Opis:
Pierwszy album o Objawieniu w Guadalupe!!!
Guadalupe to obecnie dzielnica México City - stolicy Meksyku, gdzie w 1531 roku Matka Boża objawiła się Indianinowi Juanowi Diego i przekazała światu swój AUTOPORTRET. Jest to pierwsze uznane przez Kościół objawienie maryjne, zaś Cudowny Obraz z Guadalupe, na którym Maryja sama odbiła swój wizerunek, to do dziś jedyny autoportret Matki Bożej, jaki posiada ludzkość.
Guadalupe to najliczniej odwiedzane sanktuarium maryjne świata, gdzie co roku przybywa ponad 12 milionów pielgrzymów, czyli 3 razy więcej niż na Jasną Górę.
Guadalupe to także miejsce pierwszej zagranicznej podróży apostolskiej Jana Pawła II, który wyznał: "Czuję się pociągany przez ten Obraz Matki Bożej z Guadalupe... Ona mnie przyzywa". Ojciec Święty dodał: "bije tu macierzyńskie serce Maryi".
Trudno znaleźć opowieść o Maryi, która byłaby piękniejsza od "Nican Mopohua" - zapisanego w indiańskim języku náhuatl tekstu, dzięki któremu ludy Ameryki odnalazły u boku Matki swą własną, niepowtarzalną drogę od dawnych bożków do Chrystusa.
Z przedmowy Paula Badde
wydawcy miesięcznika "Vatican"
autora książki "Guadalupe. Objawienie,
które zmieniło dzieje świata"
Recenzje książki:
Guadalupe: historia i fotografie
Polwen po raz kolejny zrobił kawał świetnej roboty i wydał znakomity, bogaty w piękne i wartościowe ilustracje album dotyczący objawień Matki Bożej w Guadalupe z 1512 roku.
W zasadzie możemy mówić o dwóch warstwach albumu. Pierwsza to teksty, druga to ilustracje. Nie można mówić jednak absolutnie o częściach, bowiem obie warstwy zostały usytuowane tak, że się przeplatają. Jako że jest to album, trudno byłoby pisać obszerną recenzję na jego temat. Ograniczę się więc do opisania, co znajdziemy wśród zaproponowanych nam przez Polwen tekstów oraz wymienię najistotniejsze elementy, jakie obejrzymy na ilustracjach.
Wśród tekstów znajdziemy:
- przedmowę Paula Baddego;
- liczne komentarze obok zdjęć;
- opowiadanie o krwawych Aztekach i brutalnych Hiszpanach, którzy podbili należące do nich tereny;
- szeroko opisaną historię objawień;
- omówienie przesłania Maryi z Guadalupe;
- dwa spojrzenia na obraz Maryi z Guadalupe: hiszpański i aztecki (myślę, że to najbardziej zaskakujący element albumu; zwłaszcza spojrzenie Indian jest niesamowite; widać tutaj znakomicie, jak świetnie zostały dobrane przez Maryję poszczególne elementy Jej stroju i Postaci);
opisy cudów zamkniętych w samym obrazie i odkrywanych stopniowo w kolejnych wiekach (sam fakt, że obraz został odciśnięty przez Maryję na materiale, który rozpada się po kilkunastu latach, a w tym przypadku trwa nienaruszony do dziś, już jest cudem);
- cuda związane z obrazem (włącznie z kwietniowym cudem, gdy podczas Mszy w intencji dzieci zabitych przed narodzeniem "z łona Matki Bożej przedstawionej na Wizerunku wydobyło się jasne światło, które utworzyło kształt nienarodzonego dziecka" [s. 67]);
- opis związków Jana Pawła II z Guadalupe;
- słowo końcowe, będące niejako orędziem Matki Bożej z Guadalupe dla naszych czasów.
Najważniejsze spośród ilustracji:
- liczne zdjęcia obrazu (wiele razy na potrzeby opisów i wyjaśnień pociętego na fragmenty);
- fotografie dzisiejszych terenów Guadalupe i ludowych zwyczajów kultywowanych na tych terenach;
- otoczenie sanktuarium;
- Starą i Nową Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe.
Album został również wydany na bardzo dobrym papierze. Jedyny minus to fakt, że czarne strony brudzą się od chwytania ich palcami. Na koniec chciałbym podkreślić raz jeszcze, że album jest naprawdę pięknie wydany, a teksty są bardzo wartościowe. Słowem: świetna robota.
Paweł Pomianek