Opis:
Światowy bestseller pośród publikacji poświęconych problemom, z jakimi każdego dnia zmagają się rodzice i dzieci. Praktyczne ćwiczenia i wskazówki ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi i... nie tylko z nimi sprawiają, że książka ta nie jest "zarezerwowana" tylko dla profesjonalistów. Jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby nie tylko lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci, ale i być przez dzieci kochanym i rozumianym. Książkę uzupełnia suplement: "Doświadczenia rodziców polskich".
Recenzje książki:
Porozmawiaj ze mną!
Twoje dziecko nie chce z Tobą rozmawiać, nie słucha Twoich poleceń, nauczyciele skarżą się, że przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Masz już dość ciągłego zwracania uwagi swojemu dziecku...
Zawsze w swoim dziecku widzisz winę, ale czy próbowałeś mu pomóc? Adele Faber i Elaine Mazlish w swojej książce zwracają szczególną uwagę na komunikacje pomiędzy Tobą a Twoim dzieckiem. Według nich wiele problemów wynika z tego, że ludzie dorośli nie potrafią dostrzec uczuć dzieci i dlatego zamiast pomóc krzyczą lub karzą.
Książka ta jest próbą pomocy rodzicom w zrozumieniu ich dzieci, a także uczy nawiązania współpracy w rodzinie. Wskazuje na skuteczność i nieskuteczność kar i pochwał. Zaletą książki są praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które ułatwiają zrozumienie dzieci, ich potrzeb, problemów poprzez wczucie się w ich sytuacje.
Należy również zwrócić uwagę, że została ona napisana na podstawie wieloletnich doświadczeń i spotkań grup rodziców, którzy mieli problemy w komunikacji ze swoimi dziećmi.
Każdy rozdział dotyczy innych aspektów wychowania. Autorki piszą o tym, jak dziecku pomóc zrozumieć i wyrażać własne uczucia, o karaniu, o pochwałach, a także pomocy dzieciom w uwolnieniu się od grania ról, zachęcania do współpracy i samodzielności.
Oprócz cennych wskazówek każdy rozdział zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania, a także opis doświadczeń rodziców polskich, którzy stosowali metody proponowane przez autorki książki.
Porady proponowane rodzicom dotyczące komunikacji z ich dziećmi mogą być również wykorzystane w innych relacjach międzyludzkich. Dlatego zachęcam Cię, Drogi Czytelniku, do przeczytania tej książki! Nawet jeśli nie masz jeszcze własnych dzieci, może się ona przydać do poprawy twoich relacji z innymi ludźmi.
Katarzyna Dąbek