Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zadziwiający fenomen w sanktuarium Bra

W miejscowości Bra w diecezji turyńskiej znajduje się sanktuarium Matki Bożej. Od samego początku jego istnienia można zaobserwować niesamowity fenomen kwitnięcia w końcu grudnia drzew dzikich śliwek. Chociaż w tym czasie jest tutaj śnieg i mróz, to kwitnięcie w środku zimy powtarza się każdego roku od przeszło 680 lat i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki.

Drzewka "prunus spinosa" o kolczastych gałęziach, które rosną w tamtejszych okolicach, kwitną raz w roku wiosną. Przy łagodniejszym klimacie w marcu, przy surowszym w kwietniu. Zadziwiający wyjątek stanowi tylko grupa kilkunastu drzew tej samej odmiany, które rosną przy sanktuarium.

Zjawisko to jest skrupulatnie badane przez naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego. Zaczęto je badać już od XVI wieku, ale do dnia dzisiejszego pozostaje dla nich zagadką. Okazuje się, że drzewka "prunus spinosa" przy Sanktuarium są idealnie takie same jak te, które rosną w tej samej miejscowości i okolicy. Naukowcy stwierdzili, że nie ma przyczyn geofizycznych czy jakichś prądów elektromagnetycznych, których działanie mogłoby tłumaczyć to nadzwyczajne zimowe kwitnięcie. Rosną na tym samym rodzaju gleby i w dodatku na północnej stronie, gdzie ciepło i promienie słoneczne docierają w ograniczonych ilościach. Nie ma więc mikroklimatu, który sprzyjałby zaistnieniu tej przyrodniczej anomalii.

Dla ludzi wierzących jest to czytelny znak, który potwierdza autentyczność objawienia się Matki Bożej w tym miejscu 29 grudnia 1336 roku. Tego dnia wieczorem młodziutka mężatka Egidia Mathis, będąca w zaawansowanej ciąży, przebywała na peryferiach miejscowości Bra (prowincja Cuneo w diecezji turyńskiej). Kiedy przechodziła obok przydrożnej kapliczki Matki Bożej, dwóch młodych żołnierzy rzuciło się na nią z zamiarem dokonania gwałtu. Egidia, w desperackim geście obrony, chwyciła się figurki Matki Bożej wzywając Jej pomocy. W tej - wydawałoby się - beznadziejnej sytuacji, nagle z figurki wytrysnął strumień niezwykle silnego światła, który oślepił agresorów i tak ich przestraszył, że w wielkiej panice uciekli z miejsca zdarzenia. Właśnie wtedy objawiła się Matka Boża pocieszając i uspakajając Egidię, że niebezpieczeństwo już minęło. Objawienie trwało kilka minut. Skutkiem ogromnych przeżyć Egidia, zaraz po skończonym objawieniu, urodziła przed kapliczką dziecko. Owinęła je w szal i z trudem udało się jej dotrzeć do najbliższego domostwa. Wieść o tym, co się wydarzyło, rozniosła się lotem błyskawicy. Pomimo późnej godziny, tłumy ludzi zebrały się w miejscu objawienia na modlitwie. Rosły tam drzewa dzikich śliwek, które w jednym momencie pokryty się białymi kwiatami, chociaż działo się to 29 grudnia, a więc w środku mroźnej zimy.

Od tego czasu zjawisko to powtarza się w tym miejscu każdego roku i tego samego dnia - 29 grudnia.

Po kilku latach na miejscu objawień zostało zbudowane sanktuarium. W jego kronikach zostały odnotowane zastanawiające fakty. Czytamy w nich, że 29 grudnia 1877 r. drzewa wyjątkowo nie zakwitły. Pierwsze kwiaty pojawiły się dopiero 20 lutego 1878 r., a więc w dniu wyboru następcy papieża Piusa IX, Vincenzo Gioachino Pecchi, który przyjął imię Leona XIII.

Należy również zauważyć szczególny związek opisywanego zjawiska z Całunem Turyńskim, przechowywanym w tej samej diecezji, w katedrze turyńskiej. "Cudowne" drzewa sanktuarium kwitną od 29 grudnia przez dziesięć dni. Natomiast w 1898 r. kwitnienie, które zaczęło się jak zawsze 29 grudnia, przedłużyło się i trwało przez trzy miesiące, a więc przez cały czas publicznego wystawienia Całunu Turyńskiego. Właśnie wtedy fotograf Secondo Pia zrobił jego pierwszą fotografię i odkrył, że odbicie ciała Chrystusa jest negatywem fotograficznym.

Również 23 listopada 1973 r., kiedy Całun po raz pierwszy był prezentowany w telewizji, drzewa sanktuarium w Bra zakwitły właśnie w tym dniu, a nie jak zawsze 29 grudnia, i miały kwiaty przez całą zimę aż do wiosny. Podobna sytuacja powtórzyła się w 1978 r., kiedy Całun był publicznie wystawiony, i wśród milionów pielgrzymów był również arcybiskup krakowski ks. kard. Karol Wojtyła.

Kwitnące drzewa sanktuarium w Bra są znakiem wzywającym do nawrócenia, ale także symbolem wskazującym na Maryję, o której pisał już prorok Izajasz w słowach: "A wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzenia". W średniowiecznej ikonografii, którą można oglądać na portalach katedr takich jak Notre-Dame w Paryżu czy w Chartres, "drzewo Jessego" jest pokryte kwiatami. Głęboki jest więc symbolizm, który łączy kwiaty z Maryją. Kwitnące zimą drzewa sanktuarium w Bra są czytelnym znakiem obecności i miłości Matki Bożej, która - jak pisze św. Grignion de Montfort - "jest Rajem ziemskim nowego Adama (Chrystusa), który wcielił się tam za pomocą Ducha Świętego by działać w Nim niepojęte cuda. Maryja jest owym wielkim i cudownym światem Boga, pełnym niewypowiedzianych piękności i skarbów; jest wspaniałością, w której Najwyższy ukrył, jakby we własnym łonie, Syna Swego Jedynego, a w Nim wszystko, co najdoskonalsze i najkosztowniejsze".

Zatroskana o wieczny los wszystkich ludzi, Matka nasza - Maryja - chce zaprowadzić każdego człowieka do swojego Syna Jezusa Chrystusa, l dlatego daje nam liczne znaki swojego zatroskania i miłości, które równocześnie są wezwaniem do nawrócenia, czyli do pełnego zawierzenia Bogu. W różnych miejscach na kuli ziemskiej Maryja błaga nas: "Nawróćcie się, póki jeszcze jest czas! Nie porzucajcie Boga i wiary, bo największe niebezpieczeństwo dla ludzkości rodzi się z bezbożnictwa".

Stefan Piotrowski

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 5-8/1997


   

Wasze komentarze:
 Lidia: 03.05.2021, 18:15
 Mateńko proszę Cie o cud uzdrowienia mego męza,mnie Matuchno Twój Syn Umilowany niech ma ,moją rodzinę w opiece ,dziekuję za wiarę ,cud zycia,Jezu Ufam Tobie!❤🙏
 Uniks: 01.01.2021, 23:37
 Misio czego ty jesteś taki głupi.Poproś Boga o swoją mądrość
 TENIA: 29.12.2020, 20:58
 PROSZE O CUD ZDROWIA DLA SIEBIE , O SIŁY DOŻYCIA . MARYJO RATUJ MNIE
 Agnieszka: 29.12.2020, 11:39
 Bądź pozdrowiona Matko Boża na wieki i miej całą ludzkość w opiece swojej. Kochani śliwy zakwitły w tym roku pare dni temu. Pisałam do Sanktuarium we Włoszech i odpowiedź była jednoznaczna. Niech będzie Pochwalony Jezus Chrystus
 Teresa: 28.12.2020, 13:12
 Mateńko Kochamy Cię,otaczaj płaszczem opiki moją rodzinę.
 Beata : 21.12.2020, 23:27
 Czy teraz w grudniu 2020r.sliwy kwitną?
 Bożena: 01.04.2020, 16:27
 Maryjo Królowo Świata i wszystkich serc ludzkich módl się za nami grzesznymi. Kochamy Cię Maryjo polecam Ci moja całą rodzinę ratuj nas Maryjo. Naucz nas kochać całym sercem , całym bóstwem Twojego Syna Jezusa Chrystusa a naszego jedynego Zbawiciela i Odkupiciela Amen.
 Bożena: 01.04.2020, 16:26
 Kocham Cię Maryjo.
 Bożena: 01.04.2020, 16:17
 Maryjo Królowo Świata i wszystkich serc ludzkich módl się za nami grzesznymi. Kochamy Cię Maryjo polecam Ci moja całą rodzinę ratuj nas Maryjo. Naucz nas kochać całym sercem , całym bóstwem Twojego Syna Jezusa Chrystusa a naszego jedynego Zbawiciela i Odkupiciela Amen.


 ANDRZEJ : 07.03.2019, 12:43
 CHWAŁA PANU BOGU ! MATKO NAJŚWIĘTSZA, DZIĘKUJEMY BARDZO !
 oils : 19.09.2018, 06:32
 Panie wspomoz.
 Basia : 20.06.2018, 18:15
 Matko Boża pomóż mi aby to co jest moim utrapueniem odeszło ode mnie, i miej w opiece mojego męża
 ANETA: 18.04.2018, 00:22
 MARYJO MATKO BOŻA Z CAŁUNEM TURYŃSKIM URATUJ MNIE ANETĘ Z TEGO I ZE STRACHU I Z BÓLU I Z TYCH ZŁYCH POŁĄCZEŃ MOJĄ GŁOWĘ TWARZ OCZY WŁOSY I CIAŁO DUCHA DUSZĘ UMYSŁ,URATUJ MNIE ANETĘ Z TYCH ZŁYCH POŁĄCZEŃ LUDZI I Z TYCH ZŁYCH LUDZI I DUCHÓW ,I Z TYCH ZNISZCZEŃ MOJEJ LEWEJ I PRAWEJ STRONY TWARZY GŁOWY OCZU USZU DUCHA DUSZY I CIAŁA SKÓRY UST WŁOSÓW MIESZKÓW WŁOSOWYCH I MIESZKANIA MAJĄTKU WYNAGRODZENIA ANETY CZOŁA UMYSŁU CHODZENIA ODDECHU ŚPIEWU MOWY ODŻYWIANIA SNU WYDALANIA ODDECHU NIEPOKALANE SERCE MARYJI POCZĘCIE PROSZĘ CIĘ o co mam prosić PROSZE PRĘDKO zabij ich PROSZĘ BŁAGAM BOŻE PRĘDKO POMÓŻ MNIE ANECIE MUSZĘ SPAĆ URATUJ MNIE ANETĘ URATUJ MNIE ANETĘ BŁOGOSŁAWIĘ CIĘ BOŻE JEZUS CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁY URATUJ MNIE ANETĘ PRĘDKO.DZIĘKUJĘ.KOCHAM CIĘ 😍 MARYJO MA
 Krystyna Barbara: 14.04.2018, 00:49
 Matenko Najlaskawsza przepraszam za wszystkie grzechy którymi zraniłem Twojego Syna,a Naszego Pana Jezusa Chrystusa .Dziekuje Wam Jezu,Maryjo,Józefie za moje dzieci i błagam o potrzebne łaski dla nas.Blogoslawcie nam,Oswiecajcie nas Dopomagajcie nam Ratujcie nas Amen Jan,Anna,Krzysztof, Paweł, Krystyna Barbara
 Karolina: 29.12.2017, 16:07
 Byłam Tam 3 lata temu. Był mróz ok -4 stopnie w dzień. Kwiaty kwitły. Są przepiękne. Kwiaty pojawiają się tylko na Cudownych drzewach. Obok rosną rośliny tego samego gatunku ale nie kwitną. Jeżeli ktoś twierdzi, że to legenda niech pojedzie a uwierzy.
 matka: 27.12.2017, 18:44
 Maryjo, błagam Cię o łaskę zdrowia dla mojego syna. Oddaje go w Twoją świętą opiekę i ufam żarliwie że mnie wysłuchasz. Królowo rodzin wysłuchaj pokornej prośby matki pozwól mu czynić dobro i żyć dla chwały Bożej.
 Michał : 09.12.2017, 00:37
 Drodzy Polacy proszę zwrócić uwagę na datę publikacji tego artykułu - 1997 rok. A sama legenda ma 650 lat , i mało kto chyba wierzy w nią w śród rodowitych Włochów, nawet wśród mieszkańców tego miasteczka. Pomimo tak rozwiniętych portali społecznościowych , zdjęcia zamieszcza tylko jedna osoba średnio raz na dwa lata w internecie nowych zakwitnięć ,nawet oficjalna strona sanktuarium ma zamieszczone te same zdjęcia od wielu lat. Gdyby wierzono w tą legendę to co roku siostry zakonne opiekujące się tym ogrodem przy sanktuarium zamieszczałyby nowe doroczne zdjęcie z zakwitniecia, niedowiarkom polecam spróbować poszukać zdjeć i dat zamieszczenia tych zdjęć , wtedy przekonają się ...że od kilkunastu lat tym tematem interesują się tylko Polacy.
 Pan Tadeusz: 01.04.2017, 11:07
 A czy w grudniu 2016 śliwy zakwitły?
 ela 26.03.2017: 26.03.2017, 21:08
 Proszę o uzdrowienie Maćka - Matko pozwól mu uwierzyć w siebie i znaleźć jego miejsce w życiu.
 józefa: 24.02.2017, 22:03
 Przepraszam cię matuchno za wszystko co było złe
(1) [2] [3] [4] [5]


Autor

Treść

Nowości

Litania do bł. Jerzego PopiełuszkiLitania do bł. Jerzego Popiełuszki

Na tamie we WłocławkuNa tamie we Włocławku

Co nam może dziś dać ksiądz Jerzy?Co nam może dziś dać ksiądz Jerzy?

Bł. Aniela Salawa Wobec duszy mojej Pan Bóg miał zamiary wielkieBł. Aniela Salawa Wobec duszy mojej Pan Bóg miał zamiary wielkie

Wiersze o świętym Franciszku z AsyżuWiersze o świętym Franciszku z Asyżu

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej