Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy wyda owoc? (Łk 13, 1-9)


W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: "Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie". I opowiedział im następującą przypowieść: "Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: "Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?" Lecz on mu odpowiedział: "Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć".

Bozia cię pokarała!" "Nie, nie wolno tak mówić, Bozia tak nie funkcjonuje." Schodząc do naszego, już dorosłego życia, możemy ukrywać się za skrajnościami w naszym rozumieniu srogości czy pobłażliwości Bożej, zapominając o rzeczywistości, jaka nas otacza: jak nas wychowywali nasi rodzice, jak wychowuje-. my własne czy powierzone nam dzieci. Jak traktujemy innych, jak inni nas traktują w konkursach, jeśli wygrywamy lub przegrywamy., Jak traktuje nas życie. "Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie." To może nas spotkać jakaś zła konsekwencja naszych, poczynań? Przecież Bóg jest dobry!

To prawda... I dlatego może powiedzieć: "Kocham i wymagam... byś był szczęśliwy, byś jak najlepiej się wyspał na tym, jak sobie pościelesz". Ciągle daje nam szansę, ciągle nas pozostawia "jeszcze na ten rok". "Może wyda owoc?" I nie jest Bogiem deistów, któremu obojętne są nasze losy, ale również nas poucza naszym czy innych życiem. Jak tłumaczy nam dziś Św. Paweł: "Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, iż byśmy nie byli skłonni do złego".

Bóg jest Panem historii, czy tej perwersyjnej, dopuszczonej przez Niego (jak w przypadku Hitlera, Piłata czy innych im podobnych), czy tej obojętnej moralnie, jak "decyzja" wieży, by się zawalić, czy tej "dobrej", jak uśmiech bliskiej osoby. Jednak wszystko' to jest "ku dobremu" dla tych, którzy Go miłują (por. Rz 8,28).

W Nowym Testamencie tylko Łukasz stosuje dziś użyty grecki termin "nawóz". Ten boski ogrodnik, Pan naszego życia, nie zawsze stosuje tylko mleko i miód. Potrafi się uciekać również o do niewykorzystanych resztek, do błędów, do przegranych, do grzechów, które również w naszym życiu mogą odegrać wielką, o pozytywną rolę. Pan Bóg nierychliwy... czy, jak powtarza nam dzisiejszy psalm: "łaskawy, nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy". Czeka na nasze przyswojenie przez nas różnych nauk życiowych, tak aby w końcu zmienić nasze myślenie, bo to oznacza, grecki termin tłumaczony jako "nawrócenie". "Jeśli się nie nawrócicie ...", nasze życie może nie mieć sensu.

Papież Franciszek mówił w Panamie o świętym, który może pomóc nam odnaleźć sposób dojścia do zmiany myślenia: "[Abp, Oscar] Romero był w stanie dostroić się i nauczyć się życia w Kościele, ponieważ bardzo głęboko kochał tego, który zrodził go w wierze. Bez tej głębokiej miłości bardzo trudno byłoby zrozumieć jego dzieje i nawrócenie, ponieważ to właśnie ta miłość poprowadziła go do męczeństwa".

ks. Michał Twarkowski

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 marca 2019Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnejśw. Gabriel Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej BolesnejModlitwa do św. Gabriela Possenti od Matki Bożej Bolesnej

Litania do św Gabriela od Matki Bożej BolesnejLitania do św Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

Modlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej BolesnejModlitwa w chorobie do św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej

ks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawróceniaks. Franciszek Blachnicki - Apostoł nawrócenia

Modlitwa do ks. Franciszka BlachnickiegoModlitwa do ks. Franciszka Blachnickiego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej