Opis:
W jaki sposób niemowlę informuje, że jest głodne? Płacze. Jak może nas zawiadomić, że pora zmienić mu pieluszkę? Płacze. Jak może zawołać mamę, która poszła do kuchni? Płacze. Jak mówi tacie, że nie lubi, gdy się je całuje z tak wielkim impetem? Płacze.
Płacz to dla niego jedyny sposób, żeby wyrazić swoje potrzeby, pragnienia, niepokoje. To pierwsze "słowo", jakie kieruje do nas dziecko, pierwszy dialog, jaki z nami nawiązuje. I dlatego tak ważne jest, by dobrze ten płacz zrozumieć: ze sposobu, w jaki nań "odpowiemy", dziecko uczy się tworzyć więzi, interpretować świat, budować swoje poczucie bezpieczeństwa.
Książka uczy, jak rozpoznawać różne rodzaje płaczu (z głodu, z powodu dyskomfortu fizycznego, ze strachu, z potrzeby bliskości, z bólu, zazdrości, zmęczenia, napięcia, złości, gdy dziecko jest senne, gdy czuje się porzucone...) i podpowiada, jak mu zaradzić, biorąc również pod uwagę problemy rodziców.
Recenzje książki:
Co robić kiedy dziecko płacze?
Nessia Laniado, popularna autorka poradników dla rodziców, znowu próbuje pomóc tym, którzy mają małe dzieci. Tym razem podejmuje się ona omówienia problemu nieustannie płaczących maluchów. I jak sądzę, całkiem nieźle jej to wychodzi.
Kiedy dziecko płacze, rodzice często tracą kontrolę nad własnymi nerwami i co gorsza... sami zaczynają płakać. Tymczasem warto sobie uświadomić, że płacz jest jednym ze sposobów wyrażenia przez malca własnych emocji, potrzeb, wreszcie pragnień. Z tego powodu nie powinniśmy się denerwować, tylko próbować odczytać, czego tak naprawdę nasze dziecko potrzebuje.
Książka Laniado składa się z kilku rozdziałów, a każdy z nich porusza odrębne kwestie. Na początku autorka wyjaśnia bardzo rzetelnie, dlaczego dzieci tak często płaczą. Wyróżnia ona także kilka rodzajów płaczu. Co ciekawe, czyni to na podstawie rozróżnienia tonu głosu maluchów. Okazuje się, że dzieci mogą być niezadowolone z wielu powodów, przede wszystkim przez chorobę, frustrację, głód, samotność, a czasami nawet z przyczyny aktywności intelektualnej.
Kolejne rozdziały przynoszą propozycje rozwiązania problemu, wśród których znajdziemy m.in. zachętę do włączania dziecku przed snem muzyki relaksacyjnej. Najlepiej ponoć działa na nie klasyka.
Przyznaję, że podobał mi się ten poradnik. Książka jest napisana fajnym, prostym językiem, a także zawiera wiele ciekawych przykładów zaczerpniętych z życia realnego. Ponadto posiada ona ten charakterystyczny dla wszystkich prac Laniado element humoru, dzięki któremu odbiór tekstu nie sprawia żadnego kłopotu. Daję plusa autorce również za sięgnięcie po opinie innych znanych psychologów oraz posłużenie się wynikami najnowszych badań specjalistycznych. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni po przeczytaniu tej książki.
Agnieszka Gromadzka