Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Radość kochania.
Współżycie seksualne chrześcijańskich małżonków


Olivier Belleil

Polecamy
Radość kochania. Współżycie seksualne chrześcijańskich małżonków

Wydanie: Kraków 2007
ISBN: 978-83-7482-083-7
Ilość stron:  166 
Oprawa: miękka 
Wydawnictwo: eSPe

Sugerowana cena wydawcy: 21.90 zł Nasza cena: 20.80 zł

     Opis:

     Wielu ludzi uważa, że Kościół nie zna się na sprawach związanych z seksualnością i że jego nauczanie w tej kwestii jest przestarzałe. Ta krytyka powoduje u niektórych chrześcijan swoisty kompleks.

     Autor niniejszej książki stara się więc wykazać, że Kościół niesie dobrą nowinę także małżonkom i że dotyczy ona także ich miłości, w tym ich pożycia małżeńskiego. Czerpiąc ze swego długoletniego doświadczenia i opierając się na Piśmie Świętym, Olivier Belleil wychwala miłość i ukazuje osobom kochającym się konkretne drogi ku szczęściu w małżeństwie. Zaskakujące jest porównanie współżycia małżeńskiego i Eucharystii...

     Recenzje książki:

Płciowość błogosławieństwem

     Sobór Watykański II na nowo przypomniał o tej prawdzie, iż "wierni każdego stanu i zawodu powołani są do życia w pełni chrześcijańskiego oraz doskonałej miłości" (Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, nr 40), a więc księża, osoby samotne, także małżonkowie. Obecnie pojawiło się już i ciągle pojawia wiele pozycji na temat duchowości małżeńskiej. Jakie miejsce w tej duchowości zajmuje seks? A może go tutaj nie ma...

     W niniejszej książce Radość kochania mowa jest - jak mówi sam podtytuł - o współżyciu seksualnym chrześcijańskich małżonków. Jej autor - mąż i ojciec siedmiorga dzieci - w odpowiedzi na zarzuty wielu ludzi, iż nauka Kościoła w sprawach płciowości jest przestarzała, chce ukazać, że "Kościół niesie małżeństwom dobrą nowinę we wszystkich wymiarach ich miłości", także w kwestii współżycia seksualnego.

     Na początek autor przypomina o dwóch wymiarach współżycia: zjednoczeniu małżonków, które wyraża się przez język ciała oraz o płodności. Autor w swej książce omawia ten pierwszy aspekt - ów "miłosny związek", pomija natomiast to, co wiąże się z regulacją poczęć czy z naturalnymi metodami planowania rodziny.

     Punktem wyjścia są bardzo ważne cztery postawy w kontekście płciowości, tzw. grupa PODZ... Cóż ten tajemniczy skrót znaczy?

     * P-Pragnienie: tu czymś koniecznym jest podtrzymywanie ognia miłości małżeńskiej, która wyraża się przez rozmaite gesty. Wygaszenie tego ognia wcale nie wymaga wody, wystarczy go po prostu nie podtrzymywać.

     * O-Obowiązek: w jakim sensie można mówić o obowiązku w kontekście miłości?

     * D-Dyspozycyjność: jak pisze autor - "często tym, czego brakuje, nie jest czas... lecz miłość".

     * Z-Zależność: sposób, w jaki przeżywamy życie codzienne ma wpływ na sposób, w jaki przeżywane jest współżycie płciowe - nie da się tego oddzielić!

     Autor porównuje współżycie płciowe - co na pierwszy rzut oka wydaje się szokujące! - do... Eucharystii. Dlatego też w dalszej części opisuje poszczególne "etapy" współżycia opierając się na elementach Mszy św.:

     1. Obrzędy wstępne - prośba o przebaczenie: tu należy przypomnieć słowa św. Pawła "niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce" (Ef 4, 26).

     2. Liturgia słowa: Bóg mówi do nas słowa życia, my też powinniśmy mówić w małżeństwie słowa, które są błogosławieństwem. To z jednej strony słuchanie drugiego i wyrażanie siebie.

     3. Przygotowanie darów: tu ważne są trzy "sprawy": to, co współmałżonkowie myślą o płciowości, o sobie samych i o sobie nawzajem.

     4. Komunia: "stają się jednym ciałem" (Rdz 2, 24).

     5. Dziękczynienie: "Jakże mam wysłowić szczęście tego małżeństwa, które wiąże Kościół, ofiara eucharystyczna umacnia, a błogosławieństwo pieczętuje, aniołowie ogłaszają, a Ojciec potwierdza?" (Tertulian).

     6. Rozesłanie: "Każde z małżonków otrzymało w miłosnej komunii siłę, wynikającą z sakramentu małżeństwa, do wykonywania swoich obowiązków męża czy żony".

     Gdy powiedziałam moim kolegom, do czego autor porównuje współżycie płciowe małżonków, otworzyli ze zdumienia oczy. Sam autor pisze o tym w sposób radosny, jasny i prosty, a kto może pojąć, niech pojmuje!


Justyna Smerecka

   

Wasze komentarze:
 S : 07.01.2009, 12:19
  Pewnie tak , dobry Bog pozwolil bys zobaczyla sie z Ania !!!!!!!!!! Chwale Tobie oddaje Panie... Dziekuje ze troszczysz sie o nas...
 owieczka: 05.01.2009, 23:19
 są Anioły które strzegą...ja spotkałam niestety takie które mnie OsTRZYGŁY...a na zimę to zimno takiej owcy...ważne że barany mają ciepłe futerko:) na mroźną zimę
 magda: 05.01.2009, 20:48
 Reniu! Nawet nie wiesz jak bardzo potrzebowalam tego przypomnienia o wielkiej milosci jaka Bog do mnie zywi..... Wiesz, jutro sa moje urodziny. Od kilku dni przezywam wielkie rozterki, trrudnosci zycia i warunkow w jakich jestem dolozyly sie do choroby, smutku, wracaja przezycia z przeszlosci... Brak mi Ojca, ktory byl a tak naprawde nie byl... Przypominaj ludziom o tym, ze Bog jest i ze kocha i ze zsyla Anioly, by nas strzegly.... Bog Ci zaplac za to!
 wiatr: 05.01.2009, 13:44
  RENATA ... HYMN ... Uwielbienia i Dziękczynienia ... PANU ... STWÓRCY ... MIŁOŚCI ... Zaśpiewała ... no i chyba ... ZIEMIA ZADRŻAŁA ...bo Jasność ...Światło ... rozbłysło ... i cieplej się uczyniło , chociaż na świecie ... przymroziło . Ciepło ...pozdrawiam !
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej