Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uroczystość Chrystusa Króla

Ez 34,11-12.15-17; 1 Kor 15.20-26.28; Mt 25,31-46

KRÓL

Boże, jak ten czas leci - wyrywa się niekiedy z naszych ust takie stwierdzenie, gdy spoglądamy na biegnące wskazówki zegara albo wyrywane kolejne kartki z kalendarza. Żyjemy w przestrzeni czasu. Dzielimy go i na różne sposoby zaczynamy, i kończymy przeżywając w zmiennych nastrojach początki i końce pór roku i pór czasu. Znamy dokładnie rok kalendarzowy pełen dat i zakodowanych w pamięci wydarzeń. Nowy rok witamy zawsze z wielką nadzieją, że będzie to rok szczęśliwy, pogodny, pełen dobrych spotkań, życzliwych ludzi, dni długich jak w pełni lata lub kolorowych jak jesienne kwiaty. Cóż, każdemu wolno żyć marzeniami.

Dzieci mają swój rok szkolny pełen miarowego rytmu szczęśliwie przerywanego feriami i świętami i wypełniony zdarzeniami, które się powtarzają. Studenci mają swój rok akademicki z kolokwiami, egzaminami i semestrami. Ludzie dorośli mają ponadto swoje, bardzo osobiste miary czasu, które przypominają o rocznicy ślubu albo śmierci. Oto człowiecza dola trwania w okowach chwil.

I Kościół ma swój kalendarz, również pełen wydarzeń dotykających zwyczajnych ludzkich radości i powtarzających się bólów ludzkiej egzystencji. I w ten człowieczy świat wkracza z wielkim zaproszeniem do udziału współtworzenia z Bogiem samym lepszego jutra, które zakotwiczone w ziemi sięga aż do nieba. I jak dobra, zatroskana matka prowadzi swe dzieci po drogach ich życia, ukazując Dom Ojca, który jest Miłością.

Dzisiejsza niedziela zamyka kolejny rok liturgiczny wspaniałą klamrą uwielbienia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a w Bożym słowie teksty wielkie i oszałamiające. Oto w rozedrgany świat ludzkich serc przepełnionych bezkresną nostalgią wkracza prorok Ezechiel ze swoją przepiękną wizją Boga przygarniającego człowieka uwikłanego w tragiczne, ludzkie zagubienia. A wszystko przedstawione w obrazie pasterza i owiec, obrazie bliskim i dobrze znanym tamtym ludziom: "To mówi Pan Bóg: Oto ja sam będę szukał moich owiec i będę miał o nie pieczę ... uwolnię je ze wszystkich miejsc, dokąd się rozproszyły w dni ciemne i mroczne... Ja sam będę pasł moje owce i Ja sam będę je układał na legowisko... zagubioną odszukam, zabłąkaną sprowadzę z powrotem, skaleczoną opatrzę, chorą umocnię ... będę o pasł sprawiedliwie".

Ezechielu, twoje proroctwo wypowiedziane w tragicznych godzinach niewoli tego narodu, musiało być balsamem na rany tamtych biblijnych ludzi. To musiało być światło w ciemności i nadzieja w zwątpieniu. To była jasna deklaracja, że jest Ktoś, kto czuwa, kto broni i leczy. Myślę o tym, czy oni mieli w sobie jeszcze dość siły, by w to uwierzyć i czy dotarło do nich twoje groźne zakończenie proroctwa: "Oto ja osądzę poszczególne owce, barany i kozły".

Wsłuchuję się z głośnym biciem serca w ewangeliczną zapowiedź Dnia Ostatniego "gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale". Oczami własnej duszy staram się wyobrazić sobie to, o czym mówił Jezus: "I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo przygotowane wam od założenia świata ... i do tych po lewej stronie: idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom". Dobry i troskliwy Pasterz zapowiadany przez Ezechiela, Król królów, ujawni ludzkie żywoty i odsłonią się prawdziwe biografie i wszystko co do tej chwili mogło być skryte i tajemne. To będzie dzień ujawnienia prawdy ludzkich decyzji, które Bóg uszanował. To będzie sąd, który człowiek sam sobie zgotował.

Słyszę św. Pawła roztaczającego przed wiernymi w Koryncie wizję Bożego Królestwa i z drżeniem serca pytam samego siebie, ile jest we mnie tego, o czym mówił Apostoł: "aby Bóg był wszystkim we wszystkich".

ks. Wojciech Kosyna
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 24/99Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Kazimierzśw. Kazimierz

Modlitwa do św. KazimierzaModlitwa do św. Kazimierza

Litania do św. KazimierzaLitania do św. Kazimierza

bł. Jan Antoni Farinaśw. Jan Antoni Farina

Modlitwa do św. Jana Antoniego FarinyModlitwa do św. Jana Antoniego Fariny

Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?Dlaczego Kościół nie zajmuje się ludźmi biednymi?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej