rosną w tej samej miejscowości i okolicy. Naukowcy stwierdzili, że nie ma przyczyn geofizycznych czy jakichś prądów elektromagnetycznych, których działanie mogłoby tłumaczyć to nadzwyczajne zimowe kwitnięcie. Rosną na tym samym rodzaju gleby i w dodatku na północnej stronie, gdzie ciepło i promienie słoneczne docierają w ograniczonych ilościach. Nie ma więc mikroklimatu, który sprzyjałby zaistnieniu tej przyrodniczej anomalii.

Dla ludzi wierzących jest to czytelny znak, który potwierdza autentyczność objawienia się Matki Bożej w tym miejscu 29 grudnia 1336 roku. Tego dnia wieczorem młodziutka mężatka Egidia Mathis, będąca w zaawansowanej ciąży, przebywała na peryferiach miejscowości Bra (prowincja Cuneo w diecezji turyńskiej). Kiedy przechodziła obok przydrożnej kapliczki Matki Bożej, dwóch młodych żołnierzy rzuciło się na nią z zamiarem dokonania gwałtu. Egidia, w desperackim geście obrony, chwyciła się figurki Matki Bożej wzywając Jej pomocy. W tej - wydawałoby się - beznadziejnej sytuacji, nagle z figurki wytrysnął strumień niezwykle silnego światła, który oślepił agresorów i tak ich przestraszył, że w wielkiej panice uciekli z miejsca zdarzenia. Właśnie wtedy objawiła się Matka Boża pocieszając i uspakajając Egidię, że niebezpieczeństwo już minęło. Objawienie trwało kilka minut. Skutkiem ogromnych przeżyć Egidia, zaraz po skończonym objawieniu, urodziła przed kapliczką dziecko. Owinęła je w szal i z trudem udało się jej dotrzeć do najbliższego domostwa. Wieść o tym, co się wydarzyło, rozniosła się lotem błyskawicy. Pomimo późnej godziny, tłumy ludzi zebrały się w miejscu objawienia na modlitwie. Rosły tam drzewa dzikich śliwek, które w jednym momencie pokryty się białymi kwiatami, chociaż działo się to 29 grudnia, a więc w środku mroźnej zimy.

Od tego czasu zjawisko to powtarza się w tym miejscu każdego roku i tego samego dnia - 29 grudnia.

Po kilku latach na miejscu objawień zostało zbudowane sanktuarium. W jego kronikach zostały odnotowane zastanawiające fakty. Czytamy w nich, że 29 grudnia 1877 r. drzewa wyjątkowo nie zakwitły. Pierwsze kwiaty pojawiły się dopiero 20 lutego 1878 r., a więc w dniu wyboru następcy papieża Piusa IX, Vincenzo Gioachino Pecchi, który przyjął imię Leona XIII.

Należy również zauważyć szczególny związek opisywanego zjawiska z Całunem Turyńskim, przechowywanym w tej samej diecezji, w katedrze turyńskiej. "Cudowne" drzewa sanktuarium kwitną od 29 grudnia przez dziesięć dni. Natomiast w 1898 r. kwitnienie, które zaczęło się jak zawsze 29 grudnia, przedłużyło się i trwało przez trzy miesiące, a więc przez cały czas publicznego wystawienia Całunu Turyńskiego. Właśnie wtedy fotograf Secondo Pia zrobił jego pierwszą fotografię i odkrył, że odbicie ciała Chrystusa jest negatywem fotograficznym.

Również 23 listopada 1973 r., kiedy Całun po raz pierwszy był prezentowany w telewizji, drzewa sanktuarium w Bra zakwitły właśnie w tym dniu, a nie jak zawsze 29 grudnia, i miały kwiaty przez całą zimę aż do wiosny. Podobna sytuacja powtórzyła się w 1978 r., kiedy Całun był publicznie wystawiony, i wśród milionów pielgrzymów był również arcybiskup krakowski ks. kard. Karol Wojtyła.

Kwitnące drzewa sanktuarium w Bra są znakiem wzywającym do nawrócenia, ale także symbolem wskazującym na Maryję, o której pisał już prorok Izajasz w słowach: "A wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia". W średniowiecznej ikonografii, którą można oglądać na portalach katedr takich jak Notre-Dame w Paryżu czy w Chartres, "drzewo Jessego" jest pokryte kwiatami. Głęboki jest więc symbolizm, który łączy kwiaty z Maryją. Kwitnące zimą drzewa sanktuarium w Bra są czytelnym znakiem obecności i miłości Matki Bożej, która - jak pisze św. Grignion de Montfort - "jest Rajem ziemskim nowego Adama (Chrystusa), który wcielił się tam za pomocą Ducha Świętego by działać w Nim niepojęte cuda. Maryja jest owym wielkim i cudownym światem Boga, pełnym niewypowiedzianych piękności i skarbów; jest wspaniałością, w której Najwyższy ukrył, jakby we własnym łonie, Syna Swego Jedynego, a w Nim wszystko, co najdoskonalsze i najkosztowniejsze".

Zatroskana o wieczny los wszystkich ludzi, Matka nasza - Maryja - chce zaprowadzić każdego człowieka do swojego Syna Jezusa Chrystusa, l dlatego daje nam liczne znaki swojego zatroskania i miłości, które równocześnie są wezwaniem do nawrócenia, czyli do pełnego zawierzenia Bogu. W różnych miejscach na kuli ziemskiej Maryja błaga nas: "Nawróćcie się, póki jeszcze jest czas! Nie porzucajcie Boga i wiary, bo największe niebezpieczeństwo dla ludzkości rodzi się z bezbożnictwa".

Stefan Piotrowski

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1997Wasze komentarze:
 G: 02.01.2024, 21:38
 Może ktoś z odwiedzających tą stronę był w sanktyarium i może widział czy zakwitły. A może nie zakwitły więc nikt nie chce przekazać takiej informacji. Natomiast wspomniane tutaj Dąbrowy Górniczej jest kompletne nie ma miejscu Panie Krzysztofie
 Krzysztof: 02.01.2024, 18:25
 Dobre pytanie. Szukam wszędzie i nigdzie nie mam informacji czy zakwitły śliwki w Bra. Przecież w Bra są zakonnicy czy księża którzy by mogli napisać jedno słowo: zakwitły lub nie. Może wolą umawiać się na imprezy? Jak ta w Dąbrowie Górniczej
 G: 30.12.2023, 22:01
 Witam, czy w tym roku zakwitły śliwy?
 WojtekP: 01.01.2023, 19:24
 Byliśmy 29.12.2022. Zakwitły. Doświadczenie cudu poraża serce o duszę. Nie da się nie płakać
 marzena aneta: 26.11.2022, 21:23
 Zadziwiający fenomen w sanktuarium w Bra dziękuję Matko Boża kocham Cię dziękuję Matko Boża módl się za nami dziękuję Matko Boża prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Matko Boża prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 13.11.2022, 09:23
 Maryjo kocham Cię ocal mnie ocal nas dziękuję Maryjo zamień mi w radość wszystkie cierpienia dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 KASIA: 09.01.2022, 16:21
 Maryjo uratuj proszę moje małżeństwo. Dziękuję Ci za wszystkie łaski i pomoc.
 Józef: 31.12.2021, 17:53
 Ateizm to potworna choroba. Jest gorszy od raka. Ludzie nie wierzą w Boga bo im wmawia się że Boga nie ma. Biznes aborcyjny, rozwodowy, porno biznes i inne zarabiają krocie na tym.
 RR: 22.12.2021, 13:19
 Maryjo, proszę pomóż moim synom dokonać właściwych wyborów życiowych, miej ich w swojej opiece do końca ich ziemskiej wędrówki. Błagam


 Ellen: 18.11.2021, 19:31
 Proszę Cię Maryjoo pomoc w egzaminach, które mnie czekają, i o to bym umiała byćdobra dla innych ludzi
 Teresa: 15.11.2021, 04:17
 Matko nasza proszę o zdrowie dla mnie i męża i cud wyzwolenia i z nałogu alkoholowego dla męża .Maryjo otocz opiekę całą moją rodzinę i prowadz nas do Twojego Syna.
 Lidia: 03.05.2021, 18:15
 Mateńko proszę Cie o cud uzdrowienia mego męza,mnie Matuchno Twój Syn Umilowany niech ma ,moją rodzinę w opiece ,dziekuję za wiarę ,cud zycia,Jezu Ufam Tobie!❤🙏
 Uniks: 01.01.2021, 23:37
 Misio czego ty jesteś taki głupi.Poproś Boga o swoją mądrość
 TENIA: 29.12.2020, 20:58
 PROSZE O CUD ZDROWIA DLA SIEBIE , O SIŁY DOŻYCIA . MARYJO RATUJ MNIE
 Agnieszka: 29.12.2020, 11:39
 Bądź pozdrowiona Matko Boża na wieki i miej całą ludzkość w opiece swojej. Kochani śliwy zakwitły w tym roku pare dni temu. Pisałam do Sanktuarium we Włoszech i odpowiedź była jednoznaczna. Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus
 Teresa: 28.12.2020, 13:12
 Mateńko Kochamy Cię,otaczaj płaszczem opiki moją rodzinę.
 Beata : 21.12.2020, 23:27
 Czy teraz w grudniu 2020r.sliwy kwitną?
 Bożena: 01.04.2020, 16:27
 Maryjo Królowo Świata i wszystkich serc ludzkich módl się za nami grzesznymi. Kochamy Cię Maryjo polecam Ci moja całą rodzinę ratuj nas Maryjo. Naucz nas kochać całym sercem , całym bóstwem Twojego Syna Jezusa Chrystusa a naszego jedynego Zbawiciela i Odkupiciela Amen.
 Bożena: 01.04.2020, 16:26
 Kocham Cię Maryjo.
 Bożena: 01.04.2020, 16:17
 Maryjo Królowo Świata i wszystkich serc ludzkich módl się za nami grzesznymi. Kochamy Cię Maryjo polecam Ci moja całą rodzinę ratuj nas Maryjo. Naucz nas kochać całym sercem , całym bóstwem Twojego Syna Jezusa Chrystusa a naszego jedynego Zbawiciela i Odkupiciela Amen.
(1) [2] [3] [4] [5] [6]


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej