Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Polucje - temat nieco wstydliwy...

Znany i bardzo sympatyczny komik amerykański Bill Cosby opisuje w swoich wspomnieniach, jak pewnego dnia - będąc nastoletnim chłopcem - po obudzeniu się niespodziewanie stwierdził, że całe jego prześcieradło jest mokre! Przerażony i zawstydzony próbował jakoś zatuszować tę przykrą dla siebie sytuację, co stało się powodem różnego rodzaju perypetii, które opisuje z dużym humorem.

Podobne zdarzenie staje się udziałem wszystkich dorastających chłopców. I z reguły - tak jak u Billa Cosbiego - sytuacja ta powoduje zmieszanie i zawstydzenie, bo zazwyczaj nikt młodego chłopaka na nią nie przygotowuje.

Tymczasem, jak wiemy dobrze, polucje czyli nieświadome wytryski nasienia są normalnym zjawiskiem u dorastających chłopców i u młodych mężczyzn, szczególnie jeśli nie żyjąc w małżeństwie nie prowadzą życia płciowego. Chciałbym kilka zdań poświęcić temu - nie wiadomo dlaczego - wstydliwemu tematowi, rozważając szczególnie, czy zjawisko to może mieć coś wspólnego z grzechem.

Jakie są przyczyny polucji? Otóż w męskich narządach płciowych trwa nieustanna produkcja plemników (w ciągu minuty powstaje około 500 plemników). Plemniki te do chwili rozpoczęcia współżycia płciowego w małżeństwie do niczego nie są potrzebne, ich nadmiar musi być usuwany. I właśnie polucja jest drogą usuwania nadmiaru plemników (plemniki są też wydalane z organizmu przy okazji oddawania moczu).

Polucja może mieć miejsce w czasie snu (tak dzieje się najczęściej), może też zdarzyć się na jawie. W czasie snu polucja następuje z czysto naturalnych przyczyn, jako pewien sposób odprężenia fizjologicznego i psychicznego. Z reguły towarzyszą jej marzenia i sny o treści zmysłowej. Może mieć miejsce jeden, dwa razy w tygodniu. Gdyby zdarzała się częściej, może być przejawem jakiegoś stanu chorobowego, wymaga więc konsultacji lekarskiej.

Niezamierzona polucja może również zdarzać się na jawie. Odbywa się wówczas na zasadzie czysto fizjologicznego odruchu. Może być wywołana nawet przez drobne przyczyny. Bywa też stanem chorobliwym, zdarzającym się na skutek osłabienia organizmu.

Polucja jest najlepszym świadectwem tego, że nieprawdziwe są twierdzenia, jakoby mężczyzna musiał prowadzić życie seksualne, bo inaczej "nadmiar spermy uderzy mu do głowy". W organizmie nie ma "nadmiaru spermy" - nadmiar jest usuwany w drodze polucji.

Czy polucja może być grzechem? Jeśli odbywa się w sposób naturalny - jako niezależny od woli człowieka wytrysk nasienia, nie może być grzechem. To przecież sama natura człowieka (stworzona przez Boga!) przewiduje taką drogę usuwania nadmiaru nasienia. Niezależnie od tego trzeba stwierdzić, że grzechem jest tylko to, czego pragniemy lub na co się godzimy. Niezamierzona, świadomie niczym nie sprowokowana polucja nigdy więc nie będzie grzechem. Nie są grzechem również sny i obrazy (mimo ich niekiedy erotycznego charakteru), jakie się łączą z tym przeżyciem - są one naturalnym tłem polucji wynikającym z silnego powiązania sfery płciowej z funkcjami mózgu, zwłaszcza wyobraźni.

Mogą być jednak sytuacje, gdy polucja jest w jakiś sposób sprowokowana. Jeśli ktoś prowokuje polucję świadomie jej pragnąc, jest to bardzo poważne wykroczenie moralne - właśnie dlatego, że wykracza przeciw naturze w bardzo ważnej sferze życia ludzkiego. Gdy owo prowokowanie polucji następuje przez drażnienie narządów płciowych mamy do czynienia z masturbacją. O tym, że jest ona grzechem, wszyscy raczej wiedzą. Warto jednak zauważyć, że prowokowanie polucji może dziać się również w inny sposób - np. przez świadome prowokujące wyobrażenia, podniecającą lekturę czy rozmowę. W każdej takiej sytuacji - jeśli owe wyobrażenia, lektura czy rozmowa mają miejsce specjalnie po to aby wywołać polucję - mamy do czynienia z grzechem ciężkim.

Nieco inaczej jest, gdy polucja następuje wskutek złej lektury, obrazu, nieskromnych myśli czy rozmów, jednak podjęto je nie w celu wywołania polucji, a zdarzyła się ona niejako "przy okazji". Grzeszna jest wówczas oczywiście już sama lektura, rozmowa czy wyobrażenia. Zaś to, czy mamy do czynienia z grzechem ciężkim jest kwestią indywidualną - zależy m.in. od tego, jaka jest owa przyczyna polucji oraz od tego, na ile jest się świadomym, że polucja może mieć miejsce.

Nie ma więc powodu, by przejmować się zdarzającymi się nieświadomymi nocnymi czy dziennymi polucjami - są one normalnym zjawiskiem u płci męskiej w pewnym wieku. Nie wolno natomiast świadomie polucji prowokować, nie wolno również dopuszczać lektur, obrazów, myśli czy rozmów, które mogą polucję spowodować.

Krzysztof Jankowiak

Artykuł pochodzi z pisma formacyjnego
Ruchu Światło-Życie "Wieczernik"

Wasze komentarze:
Krzysiek: 30.04.2021, 10:32
Szczęść Boże + Temat jest naprawdę trudny nawet dla 30 latka bo podczas polucji trudno rozeznać czy obrazy które jakby naturalnie napływają nie są zbyt późno zwalczane... jest to bardzo delikatna i trudna materia gdzie łatwo o nadużycia i lękliwe skrupulanctwa. Módlmy się do Ducha Świętego by również tą sferę prowadził by służyła miłości w Bożym zamyśle, a nie egoizmowi, lękom, samopogardzie, wstydowi i temu co blokuje nas na Bożą miłość. Pan Bóg stworzył człowieka z jego seksualnością i powiedział "bardzo dobre". Oby prowadził nas także w tej sferze +
Jacek: 30.01.2021, 19:58
Czy administracja czuwa nad dobrymi sprawdzonymi treściami artykułów, doborem odpowiednich autorów treści opisywanych w portalu a szczególnie nad komentarzami piszącymi przez jak widzę zdeprawowanych użytkowników?
wow: 02.06.2020, 18:14
Wiadomo, że pojęcie "grzeszności", zwłaszcza w wydaniu KK, nie jest absolutnie tożsame z moralnością, ale po prostu wow! "Myślozbrodnia" (czy jak tam było przetłumaczone "thought crime" Orwella) - tyle powiem.
Anonim... : 29.12.2019, 20:49
A Ja mam bardzo dobra radę dla Was Mężczyźni zakładajcie Sobie Prezerwatyw na noc...
Nikodem: 14.12.2019, 22:22
Ja żyję sam i te problemy są codziennością Mam częste erekcje za dnia oraz zmazy zaraz przy wstawaniu z łóżka I nie są mi obce samoistne wycieki preejakulatu Jednak nie skupiam się na tym Przecież mamy cywilizację chusteczki jednorazowe łazienki bieżącą wodę i środki higieniczne,, Miłość prawdziwą poznaje się po tym że cała osoba we wszystkich swych przejawach życiowych promieniuje bezinteresownością ofiarą oddaniem samego.siebie Chrystusowi Iść za Chrystusem oznacza naśladować Go w miłowaniu człowieka" - powiedział mój Mistrzu Życia Duchowego- który będzie beatyfikowany: Ojciec Józef Kozłowski SI A za Chrystusem idziemy wszyscy wierzący Moim zdaniem pogoda ducha i wielka ufność we wszystkim pomagają
lili: 09.03.2018, 16:35
co
michal: 29.02.2016, 16:08
Jak mozna sie przygotowac
Tomasz: 25.09.2015, 15:19
Nikt mi nie wmówi mi że polucie to grzech
to ja utne sobie jajka: 01.09.2015, 21:53
a jak 3-latki się odruchowo masturbują to grzeszą???
pff: 03.03.2015, 08:19
taa, i już widzę, jak każdy facet czeka sobie spokojnie, aż zaplami pościel i ubrania lub ma już takie ciśnienie, że ledwo nad nim panuje i ma z tym nic nie robić. Ogarnijcie się, co za bajki. Plemniki są wydalane w moczu..co za bujda na kółkach. Do ginekologa najpierw ! Ile tych plemników. Dosłownie garstka osłabionych i to tych, które zostały po wytrysku w przewodzie. Z tym wszystkim jest jak z prezerwatywami. Nikt nie mówi, prawie każdy używa. I tak jest też z masturbacją.
mysiek: 05.03.2014, 08:34
Przeczytałem artykuł i zgadzam się z nim. Bardzo dobrze że pada tu stwierdzenie: plemniki są też wydalane z organizmu przy okazji oddawania moczu :)\ to jest oczywiście prawdą. Dodam kilka ciekawych wniosków: 1 Abstynencja seksualna u mężczyzn nie prowadzi do choroby. To po pierwsze. Prowadzi ale nie do choroby tylko do wzrostu sfery ontologicznej (duchowej) oraz do panowania nad ciałem. 2. Rozładowania napięcia seksualnego przez polucje jest naturalną drogą usuwania nadmiaru nasienia u mężczyzn. W młodszym wieku jest zjawiskiem częstszym w starszym może zaniknąć i nic się nie będzie działo złego z organizmem. Polucja nie prowadzi do chorób ale cytuję autora: Mogą być jednak sytuacje, gdy polucja jest w jakiś sposób sprowokowana. To sprowokowanie to nasze świadome myśli pobudzone przez świadomie oglądanie obrazów, świadome czytane tekstów oraz świadome rozmowy o seksie. Kiedy następuje zgoda na polucję poddajemy naszą wolną wolę. Czym jest poddanie woli ? ZNIEWOLENIENIEM Panowania nad ciałem nie powinno obejmować blokowania przez myślenie polucji ale też nie powinno obejmować jej przywoływania. Mamy tu dwa stany nierównowagi myślowej. Każdy z nich jest wykroczeniem. Blokowanie przez myślenie może wywołać frustrację i prowadzić do masturbacji. Masturbacjia pogłębia frustrację i może prowadzić do depresji. Mamy tu proces który prowadzi do: UPADKU w sferze ciała i ontologicznej (duchowej) Tak więc przy-z-wolenie (PRZY UDZIALE WOLNEJ WOLI) może wywołać polucję. Jest to prawdą ! W Biblii jest zawarte stwierdzenie Jesusa: jeśli pomyślisz o kobiecie już zgrzeszyłeś (w myślach). Jest to prawdą ! W buddyzmie jest stwierdzenie że małę dziewczynki należy traktować jak dzieci, rówieśniczki jak siostry a dorosłe kobiety jak matki. Oczywiście chodzi tu o odmienną doktrynę niż chrześcijańska ale nauki nigdy dość. Jest to droga mnichów dążących do oświecenia. Zwróćcie ugagę że zasada jest słuszna. Człowiek nie będzie panował nad ciałem jeśli nie zapanuje nad sferą seksualną. Jeśli nie panuje nad ciałem to co z nim można zrobić ? ZMANIPULOWAĆ Dlatego świat ma gotową receptę na seksualność i wiele autorytetów lekarskich próbuje udowodnić że całkowita abstynencja seksualna prowadzi do choroby. Podczas gdy nie abstynecja prowadzi do choroby ale myślenie o niej ! pozdrawiam Mysiek ps: Pozdrawiam Was życzę abyście nie wierzyli Światu, zaufali Bogu jeśli wierzycie a jeśli nie to zachęcam do zaufania logice i zdrowemu rozsądkowi. Pozostanę pod pseudonimem bo może żona przeczyta ten tekst :)\ Trzymajcie się chłopy trzeba budować Rodzinę i Pokój na tej upadającej ziemi i łez padole !!!
szejkers: 12.01.2014, 09:59
Katarzy , waldensi czy gnostycy mieli rację. Ciało człowieka tylko mu utrudnia nawiazania duchowych relacjii i jest częścią zła tego świata. Dlaczego doskonała dusza jest uwięziona w czymś tak złym jak ciało?
Anonim: 17.11.2013, 18:58
"Grzeszna jest wówczas oczywiście już sama lektura, rozmowa czy wyobrażenia. Zaś to, czy mamy do czynienia z grzechem ciężkim jest kwestią indywidualną - zależy m.in. od tego, jaka jest owa przyczyna polucji oraz od tego, na ile jest się świadomym, że polucja może mieć miejsce. " Przecież zwykle mówi się, że wszystkie grzechy seksualne mają materię ciężką, czyli rozmowy i wyobrażenia erotyczne też. Czyżby autor artykułu sugerował coś innego?
wala: 22.09.2012, 17:03
najlepiej to się wykastrować i po sprawie :/
do antykler: 30.04.2012, 20:49
Czego szukasz na stronach katolickich?
antykler: 30.04.2012, 17:27
W NORMALNYM KRAJU ZA TAKIE POGLĄDY BYŁBY PROKURATOR Z URZĘDU
do ktos: 08.03.2012, 18:45
Tak jest to grzech ciężki
Ktos: 08.03.2012, 17:08
A czy jeśli ktoś masturbuje się, żeby nie mieć polucji, to jest grzech?
grandalf: 15.01.2012, 09:33
a jak mam te zmazy dzienne to kiedy to przejdzie bo ten zapach w dzień, który czuje to mnie od niego szlag trafia... PS 4 miesiące brakuje do 14 roku życia
Anonim: 08.01.2012, 09:29
Się zabezpieczam, bokserki i piżamę zakładam ;p. Zazwyczaj je mam mokre, ale na pościel już tak dużo jako 3 ogniwo nie przechodzi i nie jest mokra, to powinienem ją zmieniać? Ogólnie to mam wstręt do spermy i ciężko mi spać w tej pościeli mimo, że nie jest mokra, ale z mokrej piżamy coś mogło przejść ;p. Za często pościeli też nie mogę zmieniać, bo potem jak na idiotę na mnie patrzą -.-
(1) [2] [3]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej